cum sa reactionam vis-a-vis de ingrijitoarele de la gradi?

cum sa reactionam vis-a-vis de ingrijitoarele de la gradi?

Mesajde Ioly » Sâm Dec 16, 2006 11:30 am

Aseara Tibi mi-a spus ca d-na Mimi (una din ingrijitoare) i-a dat o palma peste picior ca a zis ca n-a fost cuminte la masa. L-am intrebat ce a facut si mi-a spus ca un coleg l-a facut sa rada si el a ras... Oare cum sa procedez? Sa-i spun educatoarei, sa ma duc direct la directoare? Sa vorbesc cu \"d-na Mimi\"?

Dati-mi, va rog, o idee!
Ioly
 
Mesaje: 552
Membru din: Mar Iul 11, 2006 2:13 pm

Re:cum sa reactionam vis-a-vis de ingrijitoarele de la gradi

Mesajde sidonia » Sâm Dec 16, 2006 2:49 pm

Eu as zice sa vorbesti cu educatoarea. Ea va sti cum sa vorbeasca cu Mimi si cum sa o tempereze.
Daca vorbesti direct cu ea risti sa nege in fata ta ca ar fi facut lucrul respectiv, iar daca mergi la directoare risti sa o superi pe Mimi pentru ca ai reclamat-o si cine stie cum se va purta pe urma cu Tibi.
Educatoarea e calea de mijloc. Parerea mea.
sidonia
 
Mesaje: 412
Membru din: Dum Mai 21, 2006 12:36 pm

Re:cum sa reactionam vis-a-vis de ingrijitoarele de la gradi

Mesajde Ank » Sâm Dec 16, 2006 7:26 pm

Hmmm..urat din partea d-nei Mimi! :angry: Cred ca eu as proceda cum a propus Sidonia - educatoarea cred ca are mijloacele de a aranja lucrurile. Desi, e posibil sa nege si de fata cu ea, macar va fi avizata.
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Re:cum sa reactionam vis-a-vis de ingrijitoarele de la gradi

Mesajde laurici » Dum Dec 17, 2006 5:42 pm

din dorinta de a-l surprinde cat mai natural posibil pe puiutul meu mai practicam \'\' panda \'\' pe la ferestrele cresei . chiar vorbisem si cu doamnele sa ne accepte sa instalam camera acolo intr-o zi pt a ne satisface aceasta curiozitate . cu aceasta ocazie le-am vazut si pe doamne cum se comporta cu el . cea mai mare surpriza a avut-o sotul cand l-a vazut cat de cuminte papa cu doamna cat de tandra era doamna cu el si cat de ascultator era el cu dansa.
eu cred ca e o situatie cam dificila dar trebuie rezolvata ! la noi educatia nu admite cel putin pana in prezent nici un fel de pedeapsa corporala asa ca as innebuni daca as afla ca mi-ar bate cineva copilasul .cu multa diplomatie se poate rezolva problema ! in nici un caz nu trebuie sa inchidem ochii la asa ceva !!!
laurici
 
Mesaje: 354
Membru din: Vin Sep 01, 2006 1:30 pm

Re:cum sa reactionam vis-a-vis de ingrijitoarele de la gradi

Mesajde claualex » Dum Dec 17, 2006 11:30 pm

Ioly,e greu in situatia asta,chiar nu stiu ce sfat sa iti dau exact,caci nu stiu cum as reactiona sa imi vina Alexandra acasa si sa imi spuna ca a fost lovita de educatoare-ingrijitoare.

De cand a inceput gradi,zilnic imi pun intrebarea \"daca o loveste?\".O intreb si pe ea cum se poarta doamnele si daca o lovesc,dar nu a zis niciodata nimic.
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:cum sa reactionam vis-a-vis de ingrijitoarele de la gradi

Mesajde mgm » Dum Dec 17, 2006 11:49 pm

Eu v-am spus deja ca Sebi a fost batut la prima gradi unde l-am dus,dar de educatoare,nu de ingrijitoare.A doua zi dupa ce mi-a spus el singur,l-am retras de la gradinita si nu am purtat nici o discutie cu persoana respectiva,pt. ca sigur mi-ar fi negat episodul.Culmea a fost,ca,vazind ca il iau de tot din gradi,a incercat sa se scuze oarecum,spunindu-mi ca au multi copii si nu face fata,deci practic mi-a recunoscut ceea ce imi spusese Sebi.E greu de dovedit asa ceva,si si mai greu de gasit o solutie fara ca sa fie afectat ulterior copilul.Eu vad 2 variante-ori ce a zis Sidonia,vorbit cu educatoarea,ori mutat la alta gradi.<br><br>Post editat de: mgm, la: 2006/12/17 23:52
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:cum sa reactionam vis-a-vis de ingrijitoarele de la gradi

Mesajde Ioly » Lun Dec 18, 2006 1:14 pm

In primul rand va multumesc pentru ca n-ati ramas impasibile la strigatul meu.

In al doilea rand nu poate fi vorba de schimbarea gradinitei pentru ca mi-as condamna copilul la singuratate... El se incadreaza foarte greu intr-un nou colectiv, am vrut sa-l mut cand mi-am schimbat locul de munca (acum trebuie sa fac zilnic 30 km sa-l duc si inca 30 sa-l aduc de la gradi), dar lui i-au trebuit 2 ani sa-si faca prieteni la gradi... asa ca mai bine fac eu un efort si lui sa-i fie bine, sa se simta bine la gradi si sa mearga cu placere.

Am sa vb cu educatoarele, mai ales ca el este un copil foarte cuminte si nu cred ca a facut ceva atat de grav ca sa merite o palma peste picior, poate ca am sa vb chiar si cu Mimi si daca neaga am sa-i spun ca este o mincinoasa pentru ca Tibi n-ar fi inventat ceva atat de grav.
Ioly
 
Mesaje: 552
Membru din: Mar Iul 11, 2006 2:13 pm

Re:cum sa reactionam vis-a-vis de ingrijitoarele de la gradi

Mesajde claualex » Lun Dec 18, 2006 1:40 pm

draga ioly,ar fi culmea sa nu iti raspundem,doar majoritatea au copii in gradinite sau ii vor avea.de aceea e asa de bun acest forum:P :P :P

stai de vorba cu \"Mimi\"si vezi ce zice,eu cred ca inca copii nostrii fiind mici nu spun minciuni,deci daca ar nega-\"Mimi\" si ar zice ca nu e adevarat,eu mi-as crede copilul,pana la proba contrarie binenteles.


asteptam vesti sa ne spui cum a decurs
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:cum sa reactionam vis-a-vis de ingrijitoarele de la gradi

Mesajde sidonia » Lun Dec 18, 2006 1:44 pm

Tinem pumnii, sa rezolvi cu bine problema!
sidonia
 
Mesaje: 412
Membru din: Dum Mai 21, 2006 12:36 pm

Re:cum sa reactionam vis-a-vis de ingrijitoarele de la gradi

Mesajde Ioly » Mar Dec 19, 2006 10:20 am

am vb cu educatoarea, dar pb a ramas sa se rezolve in ianuarie pentru ca nu-l mai duc pe Tibi la gradi! o sa va tin la curent cu ce se va intampla atunci.

Claualex, si eu imi cred copilul pentru ca stiu ca este cuminte si daca 2 educatoare si o ingrijitoare plus inca doua (cele de anul trecut) imi spun ca daca toti copii din gradi ar fi ca Tibi n-ar avea batai de cap... iti dai seama ca n-am s-o cred pe Mimi
Ioly
 
Mesaje: 552
Membru din: Mar Iul 11, 2006 2:13 pm

Re:cum sa reactionam vis-a-vis de ingrijitoarele de la gradi

Mesajde Ioly » Lun Ian 15, 2007 9:57 am

S-a rezolvat problema cu \"D-na Mimi\"!

A venit si si-a cerut scuze si a promis ca n-o sa se mai repete. Inutil sa va spun ca intr-o prima faza a negat, dar pana la urma a recunoscut si i-am promis ca a doua oara n-o sa mai procedez asa, ci o sa fac reclamatie scrisa si o sa ma asigur ca vor fi luate masuri.
Ioly
 
Mesaje: 552
Membru din: Mar Iul 11, 2006 2:13 pm

Re:cum sa reactionam vis-a-vis de ingrijitoarele de la gradi

Mesajde sidonia » Lun Ian 15, 2007 10:02 am

Bravo, Ioly, ma bucur a s-a rezolvat problema. Cred ca ti-ai luat o piatra de pe inima....
sidonia
 
Mesaje: 412
Membru din: Dum Mai 21, 2006 12:36 pm

Re:cum sa reactionam vis-a-vis de ingrijitoarele de la gradi

Mesajde Ioly » Lun Ian 15, 2007 11:40 am

Crede-ma, Sidonia, ca m-am abtinut cat de mult am putut, dar imi venea s-o lovesc, sa vada si ea cum este cand un strain da in tine...

Oricum piatra de pe inima s-a ridicat un pic prima data cand am vb cu voi pe forum! Este extraordinar cand stii ca ai cui sa-i spui problemele cu care te confrunti. Si este si mai bine cand simti ca ai si sustinere!
Ioly
 
Mesaje: 552
Membru din: Mar Iul 11, 2006 2:13 pm


Înapoi la Educatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron