you can do it!

you can do it!

Mesajde delidia » Vin Oct 02, 2009 5:29 pm

La sedinta cu parintii ni s-a propus achizitionarea unui program de 11 milioane lei vechi pt. dezvoltarea emotionala a copiilor; intrebarea mea este daca merita, daca-i ajuta cu ceva pe copii, daca ati auzit despre acest program...; mentionez ca educatoarele nu cunosc f. multe despre acest program.
delidia
 
Mesaje: 9
Membru din: Joi Aug 17, 2006 2:46 pm

Re: you can do it!

Mesajde claualex » Vin Oct 02, 2009 8:33 pm

eu sincer nu am auzit de asa ceva..si oricum mi se pare imensa suma(e pe copil sau pe grupa??)
apropo in ce consta acest program..si cei asa special la el..si daca educatoarele care au propus ast nu stiu mare branza despre program..inseamna ca ii un mare.......nimic
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re: you can do it!

Mesajde delidia » Vin Oct 02, 2009 10:06 pm

pai ar iesi 50 ron/copil; dar intrebam daca ati auzit de el...
delidia
 
Mesaje: 9
Membru din: Joi Aug 17, 2006 2:46 pm

Re: you can do it!

Mesajde claualex » Vin Oct 02, 2009 10:44 pm

la noi nu sa pus problema de acest program deci ma repet in ce consta el??
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re: you can do it!

Mesajde Iulia30 » Sâm Oct 03, 2009 7:47 am

Am inteles bine? educatoarele nu stiu mare lucru dar il propun parintilor? mi s-ar parea normal ca ele sa fie primele care sa stie totul despre acest nou program si pe urma sa-l propuna parintilor.
Delidia ai aflat noutati despre program? Sa ne spui si noua daca merita.
Iulia30
 
Mesaje: 727
Membru din: Dum Aug 12, 2007 9:51 pm
Localitate: Cluj-napoca

Re: you can do it!

Mesajde dem » Dum Oct 04, 2009 7:49 am

"You can do it" e un program care a fost implementat "experimental" si la grupa ficei mele anul trecut. In primul rand trebuie sa precizez ca nu a fost nici o secunda vorba de dat vreun ban din partea parintilor.
Din cate am inteles, la inceput urma sa fie aplicat doar la cateva grupe-pilot din judet, alese nu mai stiu dupa ce criterii. Ideea este foarte buna, aceea de a dezvolta competentele emotionale ale copiilor; "instrumentele" sunt niste papusi ca cele de teatru, care reprezinta cate un personaj (Oana-cea-încrezatoare, Radu-cel-organizat, ceva de genul acesta); in fiecare saptamana discutau cate o tema: increderea in sine, capacitatea de a fi ordonat etc., toate cu exemple si cu ajutorul acelor papusi. De asemenea, parintii trebuiau sa fie atenti sa consolideze si acasa aceste trasaturi pozitive. Proiectul va continua si in acest an.
Informatii despre "You can do it! education" am mai gasit cu google.
Noua, parintilor, ni s-a parut un lucru foarte bun, mai ales ca invatamantul romanesc nu prea pune pret pe dezvoltarea emotionala.
Repet, nu ni s-a cerut nici un ban. Dar, ma rog, de atunci s-a schimbat inspectorul general, s-or mai fi schimbat regulile, mai stii... Dar, din experienta de anul trecut, daca educatoarele nu sunt pricepute si consecvente, atunci banii sunt dati cam degeaba, mai ales ca mi se pare o suma mare 50 lei/copil. Degeaba e un program foarte bine conceput, daca cele care il aplica nu o fac bine. La noi, fiind gratis, ca sa zic asa, nu aveam ce pierde.
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re: you can do it!

Mesajde dem » Dum Oct 04, 2009 8:20 am

A, si mari progrese in atitudinea fiica-mi n-am vazut, asa ca, daca ar fi fost pe (multi) bani, categoric nu ar fi meritat (acest program nu a fost conceput pentru grupe supra-dimensionate, de 30 de copii frecventa medie ! iar educatoarele ar trebui sa aiba o pregatire psihologica reala pentru a-l aplica cum trebuie).
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re: you can do it!

Mesajde delidia » Mar Oct 06, 2009 2:48 pm

merci dem, cam asa ma gandeam si eu ca nu merita decat aplicat pe un nr. mai mic de copii si de persoane cu studii de psihologie infantila; va mai spun noutati, daca aflu... :)
delidia
 
Mesaje: 9
Membru din: Joi Aug 17, 2006 2:46 pm


Înapoi la Educatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron