gradinite Grigorescu - recomandari

gradinite Grigorescu - recomandari

Mesajde faust » Vin Feb 09, 2007 11:45 am

buna,
pentru cei din Grigorescu: ce gradinite mi-ati putea recomanda in zona si care ar fi virsta la care e recomandabil sa-mi inscriu copilul la una din ele?
multumesc [color=#000080:][/color:]
faust
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Ian 08, 2007 2:55 pm

Re:gradinite Grigorescu - recomandari

Mesajde Arin » Vin Feb 09, 2007 2:14 pm

Buna intrebare! Si noi acum ne stoarcem creierii pentru aceeasi problema, intrucat din toamna vrem sa-l dam la grupa de \"pampersi\" (daca ni-l primeste). Si noi cautam inca si intrebam in stanga si dreapta, nimic concret inca. Asa ca si pentru noi, orice sugestie va fi bine venita!
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:gradinite Grigorescu - recomandari

Mesajde mgm » Vin Feb 09, 2007 3:08 pm

Gradinite de stat sunt-2 in capat,aproape de Profi,una langa blocul B9(nr.19) si una langa Casa Radio(nr.12).Mai este una pe Donath,dar nu stiu exact unde,inspre oras,oricum.Mai este gradinita de langa Politie(nr.64) care are si cresa si mai este o gradinita(nr.38) pe o straduta de langa Piata 14 iulie,care are program de 4 ore,copiii isi duc pachetel de mancare de acasa si acolo primesc doar lapte si corn.Restul de care v-am zis sunt de 8 ore si copiii mananca acolo.Plata este de 4,4 ron pe zi si se plateste mancarea nu gradinita,deci daca copilul e dus 4 ore doar,dar mananca, tot trebuie sa plateasca.Cand lipseste,i se scad zilele acelea de la plata.
Gradinita particulare strict in cartier este numai Millenium,unde pretul e cam de 500 ron pe luna,dar iau copii de la 2 ani.Mai este gradinita Annabella de care banuiesc ca stiti,nu e in cartier,dar e aproape.Acolo e cam 400 ron pe luna si tot asa iau copii de la 2 ani,si poate chiar mai repede,asta trebuie discutat cu cei de acolo.
La stat se face in general engleza,si de la grupa mijlocie si dans daca parintii vor.La particulare sunt grupe de limbi straine-la Millenium de ex de engleza,franceza si germana.Ei zic ca discuta cu copiii numai in limba respectiva,dar eu ma indoiesc,ca un copil de la grupa mica abia stie sa vorbeasca bine romaneste.Tot la Millenium copiii sunt dusi si la inot,dar se plateste suplimentar.Mancarea e in sistem catering,dar li se da numai pranzul,micul dejun acasa,iar gustarea de la ora 10 si-o duc tot de acasa copiii,ceea ce mie personal mi se pare o porcarie,odata pt. ca li se face pofta unul de la altul,ca fiecare are altceva,si apoi pt. ca nu inteleg pt. ce dai atatia bani,daca ii mai duci si mancare de acasa.Un alt dezavantaj,este ca daca copilul lipseste tot trebuie sa platesti,pt. ca lor nu le vin bani de nicaieri si trebuie sa plateasca personalul constant.
Eu le-am vazut pe toate,mai putin Annabella,si cea particulara nu m-a convins.Din cele de stat,cel mai mult mi-a placut cum arata cea de la Politie.Sebi nu a fost acolo din motive obiective,dar s-ar putea sa mearga din toamna.Tot aici au si grupa de lb. maghiara.
La orice gradi v-ati duce,ca sa fiti sigur ca \"prindeti\" loc,trebuie mers cu ceva timp inainte,cam cum e acum e bine de mers,daca vreti sa duceti copiii in toamna asta,pt. ca sunt multi copii si destul de putine locuri(max 30 pe grupa).Dupa ce incepe anul va trebuie \"pile\" ca si eu am vrut sa-l mut pe Sebi si nu am putut ca nu am avut \"pila\".Cat priveste copiii care nu au implinit 3 ani,sunt primiti in general,dar sa faca la wc si sa manance singuri.Nu le convine sa schimbe scutece si haine murdare.
Cam asta e ce stiu eu,daca mai aveti intrebari...
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:gradinite Grigorescu - recomandari

Mesajde Arin » Vin Feb 09, 2007 11:07 pm

Complet, bine descris, cu toate informatiile la zi. Multumim mult pentru efortul de ascrie atat de mult, Mgm. :kiss: :kiss: :kiss:
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:gradinite Grigorescu - recomandari

Mesajde danasalo » Vin Feb 09, 2007 11:12 pm

Gabi, la cea de linga Politie ii ia pe BB-i si 4 ore daca vrei?
Si si daca au sub 2 ani?

Eu as vrea sa fac o smecherie...sa il duc 4 ore si sa il scoata mama la 12 sau 13....dar trebuie sa imi gasesc una aproape de noi.
Aporpo de Gruia stiti ceva?-:ohmy: cred ca is off topic....lasa ca scriu in alta parte:blush:
danasalo
 
Mesaje: 204
Membru din: Lun Aug 14, 2006 12:27 pm

Re:gradinite Grigorescu - recomandari

Mesajde faust » Vin Feb 09, 2007 11:14 pm

info complet :) no q-tag
multumesc mgm
faust
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Ian 08, 2007 2:55 pm

Re:gradinite Grigorescu - recomandari

Mesajde mgm » Vin Feb 09, 2007 11:32 pm

Cu placere:)
Dana,la cresa nu stiu cum e regula,la gradi stiu ca se poate sa stea si numai 4 ore.La cresa mi se pare ca de la 1 an se iau copii.Eu am vorbit cu directoarea de acolo,pt. ca vroiam sa-l duc pe Cristi la grupa mica direct,la 2 ani jumate si nu a vrut,tocmai pt. ca au cresa.Deci daca il voi duce probabil va fi la cresa pt.cateva luni,pana face 3 ani si se mai obisnuieste cu programul.
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm


Înapoi la Educatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron