retete de praji

Re:retete de praji

Mesajde botagianina » Mar Iun 12, 2007 4:22 pm

mgm--cum se fac papanasii cu malai?????????
botagianina
 
Mesaje: 1380
Membru din: Vin Oct 27, 2006 3:15 pm

Re:retete de praji

Mesajde mgm » Mar Iun 12, 2007 7:15 pm

Papanasi cu malai(asa am gasit eu in revista)

1 pahar malai,1 pahar faina,400 gr iaurt,250 gr branza vaci,2 oua,4 linguri zahar,jumate de lingurita praf de copt,50 gr unt,2 linguri pesmet,2 linguri smantana,1 praf sare

Se amesteca faina cu malaiul si praful de copt,apoi se adauga pe rand branza de vaci,untul,sarea,zaharul,iaurtul si galbenusurile.Albusurile se bat spuma si se adauga la compozitie si in final smantana.Se unge o tava cu unt,se presara pesmetul si se pune compozitia.Se da la cuptor 30 de min.Se pot manca ca atare, sau cu gem si smantana peste.
:kiss: :kiss: :kiss:
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:retete de praji

Mesajde Ioly » Joi Iun 14, 2007 7:53 am

Fetelor a facut o vecina si ne-a dat si noua o chestie care nu stiu cum se numeste, dar in week-end-ul asta sigun o sa fac:

Se face gris cu lapte acru. Exact! LAPTE BATUT! Deci! Se face grisul dupa reteta \"traditionala\" cu un pic de zahar si eventual cu un plic de zahar vanilat, dar cu lapte batut. Se face mai consistent si se lasa la racit. cand este rece si se poate taia cu o lingura se prajeste intr-o tigaie pesmet cu zahar (ca la papanasi sau la gomboti) si gogoloaie din grisul aste se trec prin pesmet si se serveste ca atare.

Seamana la gust cu papanasii cu branza de vaci, dar ceva mai buni. Tibi a mancat o farfurie plina... (il dau exemplu pe Tibi ca el este mofturosul familiei, Adi mananca orice!)
Ioly
 
Mesaje: 552
Membru din: Mar Iul 11, 2006 2:13 pm

Re:retete de praji

Mesajde rodi78 » Vin Iun 15, 2007 8:37 am

Ioly, eu am vazut reteta asta la tv.la o emisiune pentru copii,dar nu ia dat prin pesmet ca a zdrobit biscuiti,a pus un pic de zahar si a tavalit bulgari din acea compozitie prin biscuitele zdrobit.Intradevar is foarte buni si copilasi mei le maninca bine.


RAFAELO
1 unt
15 linguri de zahar pudra
15 linguri de lapte praf
200 grame nuca de cocos
3 plicuri de zahar vanilinat
esenta de fistic
Se amesteca toate si pe urma se fac bilute care le poti umple cu stafide sau cu alune nesarate.<br><br>Post editat de: rodi78, la: 2007/06/15 09:39
rodi78
 
Mesaje: 1589
Membru din: Joi Aug 17, 2006 11:17 pm
Localitate: cluj napoca

Re:retete de praji

Mesajde ancachira » Dum Iun 17, 2007 1:46 pm

prajitura cu branza de vaci dulce si stafide

3 galbenusuri de bat bine cu 10 linguri de zahar,
10 linguri de ulei se pun treptat
10 linguri de faina tot treptat
1 praf de copt
6 linguri apa clocotita,
3 albusuri batute spuma.

tava se unge cu unt si se tapeteaza cu faina,se pune jumatate din compozitie si se da la cuptor,se pune crema si restul de aluat.
crema: 500 gr branza vaci (dulce) se amesteca cu doua galbenuse,5 linguri de zahar,coaja de lamaie,albusurile batute spuma si un pumn de stafide.
deasupra de pudreaza cu zahar.

e delicioasa!
ancachira
 
Mesaje: 88
Membru din: Mie Iul 05, 2006 2:16 pm

Re:retete de praji

Mesajde anca27 » Dum Iul 15, 2007 12:39 pm

Prajitura cu branza de vaci
anca27
 
Mesaje: 298
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:40 pm

Re:retete de praji

Mesajde rodi78 » Joi Aug 02, 2007 10:38 pm

Nu este prajitura,dar este dulce:) ,cine stie cum se fac gombotii cu prune?eu de fiecare data cind am facut,nu mi-au iesit asa de buni:P am cautat pe internet si nu am gasit.
rodi78
 
Mesaje: 1589
Membru din: Joi Aug 17, 2006 11:17 pm
Localitate: cluj napoca

Re:retete de praji

Mesajde anca27 » Vin Aug 03, 2007 12:16 pm

Reteta din revista \"Femeia de azi\"
500 g prune
400 g cartofi
100 g faina
5 linguri zahar
50 ml ulei
1 pahar cu pesmet
scortisoara
Se fierb cartofii curatati de coaja si taiati cubulete. Dupa ce s-au fiert da-i prin masina de tocat. Cand s-au racit amesteca-i cu fiana si o lingura cu zahar, pana devine coca potrivit de moale si putin lipicioasa. Separat curata prunele de samburi si in locul lor presara putin zahar. Din coca intinde patrate mici cat sa incapa o pruna. Rotunjeste cu mana astfel incat pruna sa fie uniform acoperita. Pune galustele la fiert in apa clocotita si lasa pe foc pana se ridica la suprafata. Intr-o tigaie rumeneste pesmetul in putin ulei. Dupa ce s-a racit pune restul de zahar si putina scortisoara. Tavaleste galustele fierbinti prin pesmet si gata.
anca27
 
Mesaje: 298
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:40 pm

Re:retete de praji

Mesajde Ioanab » Vin Aug 03, 2007 4:04 pm

Fetelor stie careva sa faca papanasi?
Am fost la Chios si m-au lovit poftele dupa ce papanasi buni am mancat acolo si ma gandeam sa imi las mut de uimire sotul cu talent gastronomic dar nu stiu sa ii fac...
Voi ati facut?
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:retete de praji

Mesajde gabi77 » Vin Aug 03, 2007 6:10 pm

eu mi-am \'\'zapacit\'\' sotul cu papanasi dupa urmatoarea reteta
500 gr. branza vaci
2 oua
un vf cutit sare
zahar. vanilat
o jum de ligurita bicarbonat (stins cu lamaie)
faina cat cuprinde (incat din aluat sa poti face gogosele), dupa oki de gospodina:P
Se amesteca toate ingredientele, se fac fac gogosele rotunde cu gaura in mijloc. se coc in ulei incins.
se dau prin zahar pudra, se aseaza pe farfurie, se toarna peste gem si smantana indulcita.
te ligi pe degete.
spor si uimeste-ti sotul:laugh: :kiss: :kiss: :kiss:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:retete de praji

Mesajde rodi78 » Vin Aug 03, 2007 9:13 pm

mersi mult,anca,tu ai incercat reteta asta?nu ies prea multe?:P cit de curind am sa le fac,sper sa nu le maninc singura:laugh:
rodi78
 
Mesaje: 1589
Membru din: Joi Aug 17, 2006 11:17 pm
Localitate: cluj napoca

Re:retete de praji

Mesajde anca27 » Vin Aug 03, 2007 9:37 pm

Inca n-am incercat reteta asta ca abia in iarna am gasit-o si am asteptat sa dea prunele.

Si referitor la papanasi: intr-adevar aia de la Chios sunt un deliciu :silly: :silly: Eu am o reteta la care pe langa ingredientele lui gabi se mai adauga si un pic de gris in aluat.
anca27
 
Mesaje: 298
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:40 pm

Re:retete de praji

Mesajde mgm » Vin Aug 03, 2007 9:51 pm

Si eu am facut papanasi,dar fierti.Ce mi-a placut cel mai mult a fost ca nu a mai trebuit sa stau atata langa ei,cum faceam la cei prajiti.Si am facut un sos de smantana cu zahar,le-au placut mult baietilor mei.Sebi a zis \"mami,cum ai reusit sa ii faci asa buni?\":laugh: :laugh:
Reteta e:
250 gr de branza de vaci,1 ou,30 gr gris,30 gr faina,sare,coaja de lamaie rasa,vanilie,zahar,cateva bucatele de unt si smantana si zahar pt. sos.Cantitatile sunt pt. un nr minim de papanasi,eu am facut din 750 de gr de branza de vaci si am crescut si celelalte cantitati.
Branza maruntita bine se amesteca cu oul,coaja de lamaie,grisul si faina.Se fac bile din aluat,si se apasa pe fiecare papanas,sa se faca o gropita pana la jumatea acestuia.Se dau prin faina si se pun in apa clocotita.Se trece cu lingura pe fundul oalei,cand incep sa fiarba,pt.a nu se lipi de fund.Papanasii fierb cam 10 min,dupa care se opreste focul si se mai lasa in apa inca 10 minute,pt. ca grisul sa se umflesi sa devina pufosi si fragezi.Se scot cu spumiera,se pun bucatelele de unt peste ei si in cateva minute si sosul de smantana.Se servesc calzi.
Pofta buna!:kiss: :kiss: :kiss:
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:retete de praji

Mesajde Ioanab » Sâm Aug 04, 2007 10:23 am

Mersi muult de reteta...azi noapte am visat papanasi ca mi-am luat aseara branza din Cora sa ma pregatesc sa ii fac
Abia asteptam sa adoarma Toni sa dau o fuga sa vad daca cineva a scris reteta...
Saru mana MGM ...ma apuc de treaba!
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:retete de praji

Mesajde Ioanab » Sâm Aug 04, 2007 10:25 am

Cu ochiul de gospodina e nitelus mai greu da sper sa ma descurc...
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la De-ale mamicilor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron