trezitul noapte. O problema?

Re:trezitul noapte. O problema?

Mesajde Rozica » Mie Sep 20, 2006 11:57 pm

Si noi avem problema asta cu trezitul.Mi se trezeste de 3-4 ori pe noapte,odata vrea ceai,odata vrea lapte, alta data vrea suzeta.Si are deja aproape un an Vlad. Si ca sa nu il deranjez pe sotul ma mut cu el pe coltar si leagan caruciorul pana adoarme. De ceva vreme incoace sunt in transa pur si simplu. De cand eram in luna a opta nu am mai dormit o noapte intreaga. Parca simt ca nu mai rezist. Si pediatra mi-a zis sa il las sa planga, si mai multe persoane mi-au zis acelasi lucru, dar mi frica...nu i se intampla nimic oare? Voi ce metode mai folositi? Cum ii faceti sa nu mai se trezeasca noaptea?Pana la ce varsta au programul asta??:(
Rozica
 
Mesaje: 645
Membru din: Mar Iun 13, 2006 5:50 pm

Re:trezitul noapte. O problema?

Mesajde claualex » Joi Sep 21, 2006 9:08 am

si eu sunt in aceeasi situatie:) alexandra se trezeste cel putin o data pe noapte.nu mai vrea in patutul ei,vrea la mami in pat:( o iau adoarme si o mut iar,si tot asa pana dimineata.si eu imi doresc o noapte linistita de SOMN.desi eu o mai las uneori la mama,dar parca tot nu dorm linistita si astept sa ma strige (si culmea la mama doarme singura toata noaptea pe fotoliu pat)asa ca asta e,vor creste si sper nu vor mai fi probleme decat atunci cand vor visa ceva urat.
apropo,de vreo 2 nopti,a dormit toata noaptea.ce bine ar fi sa fie tot asa.:P
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:trezitul noapte. O problema?

Mesajde tzupi » Joi Sep 21, 2006 2:13 pm

Am reusti dupa 2 saptamani in care in fiecare noapte de la 1 la 4-5 dimineatza trebuia sa ne jucam acum doarme toata noaptea pentru ca atunci cand se trezeste ii dau ceaiul sa bea si sting luminile in camera si atunci sta cuminte si adoarme la loc. Daca lasam vezioza aprinsa se ridica in picioare si ne tot striga pana unul dintre noi se satura si o lua din patut ca sa ne jucam cu ea:)

Asa ca va doresc si voua bafta
tzupi
 
Mesaje: 227
Membru din: Mar Ian 03, 2006 8:14 pm

Re:trezitul noapte. O problema?

Mesajde danasalo » Sâm Noi 04, 2006 2:01 am

La noi a aparut urmatorul comportament noapte:
dupa 2 ore de la adormire...PLINGE....ok, luat putin in brate....linistire instant...somn- totul dureaza 2 minute pe ceas

pe la 2 ...alta tura...la fel ca mai sus...numai ca ii dau un pic de apa

pe la 4 ....iara...

pe la 6....putina TZITZI...si iar somn pina l 7.30

Sa fie dintzucii...ca nu plinge tare..eu cred ca nicinu se trezeste...

Ati patzit si voi la fel?
danasalo
 
Mesaje: 204
Membru din: Lun Aug 14, 2006 12:27 pm

Re:trezitul noapte. O problema?

Mesajde giagirl » Sâm Noi 04, 2006 2:46 am

da, si noi am dat vina pe dinti.Solutia noastra dupa 3 nopti din astea:Romergan :prima seara 1.5ml, a doua seara 1ml a treia seara 0.5ml si isi regleaza somnul, si eventual niste nurofen.+gel pt.gingii dentinox. SOMNIC USOR!!!:kiss:
giagirl
 
Mesaje: 750
Membru din: Mie Iun 07, 2006 2:15 pm

Re:trezitul noapte. O problema?

Mesajde nechitaalina » Sâm Noi 25, 2006 4:39 pm

si noi am urlat noaptea pina la 8 luni dupa sin. O luam , ii dadeam si o puneam la loc. de o saptamina ii dau apa si suzi si nu o mai iau din pat. acuma urla ca sa ma vada acolo, pe patut si dupa aia...adoarme in 3 minute. Dar tot de 6-8 ori se trezeste.
functioneaza cu medicamete? si nu ii dauneaza. ca eu nu mai stiu ce sa fac...mi-e un dor de somn...:angry:
nechitaalina
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Noi 18, 2006 12:48 pm

Re:trezitul noapte. O problema?

Mesajde voichita » Sâm Noi 25, 2006 5:13 pm

iti spun ce cred eu: in nici un caz medicamente ci multe dragoste si intelegere! Intarcarea e un moment de schimbarea relatiei tale cu puiutul si trebuie sa-i transmiti inca sub forma apropierii acesteia fizice ca o iubesti si esti oricand acolo pt ea! Deci tine-o brate de cate ori are nevoie si atunci atunci cand se va simti in siguranta va dormi linistita fara tine! Cu cat ii oferi mai multa apropiere si dragoste cu atat mai repede va deveni mai independenta de tine!:)
voichita
 
Mesaje: 473
Membru din: Sâm Mai 27, 2006 1:56 pm

Re:trezitul noapte. O problema?

Mesajde anca27 » Dum Dec 10, 2006 10:08 pm

De o saptamana bebe a intrat intr-o faza tare curioasa. Nu mai vrea sa adoarma fara scandal. Daca pana acum dupa baia de seara isi primea sticla cu lapte si se culca linisit ei bine mai nou cand il pun in patut incepe si urla cu disperare. Daca cumva il iau in brate se calmeaza si chiar incepe sa sforaie :blink: ; cum l-am pus in patut o ia de la capat cu plansul. Intr-o seara l-am lasat sa vad cat o tine asa. Si o tine... :woohoo: cat vrea el. Dupa ce totusi adoarme nu se mai trezeste pana dimineata .Nu stiu ce sa mai fac. La pranz nu avem nici o problema cu somnul, numai seara. Deja ma dispera lucrul asta. M-am gandit sa-l duc la medic. Dar are rost? Imi da doamna doctor vreo solutie?
Voi ati patit asa ceva? Cum ati rezolvat?
anca27
 
Mesaje: 298
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:40 pm

Re:trezitul noapte. O problema?

Mesajde voichita » Lun Dec 11, 2006 1:47 pm

Ancakkk. baiatul tau , din cate imi amintesc are peste un an, si cred ca in perioada asta sunt multe lucruri care s-ar fi putut sa-l impresioneze: ceva la tv, anumite persoane straine etc . Imaginatia le prinde avant si poate asta ar fi o explicatie plauzibila!
Partea bune e ca le si trece ( daca nu se repeta experienta negativa) si cu putina rabdare si multa iubire , o sa vezi ca lucrurile vor intra in normal!:P :)
voichita
 
Mesaje: 473
Membru din: Sâm Mai 27, 2006 1:56 pm

Re:trezitul noapte. O problema?

Mesajde anca27 » Lun Dec 11, 2006 2:30 pm

Da Voichita, are 1 an si 4 luni. Impresia mea este ca el ar mai vrea sa continue joaca de seara cu tati si din cauza asta sufera cand il lasam in camera lui singur. Ca doar la pranz cand suntem doar noi doi adoarme repede. Sper sa-i treaca cat mai repede faza asta.
anca27
 
Mesaje: 298
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:40 pm

Re:trezitul noapte. O problema?

Mesajde gabi77 » Lun Dec 11, 2006 4:15 pm

Ancakkk, la fel patesc si eu cu Patrick (1 an si 3 luni). si mi-am dat seama ca asta e necazul (e suparat rau ca nu mai poate sta cu tati) si cu aprox o jum de ora inainte de somn il duc la el in camera si-l las sa se joace singurel. si asa, pe verificate nu mai avem probleme.
:kiss: :kiss: :kiss:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:trezitul noapte. O problema?

Mesajde Arin » Lun Dec 11, 2006 10:33 pm

[b:]ancakkk a scris:[/b:]
[quote:]De o saptamana bebe a intrat intr-o faza tare curioasa. Nu mai vrea sa adoarma fara scandal. Daca pana acum dupa baia de seara isi primea sticla cu lapte si se culca linisit ei bine mai nou cand il pun in patut incepe si urla cu disperare. Daca cumva il iau in brate se calmeaza si chiar incepe sa sforaie :blink: ; cum l-am pus in patut o ia de la capat cu plansul. Intr-o seara l-am lasat sa vad cat o tine asa. Si o tine... :woohoo: cat vrea el. Dupa ce totusi adoarme nu se mai trezeste pana dimineata .Nu stiu ce sa mai fac. La pranz nu avem nici o problema cu somnul, numai seara. Deja ma dispera lucrul asta. M-am gandit sa-l duc la medic. Dar are rost? Imi da doamna doctor vreo solutie?
Voi ati patit asa ceva? Cum ati rezolvat?[/quote:]

O, nu te gandi asa departe! Lasa-i pe medici (deocamdata) sa-si vada de .... copiii bolnavi.
Si noi am trecut prin astfel de faze. Ba mai mult, trezitul noaptea dvenise deja rutina, coroborat bineinteles cu \"circul\" de rigoare la adormire. Pana cand am zis ca ardeleanul: \"No, pana aci!\" Si l-am lasat sa \"isi faca numarul\" (noi ne muscam pumnii in dormitor, iar el urla). Si minune: s-a \"prins\" ca se poate si ca mami sa nu vina la el in camera (tati oricum nu \"avea ce cauta\" in astfel de momente, ca nu pe el il vroia smecherul( :( ). Iar acum daca mai face uneori circ, dureaza fff putin. Bineinteles , trebuie excluse momentele cand exista diverse suferinte (ex. eruptia dentara, dureri de burta, etc. , cand plange cu motiv intemeiat).
In acelasi timp e important ca inainte de culcare, cu vreo jumatate de ora sa inceteze orice activitate care \"stimuleaza\": joaca, zgomote, TV, etc. Astfel creierul intra mai usor in faza de somn. Cel mai bine e sa citesti (la noi, vorba vine, caci de fapt nu citim ci ne uitam la poze si inventam povesti. Insa din punctul lui de vedere ... \"timtim\", adica \"citim\")
Iar faza cu luat din pat -liniste, pus in pat - tipete, e deja clasica forma de a \"profita\" de parinte. Si noi am patit-o, pana cand am zis: \"plangi draga, sa vedem cat te tine\" (nu l-a tinut mult, fiti siguri). Se pare ca au o perioada in care dorinta lor de a sta si , eventual, de a se juca cu parintii devine ata de puternica, incat nu mai vor sa ramana singuri (nici macar in momentul somnului). Asta din ce am mai citit si noi.
Rabdare, si .... (era sa zic tutun)... cat mai multe nopti linistite (oricum, acum, la varsta asta nu dormim fiindca ei plang, iar mai apoi nu dormim de grija ca nu s-au intors de la .. discoteca:P :P ).
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:trezitul noapte. O problema?

Mesajde Ioly » Mar Dec 12, 2006 1:46 pm

Cu Tibi n-am avut probleme ca l-am obisnuit cu o sticluta cu ceai langa perna si se trezea noapte o lua, se servea si dormea inapoi, era grav daca n-o gasea, ceaiul l-am facut din ce in ce mai putin dulce si apoi l-am inlocuit cu apa si asa l-am \"descotorosit\" de obiceiul trezitului noaptea (metoda mi-a spus-o o bunica in parc :)) ), dar cu Adi n-am avut de loc probleme, el pus si simplu doarme... cateodata mai viseaza urat (poate!) se trezeste planga 5 minute si adoarme inapoi, dar asta se intampla foarte rar
Ioly
 
Mesaje: 552
Membru din: Mar Iul 11, 2006 2:13 pm

Re:trezitul noapte. O problema?

Mesajde anca27 » Mar Dec 12, 2006 11:22 pm

Uraaa :lol: !!! In seara asta am avut o mica victorie: n-a mai plans cand l-am pus in patut. Si a adormit destul de repede. E drept ca l-am dus eu in camera lui iar tati a ramas in sufragerie :whistle: Si nu am avut \"comentarii\". Se pare ca plangea dupa partenerul lui de joaca. :P
Multumesc tuturor pentru sfaturi si incurajari. Sanatate si rabdare la toata lumea :kiss: !
anca27
 
Mesaje: 298
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:40 pm

Re:trezitul noapte. O problema?

Mesajde Ioly » Mie Dec 13, 2006 10:25 am

felicitari! la cat mai multe nopti dormite!
Ioly
 
Mesaje: 552
Membru din: Mar Iul 11, 2006 2:13 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la De-ale mamicilor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron