gradinita raza de soare de pe motilor

gradinita raza de soare de pe motilor

Mesajde delidia » Sâm Dec 13, 2008 10:48 am

va rog sa-mi spuneti pareri legate de gradinita de pe calea motilor, nr.16, pt. ca vreau sa o mut pe fetita mea acolo de la o alta gradi;este la grupa mica momentan, si ma intereseaza daca educatoarele se ocupa de copii...
delidia
 
Mesaje: 9
Membru din: Joi Aug 17, 2006 2:46 pm

Re:gradinita raza de soare de pe motilor

Mesajde delidia » Sâm Dec 13, 2008 10:59 am

ca sa fiu mai explicita:in grupa ei sunt cam 24 copii, dintre care vreo 3 care spun propozitii/fraze; am asteptat serbarea de craciun, sa vedem daca a acumulat ceva, dar fetita a stagnat, ramanand la nivelul de la cresa; nu am pretentii exagerate, dar de fiecare data cand merg dupa ea coloreaza, fara exceptii, iar cand o intreb ce-ai facut azi la gradi, imi raspunde ca s-a jucat si atat; am senzatia ca educatoarele nu se ocupa de copii, nu-i supravegheaza corespunzator(mi-a venit zgariata sub ochi cu pixul), iar educ. imi raspunde ca este o fetita mai zapacita care-i agreseaza pe copii...adica nu-i poate controla pe cei mai nabadaiosi; dar problema ramane dobandirea altor achizitii; de ex. vine cu injuraturi sofisticate, pe care nu cred ca un copil de 3 ani le stie repeta... va rog sa ma ajutati cu pareri, pt. ca intentionez sa o mut pe motilor, la gradinita aceea.
delidia
 
Mesaje: 9
Membru din: Joi Aug 17, 2006 2:46 pm

Re:gradinita raza de soare de pe motilor

Mesajde botagianina » Dum Dec 14, 2008 4:26 pm

din tot ce ai scris parerea mea e sa nu te pripesti sa o muti ca e destul de stresant pt ea deoarece si-a facut deja prieteni si nu e prea usor sa ii schimbi mediul.Si acum sa iti raspund la ceea ce stiu din experienta de a fi terminat gradinita cu un copil.
Si in gr mijlocie daca intrebi copilul ce a facut la gradi tot asa iti va raspunde pt ca activitatiile didactice cu ei se desfasoara sub forma unor jocuri .Nu ar putea sa iti zica de ex ca a invatat sa ordoneze marimi sau numere pt ca au facut asta printr-un joc.Cel mai bine vb cu educatoarea sa iti spuna daca nu au expus orarul de zi cu zi,pt ca au asa ceva si o sa fi surprinsa ce multe fac.Acasa poti obs.cand se joaca ea ce anume se joaca,ce le povesteste papusilor si vei vedea ca repeta ce fac la gradi.In gr mica mai mult de 3-4 randuri dintr-o poezie nu le dau la o serbare si chiar asa e posibil ca unii sa nu le repete la serbare fiind mai timizi.Nu trage concluzii inainte sa vb cu educatoarele sau daca ai timp stai o dimineata la gradinita sa vezi cum se desfasoara.Zici ca atunci cand mergi dupa ea coloreaza.Asta pt ca dupa ce se trezesc nu mai activitati impuse ci joaca libera.Doar dimineata fac"ore".eu la a mea cand era in gr mica am vazut diferente in felul cum se juca fata de alti copii care nu mergeau la gradinita.Pot sa iti mai spuna si alte mamici care au copii acum in gr mica.De injuraturi,ai fi surprinsa sa stii cati copii le spun.Ei recepteaza de acasa sau de pe strada si le repeta unde apuca.Copii cu probleme de comportament or sa fie in orice alta gradinita.Asta e.Educatoarele nu pot decat sa ii pedepseasca usor si putin timp.Si pe noi ne-a terorizat un baietel,adica pe toata grupa si toti parintii am vb cu educatoarele dar pur si simplu nu aveau ce sa ii faca..daca iti pot fi de folos cu alte "experiente"de gradi poti sa ma intrebi.Sanatate si pupici la printesa ta..
botagianina
 
Mesaje: 1380
Membru din: Vin Oct 27, 2006 3:15 pm

Re:gradinita raza de soare de pe motilor

Mesajde delidia » Dum Dec 14, 2008 10:54 pm

Iti multumesc pentru sfaturi; sa stii ca ai dreptate, m-am gandit mai mult si o voi lasa in continuare aici; nimeni nu-mi poate garanta ca la cealalta gradinita situatia va fi mai buna, poate se va confirma zicala aceea cu "scapi de d..... si dai de frate-su"; nu am cum sa cunosc indeaproape educatoarele de dincolo, iar perfectiune nu exista; am vorbit cu educatoarele de la actuala gradinita,le-am expus nemultumirile,si au fost surprinzator de receptive; sper ca situatia sa se schimbe in sem. al doilea, in bine; printesa are prieteni din perioada cu pampersi, fosti colegi de cresa si cred ca as stresa-o inutil mutand-o acum. Multumesc inca o data, poate faceam o greseala imensa mutand-o dincolo, fiind atat de multi "daca"...
delidia
 
Mesaje: 9
Membru din: Joi Aug 17, 2006 2:46 pm

Re:gradinita raza de soare de pe motilor

Mesajde botagianina » Lun Dec 15, 2008 11:55 am

cu placere...ai dreptate-nicaieri nu e perfect,oriunde sunt nemultumiri.
botagianina
 
Mesaje: 1380
Membru din: Vin Oct 27, 2006 3:15 pm

Re:gradinita raza de soare de pe motilor

Mesajde rodi78 » Mar Dec 16, 2008 10:22 am

Asa este delidia,cum a zis botagianina,eu am o fetita in clasa 1 si daca o intreb ce a facut la scoala,ea incepe sa-mi povesteasaca ce a facut in pauze:laugh: si mai am un baielel in grupa mica si el imi raspunde tot asa,imi zice ca a dormit si s-a jucat:lol: dar educatoarele,afiseaza tot timpul lucrarile lor,pe dulapioarele de pe hol si mai este si un orar afisat cu ce fac in saptamina in curs,cind pot am sa-ti arat niste poze.
rodi78
 
Mesaje: 1589
Membru din: Joi Aug 17, 2006 11:17 pm
Localitate: cluj napoca

Re:gradinita raza de soare de pe motilor

Mesajde gabi77 » Mie Dec 17, 2008 12:20 pm

Si Patrick al meu merge la gradi doar pentru papa si somn:woohoo: altceva nu-mi pove nimic, dar il vad ca stie o gramada de chestii. secretosi tare copiii astia. al meu mai vb in somn si asa aflu noutatile:laugh: :laugh:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:gradinita raza de soare de pe motilor

Mesajde arleena » Joi Aug 27, 2009 11:21 am

buna
sunt si eu curioasa daca are cineva copilul inscris acolo?
acum se fac inscrierile la ei si au locuri libere destul demulte.

l-as inscrie acolo dar nu am nicio recomandare......

idea e ca au o cladire noua in spate, la care am vazut ca acum amenajeaza curte, cica pe 11 va fi deschiderea oficiala cu primarul, presa, etc....

au grupa in limba romana cu program prelungit pt copii nascuti in 2006 18 locuri
pt cei din 2004-2005 au 17 locuri
au si sectie de germanacu program prelungit 7 locuri pt copii din 2005-2006 si 8 locuri pt cei din 2003-2004.

am vazut ca au si program scurt la sectia romana la sediul de pe izlazului 25 locuri

am sunat si am intrebat daca mai au locuri....sigur, cum sa nu....
au la germana 1 copil inscris si la romana la pp 5 copii...

stau si ma intreb de ce asa de putini s-au inscris??nu e buna gradinita???

pe 1 sept aflu daca mi-l ia la gradi pe arinilor....dar nu e sigura treaba....ca cica acolo e bataie pe locuri si directoarea mi-a zis sa incerc totusi in sept ca poate isi mai retrage cineva copilul

astept pareri despre gradinita RAZA DE SOARE
arleena
 
Mesaje: 24
Membru din: Mie Iul 12, 2006 2:01 am

Re:gradinita raza de soare de pe motilor

Mesajde dana77 » Mar Sep 08, 2009 2:58 pm

Salut mamicilor!
Am si eu o foare mare nevoie de ajutorul vostru. Am un baietel de 2 ani si 7 luni care pana in iulie a fost la cresa. Am vorbit cu cineva sa ne rezolve un loc la gradinita pentru ca nu are inca 3 ani (desi vorbeste foarte bine, mananca singur, face pe olita etc) si ne-a spus sa stam linistiti ca e totul rezolvat, sa mai sun inainte de 15 sept cand incepe gradinita. Zis si facut, am sunat azi si mi s-a spus ca deoarece nu are inca 3 ani trebuie sa astept pana in 15 octombrie sa vada ce copii o sa fie la grupa mica, ca sigur o sa fie care sunt inscrisi la mai multe gradinite si atunci o sa fie loc si pentru al meu. Problema e ca nu am ce face cu el pana in 15 octombrie, trebuie sa mergem la serviciu si noi ne-am bazat pe ce ne-au spus in vara. Stiti cumva daca la gradi raza de soare (sau la alte gradi de stat din Cluj)mai sunt locuri la grupa mica? Am incercat sa sun sa vb cu directoarea dar nu a raspuns nimeni. Oricum maine dimineata o sa merg pana acolo. Noi locuim in Manastur (la capat, inspre Zorilor) dar nu e nici o problema daca as gasi in orice cartier. Din pacate la gradi particulara nu ne permitem (poate dupa ce trece criza:) ). Va multumesc!

Dana (mamica lui Ctalin)
dana77
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Sep 17, 2007 7:58 am

Re:gradinita raza de soare de pe motilor

Mesajde claualex » Mie Sep 09, 2009 8:15 am

buna.Dana,din pacate eu nu stiu daca mai sunt locuri acum pt grupa mica..ca sa ai noroc cred trebuie sa iei gradinitele in rand.bafta!!
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:gradinita raza de soare de pe motilor

Mesajde rodi78 » Mie Sep 09, 2009 5:54 pm

Eu anul trcut l-am inscris la gradinita LICURICI de pe arinilor in manastur,avea 2ani si 9 luni,acum va repeta grupa mica dar inca nu stiu nimic,nu stiu cati sunt in grupa.Am sa o intreb pe educatoare,caci este vecina lui soacra mea si am sa te anunt.
rodi78
 
Mesaje: 1589
Membru din: Joi Aug 17, 2006 11:17 pm
Localitate: cluj napoca

Re:gradinita raza de soare de pe motilor

Mesajde dana77 » Vin Sep 11, 2009 12:13 pm

va multumesc pentru raspunsuri, l-am inscris pe Catalin la Raza de Soare (fara nici o interventie). am fost acolo cu copilul si d-na directoare (foarte draguta) mi-a spus ca mai are loc in grupa mica deoarece au cladirea noua din spate si au primit aprobare pentru a infiinta inca o grupa mica. Asa ca o sa vedem de luni cum o sa fie.

:kiss:
dana77
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Sep 17, 2007 7:58 am

Re:gradinita raza de soare de pe motilor

Mesajde rodi78 » Vin Sep 11, 2009 5:01 pm

Super.Mult noroc si acomodare rapida.
Tot Catalin il cheama si pe baietelul meu.
Sa ne zici si noua mai tarziu, cum va descurcati.
rodi78
 
Mesaje: 1589
Membru din: Joi Aug 17, 2006 11:17 pm
Localitate: cluj napoca

Re:gradinita raza de soare de pe motilor

Mesajde arleena » Vin Sep 11, 2009 11:38 pm

Buna Dana
pana la urma si eu tot la RAZA de Soare l-am inscris. parca se ajunge si mai usor de la noi de acasa...si vorba ta, fara nicio interventie....nu aveam chef sa-mi fac obligatii pe la educatoare/directoare ca mi-a luat copilul.....deci si noi incepem de luni la raza de soare;) , poate vor fi colegi de grupa copii nostri.

am emotii, sper ca o sa-i placa, si sper sa se adapteze repede, mai ales cu dormitul de amiaz.

btw, dana tie ce ti-a zis ca tre sa duci in prima zi?? mie doar pijama, papuci de schimb si daca are ceva personal cu care adoarme.....mna la noi ar fi biberonul cu lapte si o perna uzata si cu colturile roase...perna cu catei
:dry:

stie cineva cum e in prima zi?se face ceva deschidere de an ca la scoala?tre sa duci flori....habar nu am...

as aprecia niste sfaturi....
arleena
 
Mesaje: 24
Membru din: Mie Iul 12, 2006 2:01 am

Re:gradinita raza de soare de pe motilor

Mesajde claualex » Lun Sep 14, 2009 9:09 am

Scuze intarzierea..cred ca deja ati facut conostinta cu gardinita

de obicei se cere pe langa pijamale si papucei de schimb.hartie igienia,sapun lichid,prosoape de hartie si canita de plasti ideal sai scrii numele ca sa nu fie confuzie.

oricum zilele urmatoare se va face traditionala sedinta cu parintii unde se va spune \"doleantele\" .

bafta si acomodare usoara!!
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Următorul

Înapoi la Educatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron