trezitul noapte. O problema?

trezitul noapte. O problema?

Mesajde tzupi » Dum Sep 03, 2006 11:35 am

Dragilor, din cand in cand(de exemplu azi noapte de la 2 la 5 jumate) Mara se trezeste cu noapte in cap cu un chef nebun de joaca. E foarte vesela, alearga cu noi prin casa dupa jucarii, si ne distram desi ii tot explic ca e noapte, copii dorm, pasarelele dorm, catelusii la fel ...si Mara trebuie sa doarma, ea nu are nici o treaba si continua sa se distreze spre disperarea noastra care am vrea sa dormim:ohmy: .

Ziua nu mai doarme decat o singura data de la 12 pana la 3 jumate 4 si in rest este foarte activa. Asa ca vreau sa stiu si parerea voastra : ai vostri prunci se trezesc noaptea?

Se intampla la noi cam 1 data maxim de 2 ori pe saptamana.
tzupi
 
Mesaje: 227
Membru din: Mar Ian 03, 2006 8:14 pm

Re:trezitul noapte. O problema?

Mesajde mgm » Dum Sep 03, 2006 12:01 pm

Tzupi,baietii nostri se mai trezeau,dar numai pt....papa:laugh: Dupa ce era stomacelul plin se culcau la loc.Eu cred ca pe Mara o atrage ideea de a fi cu voi si a se juca.Poate se trezeste de foame si isi aduce aminte ce bine s-a distrat cu mami si tati:silly: si vrea iar.Parerea mea e ca solutia e in mainile voastre,cand veti decide ca sunteti prea obositi si nu veti mai raspunde chemarilor ei la joaca,stind cat mai linistiti in pat,chiar daca nu dormiti pana nu se culca ea,incet,incet se va reobisnui sa doarma toata noaptea.Mult succes si...somn usor!:) :kiss:
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:trezitul noapte. O problema?

Mesajde Raisa » Dum Sep 03, 2006 8:55 pm

Sa stiti ca si noi avem uneori problema trezitului noaptea dar ca si mgm o las sa stea in pat si la un momentdat se plictiseste de povesti si se culca:laugh: .In schimb fetita cea mare facea exact acelasi lucru ca si Mara si trebuia sa ne jucam aproape toata noaptea doar ca ea dormea ziua;) .Eu zic ca trebuie sa o lasi sg si o sa se plictiseasca sa nu fie bagata in seama si o sa se culce.:laugh:
Raisa
 
Mesaje: 1141
Membru din: Joi Iul 13, 2006 8:45 pm

Re:trezitul noapte. O problema?

Mesajde voichita » Dum Sep 03, 2006 9:50 pm

Tzupi toti copii se mai trezesc noaptea ( viseaza,le e prea cald ,sete, foame etc), important e cum gestionam momentul ca sa nu ajungi pana la trezirea ei completa. Cred ca nu trebuie sa ajungi sa-i vorbesti sau sa aprinzi lumina, eventual doar ii canti ceva de leagan si o iei in brate sa te simta si cu siguranta va adormi lla loc. Daca ajungi sa stai noaptea cu ea si sa te joci la fel ca si ziua ii transmiti un mesaj inconsecvent intre ceea ce spui si ceea ce faci, asa ca nu vei avea rezultatul scontat. Iti doresc rabdare si schimba strategia!
voichita
 
Mesaje: 473
Membru din: Sâm Mai 27, 2006 1:56 pm

Re:trezitul noapte. O problema?

Mesajde tzupi » Lun Sep 04, 2006 8:38 am

Am incercat sa nu aprind lumina azi noapte, sa ii dau un pic de ceai ,dar....[b:]mama opa sus[/b:][i:], daca nu reuseste cu asta striga [b:]tata...tati opa opa sus[/b:][/i:] si dupa jumatate de ceas de vorbit a inceput sa planga si era deja 5 jumate dimineatza si ne-am trezit. Totusi aseara la 8 s-a culcat ca ii era foarte somn si eu zic ca a dormit destul. Mai vedem ce-o sa mai fie. Intre timp daca e doar o noapte pe saptamana asa e ok.

De la 7 jumate doarme iara:P
tzupi
 
Mesaje: 227
Membru din: Mar Ian 03, 2006 8:14 pm

Re:trezitul noapte. O problema?

Mesajde giagirl » Lun Sep 04, 2006 11:24 am

si melinda mi-a facut probleme saptamana trecuta
dar incerc sa n-o las sa doarma inaine de 10, si atunci doarme pana la 8
aseara a adormit pe la 8, la 9 am trezit-o, ne-am jucat, am facut baie, si la 10.05 dormea
s-a trezit dimineata la 8

P.S.:e drept ca i-am dat un pic de romergan aseara, dar nu e contraindicat, pana isi formeaza un
ritual de somn,asistenta mi-a zis ca pot sa-i dau timp de 3 zile , in care scad treptat doza.
la cresa cum crezi ca-i fac sa doarma toti odata?
azi e ultima zi:woohoo:
sa vedem cum doarme maine
giagirl
 
Mesaje: 750
Membru din: Mie Iun 07, 2006 2:15 pm

Re:trezitul noapte. O problema?

Mesajde claualex » Lun Sep 04, 2006 9:25 pm

ai grija cu romeganul sa nu devina dependenta,si eu l-am folosit in noptile cand era foarte agitata din cauza dintilor,dar nu mai mult de 3 zilew,si doar 2.5 ml.in general dak medicul nu iti spunea eu nu ii dadeam de capul meu
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:trezitul noapte. O problema?

Mesajde Codruta » Lun Sep 04, 2006 9:51 pm

Si noi ne mai trezim noaptea, dar numai pentru papa. Peste zi dormim maxim 4 ore. De vreo saptamana nu doarme decat 1 somn, cam 2 ore. Poate din cauza asta doarme mai bine si noaptea. Iar in privinta medicamentelr, sper sa nu am ocazia sa ii dau asa ceva.
Codruta
 
Mesaje: 63
Membru din: Lun Apr 10, 2006 1:02 pm

Re:trezitul noapte. O problema?

Mesajde giagirl » Mar Sep 05, 2006 9:55 am

azi noapte a fost fara romergan SI A DORMIT!:lol: :lol: :silly:
am facut o baitza (am pus apa putin mai calda), dupa aceea un masaj bun, papa si nani.
pana la 8;)
recomand tuturor produsele johnson bedtime
giagirl
 
Mesaje: 750
Membru din: Mie Iun 07, 2006 2:15 pm

Re:trezitul noapte. O problema?

Mesajde dia15 » Mar Sep 05, 2006 2:12 pm

Trezitul noaptea este o problema care m-a depasit si la primul si la al doilea copil. Cel mare s-a trezit de 3-4 ori pe noapte pina la 4 ani... ba sa stau un pic cu el ca a visat urit...ba sa-i mai spun o poveste ...ba ca ii este sete ....ca dimineata mergeam mahmura la servici si el obnubilat la gradi....am incercat si cu romergan... nu s-a mai trezit de 4 ori ...numai de 3:blink: . Abia pe la 4,4 ani si-a mai reglat somnul si se intimpla se se trezeasca doar o data sau de doua ori pe saptamina....ca de ...te atunci are cine sa ma trezeasca ca doar a aparut frate-su:woohoo: Asta micu se trezeste de 3-4 ori.... si ia o gura de laptic de la titi si se culca inapoi( are 10 luni). am incercat sa nu-i mai dau titi dar se enerveaza asa de tare ca plinge de trezeste toata casa... asa ca eu de vreo 4.8 ani inca nu prea am dormit o noapte de la a la z.Daca credeti ca aveti o solutie pt. mine...sunt deschisa la orice \"tratament\" caci nu cred ca mai rezist inca 3 ani in acest ritm.:(
dia15
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Mai 12, 2006 6:39 pm

Re:trezitul noapte. O problema?

Mesajde tzush » Joi Sep 07, 2006 6:48 pm

eheheee ... fratii mei, david inca se trezeste la fel ca in prima zi: la 12, la 2, 4 si 6 noaptea :D mereu. cu mici jonglari cu orele ... adevarul e ca nu vrea decat tzitzi si adoarme la loc. dar simplul fapt ca mereu stau in priza ca tre\' sa il aud .... vreau si eu o noaptea intreaga de somn!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :blush:
tzush
 
Mesaje: 318
Membru din: Dum Feb 12, 2006 11:16 pm

Re:trezitul noapte. O problema?

Mesajde sidonia » Vin Sep 08, 2006 7:46 am

Lui Victor ii iesise din obicei trezitul noaptea inca de cand avea un an si ceva. Eram foarte convinsa ca nu vom mai avea probleme la capitolul asta. Ei, n-a fost sa fie asa.... Acum, la aproape 3 ani, se trezeste si de cate 2 ori pe noaptea si vine in patul nostru. Acest lucru se intampla de cand a venit pe lume Mihai. Il inteleg pe cel mare; nu e cinstit: mami+tati+Mihai impreuna in aceeasi camera si el singur dincolo... Problema e ca eu alaptez noaptea. Si o fi mare patul nostru dar nici chiar asa... Astfel incat il iau frumos pe Victor in brate, il duc in camera lui, ma intind si eu langa el pana adoarme ca altfel ii bai (si daca merge tati nu e bine!!!), dupa care ma intorc in dormitorul nostru si, cu putin noroc mai apuc o ora-doua de somn, pana se trezeste Mihai. Dupa ce termin, am toate sansele sa o iau de la capat :P
L-am intrebat pe Victor ce solutie vede el la aceasta problema si el a raspuns foarte prompt: \"sa doarma tati altundeva!\":lol: :silly: :lol: :silly: :laugh:
sidonia
 
Mesaje: 412
Membru din: Dum Mai 21, 2006 12:36 pm

Re:trezitul noapte. O problema?

Mesajde giagirl » Vin Sep 08, 2006 10:10 am

mare problema cu tati astia.
acum o saptamana am avut ceva probleme cu somnul, si ca sa nu-l deranjez pe sotul, care conduce toata ziua , am hotarat ca ma culc cu meli in camera mica, unde este o saltea pe jos. Ea era foarte entuziasmata si fericita, cand a vazut ca pregatesc patul. Eu m-am intins, ea se tot agita, de bucurie.A venit sotul si a zis ca prefera sa nu doarma, decat sa doarma singur, asa ca ne-am mutat shandramaua in dormitor. Nu a obectat, pana nu l-a vazut pe taica-so ca se pune si el in pat. A inceput sa urle, sa-l loveasca, si sa-l impinga afara din pat. Asa mi-am dat seama ce prostie era sa fac cu dormitul separat. Cunosc pe cineva care are copil de 10 ani si tot cu ea doarme, compromitzndu-si casnicia.
giagirl
 
Mesaje: 750
Membru din: Mie Iun 07, 2006 2:15 pm

Re:trezitul noapte. O problema?

Mesajde voichita » Vin Sep 08, 2006 1:39 pm

Pentru noi ( eu si piticul Radu) lucrurile s-au schimbat radical cand am trecut la un singur somn in timpul zilei si eventual faptul ca in aceasta perioada stam mult afara si se oboseste considerabil: doarme de la 22 pana la 8-9 cu alaptare pe la 6-7. Schimabarea s-a petrecut pe la 1an si 2 luni si suntem foarte multumiti si odihniti!
voichita
 
Mesaje: 473
Membru din: Sâm Mai 27, 2006 1:56 pm

Re:trezitul noapte. O problema?

Mesajde ralu » Lun Sep 11, 2006 6:56 pm

Azi m-a intrebat Voichita de ce nu mai intru pe aici... ei bine, iata-ma!!

Asemenea probleme avem si noi, la doi ani... Inca nu am dormit o noapte cu Stefania in casa, fara sa se trezeasca macar o data... daca la inceput pt. tzitzi, acum pt. lapticul cald sau (din pacate) pt. cosmarurile din ultimul timp. Si eu imi doresc sa dorm macar o jumatate de noapte fara sa o aud, fara sa ma gandesc: oare e invelita? oare nu viseaza urat? etc.etc. Si mai ales, nici Stefania mea nu vrea sa-l vada pe tata-so noaptea venind spre patul ei... urla de scoala tot blocul.. asta ma enerveaza cel mai tare... ca el e dispus sa ma ajute, dar fiica-mea nu coopereaza deloc. Asa ca sper in continuare la trecerea intr-o alta etapa mult mai linistitoare decat acum... Multumesc lui Dumnezeu ca e sanatoasa, noi la fel si asa ne putem bucura impreuna de [b:]viata[/b:].

Va pup pe toate:)
ralu
 
Mesaje: 59
Membru din: Mie Feb 22, 2006 11:16 am

Următorul

Înapoi la De-ale mamicilor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron