[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4668: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4670: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4671: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4672: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
parinticlujeni.ro • Vezi subiect - gradi privata vs. de stat - pareri

gradi privata vs. de stat - pareri

gradi privata vs. de stat - pareri

Mesajde faust » Lun Feb 23, 2009 11:11 am

buna,
stiu ca a mai fost tratat subiectul, insa as vrea sa va cer parerea celor care aveti copii la gradi private in cluj.
postez un citat de pe forumul hotnews.ro - as vrea sa stiu daca in cluj la gradi privata este un "regim" asemanator celui de mai jos (in cazul asta, din bucuresti). in special verificarile medicale: fi-mea e la stat, din 2 sapt una e racita, sau a avut pneumonie, ba a venit si cu herpangina virala in nov trecut :blink:
ne-a cam ajuns cu bolile... :S

multumesc

"Ca sa ne putem da cu parerea trebuie sa fi avut copilul si la stat si la particular. Eu pot sa va spun din experienta ca aleg fara discutie gradinita particulara din urmatoarele motive:
- program 8-18 fata de stat unde este 8-16; nu siu ce servici aveti voi, dar eu orice as face nu ajung la ora 16 sa iau copilul; la stat dupa ora 16 copilul ramane ori cu ingrijitoarea ori cu portarul
- mancarea nu se compara sub nici o forma, este cu mult mai buna, mai variata, cu carne, gatita sanatos, mai multa si, foarte important, copilul este ajutat sa manance
- grupa este de 12-15 copii maxim si are 2 educatoare simultan; la stat erau 45 copii in grupa cu o educatoare dimineata si una dupa-amiaza si 2 ingrijitoare; va dati seama ce inseamna sa duca 45 copii la wc, sa-i ajute la masa... copilul in primele luni venea frecvent lovit ptr ca era mic (3 ani si 3 luni) si cand se dadea jos de pe wc se lovea, era nemancat ptr ca nu statea nimeni sa-l ajute la masa, haine puse de-a valma pe copil, cu fata la spate sau incurcate de la alti copii, in plus s-a speriat ca l-au pus sa se imbrace singur si n-a stiut sa-si traga bluza peste cap, a ramas cu bluza pe fata, a inceput sa planga, s-a speriat ingrozitor pana a venit o ingrijitoare sa-l imbrace, rezultatul este ca si acum la aproape 1 an de atunci copilul nu mai accepta decat bluze care au deschidere pana la burta cu nasturi sau fermoar
- la stat la 45 copii erau 25 paturi, la particular fiecare are patul lui cu lenjerii noi si curate
- singura solutie sa fie tinuti in frau era sa le puna desene, pe cand aici chiar fac lucruri care-i captiveaza, progresele sunt vizibile
- la stat era tot timpul bolnav, mergea 1 saptamana la gradi apoi alta statea acasa; asistenta de la stat nici nu se uita daca sunt bolnavi, aici este asistenta care ii ia in primire dimineata si de 2 ori pe saptamana vine medic iar daca este un copil cu probleme nu este primit in gradinita
- la stat se cere la inceput de an un aviz de la medicul de familie, la particular au contract cu un laborator si periodic vin si le face exudat la toti copiii
- la stat au vacanta de 3 luni, eu am servici si nu-mi permit 3 luni de concediu; la particular gradinita este deschisa permanent, este vacanta doar la Craciun
- la stat pe linga rechizitele pe care le luam in fiecare luna, trebuia sa fac plic in fiecare luna ptr educatoare, ingrijitoare... ptr ca asa era regula, cu sume de 50-100 lei, la particular platesc taxa si atat

La inceput am zis si eu ca am gradinita de stat linga bloc si nu are rost sa ma duc in alta parte, dupa aceea m-am lamurit.
La particular platesc 1100 lei/luna cu 2 optionale incluse in pret dar sunt cat se poate de multumita.
Sa stiti ca toate educatoarele dau atestate, nu numai cele de la stat, si daca veti avea curiozitatea sa mergeti la inspectoratul scolar unde se dau aceste atestate si unde sunt si ofertele de munca, veti vedea ca toate vor sa mearga la stat ptr ca la particular pretentiile sunt mai mari: daca nu se poarta bine cu copiii, daca nu-si dau interesul, atunci parintii sunt nemultumiti si isi muta copiii, ori patronii au grija ca educatoarele sa faca ce trebuie. Ptr mine cel mai important este interesul copilului nu pretul gradinitei."
faust
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Ian 08, 2007 2:55 pm

Re:gradi privata vs. de stat - pareri

Mesajde botagianina » Lun Feb 23, 2009 1:43 pm

o singura precizare:vacanta la gradinitele de stat e o luna cand e inchisa gradinita.aaa si inca o precizare :nu inseamna ca pe unii nu ii preocupa binele copilului ci ca nu prea se poate sa dai un salar pe o luna de gradi...:woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: .Bine,asta nu e valabil la toti ;)
botagianina
 
Mesaje: 1380
Membru din: Vin Oct 27, 2006 3:15 pm

Re:gradi privata vs. de stat - pareri

Mesajde dianette » Lun Feb 23, 2009 9:27 pm

cine isi permite una privata foarte bine.
eu nu as da atatia bani asa de usor.
chiar daca i-as avea, i-as sti folosi in alte scopuri... tot pentru copil.
eu nu am nimic cu parintii care aleg varianta privata.
a mea e la cresa de stat, program saptamanal, eu o scot in jur de ora 17.
meniul e afisat in fiecare zi si sunt in mare parte multumita, f variat, cu legume, carne...
nu stiu cat de ajutata e acum la mancat pentru ca mananca singura incepand cu a doua luna de cresa, insa nu o iau acasa flamanda.
nu am luat-o niciodata de cand o duc(1 an)murdara(nici la scutec nici la haine)
toti dorm singuri in pat.
au si program de desene dar si de dans si de cantat.
asta in zilele de iarna. pentru ca vara ii scot in curte cam de 2 ori pe zi.
toate doamnele sunt dragute desi pe unele din ele, fetita le iubeste mai mult, presupun ca ii acorda mai multa atentie.
pentru ca fetita e mica si nu stie vb foarte mult, nu stie minti sunt sigura ca daca s-ar purta urat cu ea mi-as da seama din reactia ei fata de cresa, copii si doamnele de acolo.

dupa debutul la cresa am avut binecunoscuta repriza de otite si alte chestii mai putin placute.medicul de la urgente(am ajuns o data si acolo) mi-a spus ca asa ar fi facut indiferent la ce varsta intra in contact cu alti copii..fara sa ma intrebe daca e la stat si privat.

eu nu recomand nimic nimanui, fiecare face ce vrea , insa eu sunt multumita.
drept urmare la gradinita o sa o inscriu tot la stat(dupa o prealabila triere).
dianette
 
Mesaje: 125
Membru din: Vin Apr 13, 2007 12:48 pm

Re:gradi privata vs. de stat - pareri

Mesajde mihamatei » Lun Mar 02, 2009 3:45 pm

sunt de acord ca poate conditiile sunt mai bune la o gradi privata...dar cati parinti isi permit sa dea asemenea sume pe luna???sunt curioasa cati dintre parintii din acest forum numai, isi permit aceasta suma?? eu una, garantat nu! chiar daca as vrea, nu am de unde pur si simplu!!! din 2500 lei care ne intra lunar in casa si cu cheltuieli de cam peste 1000 lei in per de iarna+ mancare, totusi DE UNDE? asta e intrebarea care o pun, nu contest conditiile sau alte chestii, ci doar DE UNDE BANII AIA??
mihamatei
 
Mesaje: 1293
Membru din: Vin Dec 15, 2006 4:10 pm

Re:gradi privata vs. de stat - pareri

Mesajde faust » Lun Mar 02, 2009 3:55 pm

multumesc pt re-uri.
poate s-a inteles gresit, am deschis topicul nu pt flame-uri & polemici pe marginea subiectului gradi privat vs. stat.
sunt convins ca toti cautam cele mai bune solutii posibile pt copiii nostri.

sunt interesat de conditiile de la privat (cei care au copii la gradi in cluj), in special de ce s-a mentionat pe alt forum ref la sanatatea copiilor:
"- la stat era tot timpul bolnav, mergea 1 saptamana la gradi apoi alta statea acasa; [b:]asistenta de la stat nici nu se uita daca sunt bolnavi, aici este asistenta care ii ia in primire dimineata si de 2 ori pe saptamana vine medic iar daca este un copil cu probleme de sanatate nu este primit in gradinita[/b:]
- la stat se cere la inceput de an un aviz de la medicul de familie, la particular au contract cu un laborator si periodic vin si le face exudat la toti copiii"
faust
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Ian 08, 2007 2:55 pm

Re:gradi privata vs. de stat - pareri

Mesajde mihamatei » Lun Mar 02, 2009 4:07 pm

asta cu imbolnavitul n-o cred: avem si noi un vecin care e la privat, pentru aia a fost cu muci tot timpul; adica poate vine vreun medic si le face exudat la toti copiii, poate ii controleaza mai bine, asta nu stiu, dar de imbolnavit tot se imbolnavesc, asa e, unii sunt mai rezistenti, altii nu!
cat priveste grija doamnelor, al meu copil a fost la cresa doar 2 luni, l-am retras din motive de sanatate, dar ideea e ca erau cam 20-25 de copii si vreo 4 doamne care se ocupau de ei, n-am auzit vreun parinte plangandu-se de ele, erau foarte de treaba si aveau grija de fiecare in parte asa cum puteau...acuma asa a fost la cresa unde am fost noi, poate in alte parti nu e la fel.
eu una nu m-am putut plange decat de faptul ca a racit des...restul conditiilor au fost bune, mancare buna, caldura, doamne de treaba care se ocupa si vorbesc frumos ( am stat de cateva ori si am pandit), le da sa manance la cei care nu stiu, ii schimba de scutec, ii imbraca, ii pune pe olita, fac de toate, deci nu prea ai ce le reprosa. dupa cum am spus, poate in alte locuri e altfel...nu stiu, dar aci se ocupa de copii, si chiar in alea 2 luni cat a fost (adik o sapt da si una ba), eu am observat progrese la copilul meu, deci...nu stiu ce sa zic. Fiecare cu preferinta lui si cu bugetul...stiu persoane instarite care isi duc copiii tot la gradi de stat...oare de ce?
mihamatei
 
Mesaje: 1293
Membru din: Vin Dec 15, 2006 4:10 pm

Re:gradi privata vs. de stat - pareri

Mesajde mdamsa » Joi Mai 14, 2009 9:49 am

buna la toate mamicile
noi suntem la o gradi privata,am fost si cu dsoara cea mare si acum si cu cea mica si suntem f multumiti,sunt max 14-15 in grupa educatoarea este f buna profesional,se ocupa de ei,asistenta ii controleaza de 2-3 ori pe saptamana si daca ceva i se pare susupect parintele este chemat sa isi ia copilul sa il duca la dr.de cand am inceput,noi nu am stat acasa nici o zi ,din cauza de boala ma refer.ingrijitoarele sunt foarte legate de copii ii ajuta la mancare,ii schimba si stau cu ei cand dorm,conditiile sunt foarte bune,mancarea la fel iar d ecuratenie nici nu se discuta.dar cel mai important este faptul ca mergem cu foarte mare drag ,fara plansete si tipete,si la fel a fost si cu dsoara cea mare.cred ca asta e cel mai important lucru in mom in care iti duci copilul la gradinita
mdamsa
 
Mesaje: 243
Membru din: Mar Feb 21, 2006 3:50 pm
Localitate: cluj napoca

Re:gradi privata vs. de stat - pareri

Mesajde visualVenus » Joi Mai 14, 2009 1:34 pm

Care e aceasta gradinita si unde se afla?
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:gradi privata vs. de stat - pareri

Mesajde Ioanab » Joi Mai 14, 2009 1:39 pm

La ce gradi merge si cat e taxa? Evident daca nu e secret
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:gradi privata vs. de stat - pareri

Mesajde mdamsa » Joi Mai 14, 2009 5:36 pm

dsoara cea mica e la gradinita la tandarica si cea mare e la scoala elf ,amandoua fac parte din fundatia tandarica.gradinite stiu ca sunt:pe brancusi,in manastur si in centru pe republicii.taxa la program scurt e 420 de lei . noi mergem la cea de pe brancusi la germana materna.cea mare a fost la engleza si pot sa va spun ca atunci cand a mers la scoala nu am avut probleme la a intelege din engleza
mdamsa
 
Mesaje: 243
Membru din: Mar Feb 21, 2006 3:50 pm
Localitate: cluj napoca

Re:gradi privata vs. de stat - pareri

Mesajde mdamsa » Joi Mai 14, 2009 5:39 pm

am uitat sa spun ca nu stiu cat costa la progr semilung sau cel lung dar daca va intereseaza pot intreba.
mdamsa
 
Mesaje: 243
Membru din: Mar Feb 21, 2006 3:50 pm
Localitate: cluj napoca

Re:gradi privata vs. de stat - pareri

Mesajde mdamsa » Joi Mai 14, 2009 5:40 pm

si in pret intra curs de dans si pictura optional ,si contra cost pian si inot .scuze dar acum mi-am adus aminte
mdamsa
 
Mesaje: 243
Membru din: Mar Feb 21, 2006 3:50 pm
Localitate: cluj napoca


Înapoi la Educatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron