"Manifest pentru o scoala corecta"

"Manifest pentru o scoala corecta"

Mesajde visualVenus » Vin Sep 18, 2009 5:44 pm

Azi am luat intamplator [i:]Adevarul de Seara[/i:] din 17 sep. in mana si am aflat cu uimire cum ca

[color=#FF6600:]Comunitatea \"parinticlujeni.ro\" sustine campania ziarului \"Adevarul\"[/color:]

Nu, zau?! Si eu de ce nu stiu nimic? Doar aseara am dat un ochi pe site si nu am vazut nimic de genul asta. Nu-i nimic, il deschid repede din nou... stupoare! Nu exista nici o informatie despre un astfel de [b:]Manifest[/b:] pe site!

Cum indraznesc atunci sa scrie asa ceva in ziar?! Si de ce se prevaleaza de realizarile noastre ca si comunitate (fac referinta din greu la aportul nostru la legea anti junk-food din scoli) pentru a-si consolida spusele?! Nici nu vreau sa-mi inchipui!!

Eu una am citit acel manifest in ziar, pentru prima data, si [b:]nu sunt de acord cu el[/b:]. Cel putin la noi in Cluj, si mai ales la scoala unde invata pruncii mei, [b:]prea putine din acele acuze sunt adevarate.[/b:]
[color=#FF0000:]
Ma disociez de aceasta fanfaronada media si nu sunt de acord sa se foloseasca numele si realizarile noastre pentru imaginea unui ziar reprobabil.
[/color:]
Voua va place?...
[color=#A7A7A7:]
Pentru referinta:

Articolul din Adevarul de Seara e aproape identic cu cel de aici: http://www.adevarul.ro/rss/articol/cluj ... recta.html, mai putin titlul, care e cel scris la inceputul interventiei mele, plus
[/color:][color=#FF6600:]Parintii se alatura manifestului \"Adevarul\"[/color:][color=#A7A7A7:]. Remarcati diferenta: \"manifestului Adevarul! (ha!) si nu \"manifestului pentru o şcoală corectă\", cum au scris initial.

Manifestul tiparit in Adevarul de Seara, cu care nu sunt de acord, este listat la sfarsitul articolului de aici: http://www.adevarul.ro/articole/ultimat ... scoli.html

Sunt de acord insa, cu cele [b:]Sapte solutii pentru o scoala corecta[/b:] listate aici: http://www.bisericata.com/ro1/?p=5034, mai putin cu bla-bla-ul de la pct. 5, unde se trambiteaza cat de la curent suntem noi, comunitatea parintilor clujeni, si cat am discutat despre Manifestul despre care de fapt nici nu aveam habar: [i:]În urma „Manifestului” publicat ieri de „Adev&#259;rul”, la Cluj-Napoca, comunitatea online a p&#259;rin&#355;ilor clujeni analizeaz&#259; posibilitatea de a se al&#259;tura ini&#355;iativei ziarului „Adev&#259;rul“.[/i:][/color:]<br><br>Post editat de: visualVenus, la: 2009/09/18 19:14
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:"Manifest pentru o scoala corecta"

Mesajde dem » Vin Sep 18, 2009 8:47 pm

Asa cum vad eu lucrurile, problema e putin amestecata.
Sa luam mai intai implicarea \"parintilor clujeni\": din cate am inteles eu din articol, site-ul a fost vandut de catre dl. Mircea Ignat catre altcineva (dl. Catalin Chis), iar noul proprietar a vorbit in numele comunitatii \"parinti clujeni\"; din punctul meu de vedere, site-ul e una, iar comunitatea e altceva, aceasta fiind formata din persoanele care activeaza pe forum (foarte putini, de altfel, in ultima perioada).
Da, si mie mi se pare nedrept ca se face in mod abuziv trimitere la comunitatea \"parintilor clujeni\".
Cat despre chestiunile legate de educatie... Unele idei par bune in teorie, dar in realitate pot duce la alte rezultate decat cele scontate. De exemplu, implicarea parintilor in evaluarea profesorilor: oare cati parinti au competenta sa evalueze prestatia unui profesor de matematica, fizica, istorie etc. ? Si cati parinti sunt suficient de obiectivi si de realisti atunci cand odraslele lor iau note proaste ?
Alta idee - ca angajarea profesorilor sa se fac la nivel de scoli: poate duce, in functie de director si de restul organismelor de conducere, la o noua forma de clientelism si nepotism.
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:"Manifest pentru o scoala corecta"

Mesajde Ioanab » Sâm Sep 19, 2009 10:19 am

salut fetelor,
nu am mai intrat demult pe forum dar constat cu tristete ca atat activitatea forumului cat si cea de pe site (stiri, informatii, concursuri etc) este foarte scazuta!
Avand in vedere schimbarea proprietarului acestui site ii dau dreptate lui Dem in totalitate... situl e una si e reprezentat de catre noul proprietar iar comunitatea este alta si ar trebui sa reprezinte opinia celor care activeaza pe forum .... cum a fost in cazul junkfoodului!
Despre manifest nu prea sunt in masura sa imi dau cu parerea pentru ca sunt lucruri de care inca nu ne-am lovit ai mei baieti fiind inca mici!
Oricum se stie ca media se foloseste de toate mijloacele care ar putea face sa ii creasca audienta
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:"Manifest pentru o scoala corecta"

Mesajde mgm » Dum Sep 20, 2009 8:46 am

Constat cu mare surpriza si indignare ca am fost \"vanduti\",si nici macar nu s-a obosit cineva sa ne anunte si pe noi!
Nu stiu daca realizeaza cineva,din domnii astia doritori de bani,ca fara NOI,PARINTII CLUJENI,acest site ar fi ZERO!Si banii din buzunarele lor ar scadea ca numar,pt ca toate reclamele astea din care se iau banuti grei,sunt facute sa le vada cineva,ori daca nu mai intra nimeni pe site...
Activitatea a fost slaba sin din cauza concediilor,dar si din cauza ca si alti parinti au intrat si nu au mai vazut nimic nou si s-au lasat pagubasi.
Mare pacat ca inca o data banul dicteaza totul!Si daca noul proprietar vorbeste asa de sigur in numele nostru,il invit sa scrie el pe forum,sa propuna subiecte,sa dea sfaturi si incurajari,si el sa si raspunda.Majoritatea care scriam aici,suntem aproape de cand s-a infiintat acest site,adica de ani buni!
Si parca acum ceva vreme se anunta cu surle si trambite ca va fi o relansare a sitului,ca fi asa si pe dincolo...Mare pacat!
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:"Manifest pentru o scoala corecta"

Mesajde dem » Dum Sep 20, 2009 12:06 pm

Din declaratiile noului proprietar, asa cum apar in ziar, in cateva saptamani va fi infiintata \"Fundatia Parinti Clujeni\", prin intermediul careia va fi administrat site-ul, care va fi relansat in 1 sau 2 octombrie.
Acum, ce sa zic, noul proprietar putea, macar, sa se prezinte, daca tot vorbeste in numele comunitatii noastre...
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:"Manifest pentru o scoala corecta"

Mesajde claualex » Lun Sep 21, 2009 9:50 am

subscriu la cele scrise mai sus
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:"Manifest pentru o scoala corecta"

Mesajde adanezu » Lun Sep 21, 2009 9:52 am

SI EU SUBSCRIU LA CELE SPUSE DE FETE MAI SUS:evil: :evil: :evil: :evil:
adanezu
 
Mesaje: 1302
Membru din: Mie Mai 03, 2006 10:16 pm

Re: "Manifest pentru o scoala corecta"

Mesajde Madalinutza25 » Mar Sep 29, 2009 5:23 pm

Fetele, voi ati primit invitatie la relansarea siteului? pe 2 oct? sa veniti! Noi mergem! :D Sa il cunoastem si noi pe noul patron al siteului, sa ne cunoasca si el pe noi :lol: :lol: :lol: Eu sunt incantata, ca abia va mai vad si pe voi, si pe bbi care cred ca sunt deja maaaaaaari! :wink:
Madalinutza25
 
Mesaje: 195
Membru din: Joi Mai 31, 2007 3:49 pm

Re: "Manifest pentru o scoala corecta"

Mesajde claualex » Mie Sep 30, 2009 10:05 am

dadada si noi mergem speram ca cu aceasta ocazie sa fim cati mai multi si asa avem si ocazia sa ne revedem..si poate mai cunoastem mamici si copii noi
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re: "Manifest pentru o scoala corecta"

Mesajde Ioanab » Mie Sep 30, 2009 6:38 pm

Si eu as vrea sa ajung pe acolo!
Abia astept sa va vad!
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re: "Manifest pentru o scoala corecta"

Mesajde claualex » Mie Sep 30, 2009 7:59 pm

:D :D
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca


Înapoi la Educatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron