gradinita cu supraveghere video

gradinita cu supraveghere video

Mesajde dem » Dum Sep 03, 2006 11:00 am

Pentru ca si eu simteam nevoia sa discutam in continuare despre acest subiect, il redeschid aici.
Arin, ai mare dreptate referitor la nevoia de intimitate a copiilor. Imi dau seama ca priveam problema unilateral, adica din perspectiva nevoii mele de a sti ca copilul meu e bine tratat, ingrijit etc. Nu m-am gandit deloc la modul in care prezenta unor camere video i-ar influenta comportamentul.
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:gradinita cu supraveghere video

Mesajde Arin » Dum Sep 03, 2006 11:33 am

N-as dori sa ma erijez intr-un cunoscator al problemei. Nu, Doamne fereste! Insa bunul simt, pana la urma, te face sa te gandesti la momente din viata ta cand erai copil: eu imi amintesc, cum, inconstient desigur, aveam unele locuri unde ascundeam nimicuri care erau \"comorile\" mele, cum ne jucam cu prietenii construind te miri pe unde \"casuta noastra\" unde nu aveam acces decat noi, cum uneori la gradinita sau scoala se intampla sa \"devii liber\" (existand momente in care mai faceam si \"minuni\", iar in acele momente daca m-ar fi vazut parintele as fi intrat in pamant de rusine). Consider ca exact cum fiecare din noi are \"o lume a lui\" cu cate ceva care-i apartine doar lui, asa se intampla si cu copilul.
Iar minima \"libertate\" (pana la urma oricum stiuta si controlata de parinti) oferita de \"desprinderea de parinti\" in cadrul gradinitei sau scolii, nu fac altceva decat sa confere copilului un sentiment ca si el (ca si mami si tati) este o .... fiinta umana. In plus cred ca (cel putin asa vad eu lucrurile) este mult mai util ca tu, nestiind tot ce se intampla in permanenta la scoala, sa ajungi sa afli totul (sau , ma rog, aproape totul) .... de la copilul tau. Asta da un sentiment de incredere amandorura.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:gradinita cu supraveghere video

Mesajde claualex » Dum Sep 03, 2006 2:21 pm

aici sunt si eu de acord.cand am lasat-o pe alexandra in prima zi la gradi,si am vazut cat de incantata era sa mearga in grupa la copii,abia ne-a salutat si ne-a dat cate un pupic,ca a si disparut.:) era incantata de nou,de copii de jucarii,eu am plecat acasa tot plangand intreband oare ce imi face puiul intre straini,ma gandeam daca o sa manance,daca o sa ii placa,o sa planga?erau intrebari pe care mi le puneam din minut in minut.am fost pe punctul de a merge sa o supraveghez din usa,dar m-am abtinut,caci stiam ca va fi bine ,si a fost,totul e sa avem incredere in copii nostrii si in educatoare.cand veneam dupa ea o puneam sa imi povesteasca ce a facut cum ii cheama pe copii,ce a mancat,binenteles nu intelegeam eu tot ce spune,dar o ascultam si imi dadeam seama incet cum creste.
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:gradinita cu supraveghere video

Mesajde sidonia » Lun Sep 04, 2006 7:47 am

In ceea ce priveste \"supravegherea\" copiilor, cred ca e mai important sa dezvoltam o relatie de incredere cu ei, astfel incat sa aiba curajul sa ni se confeseze. In felul acesta vom sti ce li se intampla, fie ele rele sau bune. Si, nu in ultimul rand, legatura cu educatoarea e un lucru important (parerea mea); ea va putea sa ne spuna mai multe despre cum se descurca puiul nostru, din perspectiva omului cu experienta.

Dincolo de toate discutiile ce s-au iscat pe aceasta tema, eu chiar sunt curioasa: [b:]Exista in Cluj gradinite cu supraveghere video?[/b:]
sidonia
 
Mesaje: 412
Membru din: Dum Mai 21, 2006 12:36 pm

Re:gradinita cu supraveghere video

Mesajde giagirl » Lun Sep 04, 2006 8:00 am

arin, draga, ai facu ceea ce nu multi au facut.
sa-mi schimbe parerea facuta despre ceva.
AI DREPTATE.ma gandeam numai din punctul meu de vedere.
:blush:
intr-adevar trebuie sa-mi schimb putin atitudinea.
copii sunt fiinte umane nu jucariile noastre.
giagirl
 
Mesaje: 750
Membru din: Mie Iun 07, 2006 2:15 pm

Re:gradinita cu supraveghere video

Mesajde Arin » Mar Sep 05, 2006 9:29 pm

Poate ca n-ar fi rau, apropos de ce scriati pana acum, sa mai discutam pe tema relatiilor copil-parinte (poate si cu experiente din ceea ce ne-a marcat pe noi ca si copii, legat de subiectul in cauza). Cred ca am putea invata impreuna, unul de la celalalt, unele lucruri. Nu de alta, dar eu in ultima vreme (adica taman cand ar fi nevoie) nu prea mai am vreme de citit diverse chestii legate de ceea ce inseamna copilul in viata ta, ca parinte (ce e de facut in anumite situatii, ce e bine si ce nu, unde gresesc parintii, etc.).
Eu sincer, ma bazez foarte mult pe ceea ce imi amintesc ca nu mi-a placut din relatia cu parintii, atunci cand eram copil (sau chiar mai maricel), sau reactia lor in diferite momente din copilarie si incerc sa ... fac altfel (bine, poate exagerez, inca nu avem decat un anisor si 3 saptamani, dar asa \"imi planific\" sa reactionez vis-a-vis de copilul meu cand va fi mai maricel).
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:gradinita cu supraveghere video

Mesajde blueflower » Vin Sep 08, 2006 3:11 pm

...pana la urma stie careva daca este o gradinita cu supraveghere video in Cluj?
blueflower
 
Mesaje: 496
Membru din: Dum Mai 28, 2006 4:47 pm


Înapoi la Educatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron