Acomodarea cu gradi!

Acomodarea cu gradi!

Mesajde mihamatei » Mar Sep 22, 2009 11:17 am

Am tot cautat printre topicuri si n-am gasit chiar ce-mi doream, adica un topic intreg pe tema asta.Asa ca va intreb pe voi, mamici mai experimentate, si care aveti copii mai mari, cum s-au acomodat copiii vostri la gradi, in cat timp, care au fost reactiile, aici ma refer si la sanatate si la partea psihica....ooof, e foarte greu pentru mine cand plange dimineata ca lui nu-i place, ca nu vrea sa se joace cu copiii :S ; cu sanatatea stam in schimb ceva mai bine, inca nu a facut nimic grav, doar niste muci, si asta datorita unor produse extraordinare pe care le-am gasit si pe care i le voi da in continuare!
Stiu ca activitatea pe forum e foarte scazuta, dar eu as dori, in masura posibilitatilor si a timpului vostru, sa impartasiti pareri, experiente legate de subiect.
P.S.: Daca admin considera ca exista subiect asemanator, rog sa-l mute la locul lui si sa scuze postarea.:whistle:
mihamatei
 
Mesaje: 1293
Membru din: Vin Dec 15, 2006 4:10 pm

Re:Acomodarea cu gradi!

Mesajde dem » Mar Sep 22, 2009 12:46 pm

Din experienta noastra: acomodarea poate dura destul de mult, si poate imbraca diverse forme. In cazul nostru a fost asa: vreo doua saptamani a plans dimineata, apoi incet s-a obisnuit, dar in paralel era, doar cu noi, foarte obraznica si recalcitranta, in timp ce la gradinita era copil-model. Asta a durat aproape toata grupa mica.
De mare ajutor este sa se imprieteneasca cu colegii, sa ii placa sa se joace cu ei.
Daca lucrurile nu intra treptat in normal, iar copilul tot plange, trebuie analizat mai cu atentie, sa nu il deranjeze ceva punctual - vreo educatoare sau ingrijitoare care mai tipa la ei, de ex., etc.
Cu sanatatea- s-a imbolnavit destul de des - infectii respiratorii, niciodata digestive - dar nu a facut forme grave.
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:Acomodarea cu gradi!

Mesajde Ioanab » Mar Sep 22, 2009 4:36 pm

Draga Miha, chiar daca nu ma numar printre mamicile cu experienta vin si eu cu vorba in topic.
Suntem si noila inceput de drum...In prima ziu a fost ok, abia a asteptat sa mearga, a doua zi a zis ca merge dar ca nu vrea sa doarma, apoi in rest mai zicea ca nu vrea dar nu foarte convingator si am incercat tot felu de strategii sa nu apuce se gandeasca ca nu vrea...
De ex. o bluza noua cu eroul favorit din desene pe care am lasat-o la gradi si dimineata i-am zis ca mergem si ii dau bluza si o poate arata la toti copiii....apoi in alta zi am trecut inainte pe la bunica sa isi ia o jucarie de acolo, apoi l-am mituit cu o masinuta cu bomboane....
Asa cand il simteam eu ca vrea sa protesteze inventam cate ceva...
Per ansamblu nu au fost impotriviri.
Te cred ca e greu dar trebuie sa te tii tare pe pozitii pentru ca cea mai mica intentie de a ceda piul o simte si o exploateaza cum stie el mai bine........... si stie....

De imbolnavit nu ma plang inca doar ceva muci...Ce ii dai tu?
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:Acomodarea cu gradi!

Mesajde claualex » Mar Sep 22, 2009 8:28 pm

Miha ca sa te \"incurajez\" inca mai face figuri la grupa mare..:blink: :blink: iti dai seama ce a facut la grupa mnica..

desi prestatia este doar pt mine,caci dupa ce plec eu se integreaza perfect,mananca doarme se joaca totul e ok.
mai duce cate o jucarie preferata la gradinita,insa ca sa evitam certurile si egoismul no las sa o duca in grupa,o punem frumos in dulapior.cand o iau imi zpune cea facut peste zi,ce a mancat si daca sa jucat.insa intotdeauna imi zice despre somn acelasi lucru\"mami eu nu dorm la gradinita,stau si povestesc cu okii inchisi\":woohoo: :woohoo:
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:Acomodarea cu gradi!

Mesajde mgm » Mie Sep 23, 2009 7:23 am

Si la noi e cu cantec.Sebi mi-a plans doar la inceput,apoi nu am mai avut probleme.Cristi plange inca si acum la mijlocie,dar tot asa,numai pt ochii mei,ca dupa ce plec,nu mai are nici o problema.Totusi,trebuie sa recunosc ca nu plec linistita de la gradi cand il vad plans.De dormit,doarme si are si 3 pretene,care il asteapta si asa mai uita de \"suparari\" :)
Cu Sebi suntem la scoala,asa ca am scapat de gradi. ;)
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re: Acomodarea cu gradi!

Mesajde mihamatei » Vin Sep 25, 2009 1:49 pm

Na, vad ca e cam la fel peste tot, mai mult sau mai putin...Si al meu plange putin dimineata, mai mult maraie, dar eu cred ca din cauza faptului ca nu vrea nicicum sa se trezeasca dimineata si e cam morcovit :shock: ...in rest, cand plecam e musai sa se uite pe geam dupa noi, apoi au zis fetele ca se linisteste si n-are treaba....mananca, doarme, cu copiii abia acum incepe sa se joace...deci e semn bun deocamdata.....
sincer , eu am fost foarte ingrijorata, dupa experientele de anul trecut cand, dupa o luna si ceva de cresa mi-a tras o viroza de-aia crancena, de-am umblat pe la urgente cu perfuzii si febra 40, ca am crezut c-o iau razna.....acum, e drept ca n-a facut nimic decat muci, da e imunizat beton copilu meu.....adik suplimentele pe care i le dau ii ajuta organismul sa lupte cu orice "infractori" vor sa-l "jefuiasca" :lol: ! si, decat sa-l mai vad cum a fost anul trecut, cu siguranta ca ii voi administra in continuare toate suplimentele necesare, si asa, cu hrana din ziua de azi, nu mai poti fii sigur ca organismul se aprovizioneaza cu ce trebuie (evident, mai mult E-uri si porcarii, vitamine tot mai putine). Macar asa stiu o treaba! Daca va intereseaza sa cunoasteti produsele, cu mare drag, scrieti-mi pe mail: mihapop79@yahoo.com sau messenger: flaviuioanpop10, si va trimit cat de repede niste materiale informative despre tot ce doriti! :wink:
By the way....nu prea imi place noul look....sau nu sunt obisnuita.... :x
mihamatei
 
Mesaje: 1293
Membru din: Vin Dec 15, 2006 4:10 pm


Înapoi la Educatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron