probleme in gradinitele de stat

probleme in gradinitele de stat

Mesajde narcisuca » Joi Apr 17, 2008 8:47 am

[b:][color=#FF0000:][/color:]Salutare mamicilor din Cluj!
Am un baietel de 3 ani jumate, care pana la inceputul lunii martie a fost la gradinita nr. 9 din centru, dar prin ce am trecut acolo......nu doresc nimanui!!!
Evitati pe cat puteti acea gradinita si mai ales pe doamna educatoare Bria Corina, care este reprezentarea perfecta a proverbului: "afara vopsit gardul...inauntru leopardul"!!!!!!!!!
narcisuca
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Apr 17, 2008 8:25 am

Re:probleme in gradinitele de stat

Mesajde Rozica » Joi Apr 17, 2008 8:50 am

Buna Narcisuca si bine ai venit.
Ce probleme ai avut acolo?
Rozica
 
Mesaje: 645
Membru din: Mar Iun 13, 2006 5:50 pm

Re:probleme in gradinitele de stat

Mesajde narcisuca » Joi Apr 17, 2008 9:04 am

ai auzit vreodata de jocul numit "imparatul tacerii"? sau de jocul "secretelor"?
Din septembrie si pana la sfarsitul lui februarie copilul meu s-a transformat, dintr-unul foarte sociabil si comunicativ, intr-un copil retinut, plin de secrete, chiar isteric la un moment dat......am ajuns sa facem vizite la psihiatrie infantila....si nu stiam de ce!! Am aflat de la psiholog ce se intampla la gradinita....ca doamna in fiecare zi imi zicea ca totul e perfect...copilul e nemaipomenit...<br><br>Post editat de: narcisuca, la: 2008/04/17 10:21
narcisuca
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Apr 17, 2008 8:25 am

Re:probleme in gradinitele de stat

Mesajde Iulia30 » Joi Apr 17, 2008 9:58 am

Eu nu am auzit de aceste jocuri, dar te-as ruga daca ai timp sa ni le descri putin sa stim si noi despre ce e vorba. Toate avem copii si cred ca ne-ar ajuta, asa am putea evita sa ni se intample si nou nefericirea ce ai patit-o tu.
Imi pare foarte rau, si iti doresc sa revina puiutul tau la cel ce a fost inainte.
Iulia30
 
Mesaje: 727
Membru din: Dum Aug 12, 2007 9:51 pm
Localitate: Cluj-napoca

Re:probleme in gradinitele de stat

Mesajde claualex » Joi Apr 17, 2008 12:37 pm

narcisuca,imi pare rau pentru cele intamplate,chiar insist daca ai timp sa ne scrii si noua mai detaliat ce sa intamplat,caci cine stie????
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:probleme in gradinitele de stat

Mesajde botagianina » Joi Apr 17, 2008 1:45 pm

vai de mine!!!!!!!!!!ai facut plingere la directiune?insoteste plingerea cu ceva adev de la psiholog.Nu lasa se se intimple si altora sau macar fa public si celorlalti parinti asta.cum e copilasul?saracutul,il pupam dulce de tot si sa veniti la intilnirea parintilor clujeni sa va cunoastem puiutul:kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss:
botagianina
 
Mesaje: 1380
Membru din: Vin Oct 27, 2006 3:15 pm

Re:probleme in gradinitele de stat

Mesajde narcisuca » Vin Apr 18, 2008 8:14 am

aceste "minunate jocuri" erau menite sa ascunda lipsa totala de implicare a doamnei educatoare, care avea alte preocupari. Sa-ti dau doar un exemplu: m-am dus intr-o zi pe la 2 sa duc ceva materiale didactice (pe care evident le-am cumparat noi, parintii, din banii nostrii, ca ministerul cica nu le da nimic..)si impreuna cu o alta mamica am stat, in fata salii in care dormeau copiii, mai bine de o ora asteptand sa apara ... cineva... oricine...sa ne spuna si noua cum e posibil ca la grupa mica sa ramana copiii nesupravegheati in timpul somnului. Putea intra oricine in sala, putea sa se trezeasca un copil si sa plece... doamna avea programare la coafor!!!:blink: :blink:
narcisuca
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Apr 17, 2008 8:25 am

Re:probleme in gradinitele de stat

Mesajde narcisuca » Vin Apr 18, 2008 8:22 am

[b:]botagianina a scris:[/b:]
[quote:]vai de mine!!!!!!!!!!ai facut plingere la directiune?insoteste plingerea cu ceva adev de la psiholog.Nu lasa se se intimple si altora sau macar fa public si celorlalti parinti asta.cum e copilasul?saracutul,il pupam dulce de tot si sa veniti la intilnirea parintilor clujeni sa va cunoastem puiutul:kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss:[/quote:]
Am facut deja doua plangeri la inspectorat, si vreo 4 la directoarea si psiholoaga gradinitei. In prezent se desfasoara o ancheta si deja s-au luat unele masuri, doamnei (gradul I in invatamant) i-au cazut cateva grade, a fost penalizata si la salar si la sfarsitul anchetei sanctiunea finala, propusa de mine si de inca 3 mamici cu copii in aceeasi grupa, sper ca va fi excluderea din invatamant. Am inteles ca pana acum le zicea colegelor ei ca "nu stiti sa va educati parintii"....ei, acuma a gasit si ea niste parinti pe care nu a reusit sa-i educe.:whistle:
narcisuca
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Apr 17, 2008 8:25 am

Re:probleme in gradinitele de stat

Mesajde narcisuca » Vin Apr 18, 2008 8:37 am

puisorul meu merge acum la o alta gradinita si vreau doar sa va zic care a fost primul lucru ce l-a spus cand l-am luat acasa in prima zi: "nu vreau sa mai aud niciodata de Corina aia"
In 5 luni de gradinita copilul meu a invatat [b:]o poezie[/b:], pentru serbarea de Craciun. In rest... totul era secret. Nu vroia sa-mi zica nici macar ce a mancat la pranz, asta in cazul fericit in care manca ceva, ca venea acasa si golea frigiderul. Am surprins-o intr-o zi pe Corina infulecand de zor la pranz din farfuriile copiilor...si apropo, daca doriti sa va transformati copiii in vegetarieni, va recomand gradinita nr. 9 si in special pe doamna Corina Bria, care va rezolva rapid problema. De abea saptamana trecuta, dupa mai bine de o luna de stat acasa, am reusit sa-l conving pe pitic sa manace o aripiora de pui...mare realizare!!!<br><br>Post editat de: narcisuca, la: 2008/04/18 09:38
narcisuca
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Apr 17, 2008 8:25 am

Re:probleme in gradinitele de stat

Mesajde claualex » Vin Apr 18, 2008 9:18 am

imi pare rau ca treci prin asa ceva.e groaznic cum cineva caruia ii incredintezi copilu 8 ore/zi,poate face asa ceva.acesti oameni sunt ori prea plictisiti de meseria lor ori nepasatori,sau mai este varianta nesatisfacuti de "atentiile primite".

narcisa multa putere sa treceti peste aceasta perioada neplacuta si cu atentie si multa multa dragoste sunt sigura cu puiul tau va fi bine:kiss: :kiss: :kiss:
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:probleme in gradinitele de stat

Mesajde mina » Vin Apr 18, 2008 1:20 pm

din pacate recunosc unele "simptome" din cele semnalate si la fetita mea. Cred ca mai sunt cazuri de astfel de educatoare si la alte gradinite. Din pacate! Oricum si eu am de gind sa o mut.
mina
 
Mesaje: 895
Membru din: Dum Apr 30, 2006 12:05 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re:probleme in gradinitele de stat

Mesajde narcisuca » Lun Apr 21, 2008 8:58 am

[b:]mina a scris:[/b:]
[quote:]din pacate recunosc unele "simptome" din cele semnalate si la fetita mea. Cred ca mai sunt cazuri de astfel de educatoare si la alte gradinite. Din pacate! Oricum si eu am de gind sa o mut.[/quote:]
Singura metoda de a scapa definitiv de astfel de "fenomene" este sa nu ne lasam influentati, manipulati si, obligatoriu, la fiecare miscare gresita - plangere scrisa! Se pare ca doar de reclamatii le este frica. Am vazut parinti care le multumeau din suflet educatoarelor ca le-a primit copilul in gradinita, indiferent de conditiile de acolo, indiferent de acuzatiile aduse de ceilalti parinti. Sigur ca exista si cazuri nefericite, familii mai nevoiase, dar indiferent de situatia de acasa, copilul e prioritatea si exista suficiente gradinite cu cadre "normale" in Cluj.
narcisuca
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Apr 17, 2008 8:25 am

Re:probleme in gradinitele de stat

Mesajde Ioanab » Lun Apr 21, 2008 4:06 pm

Ai dreptate narcisuca.
Ce e scris scris ramane si in plus ramane si obligatia de a raspunde ceva!
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:probleme in gradinitele de stat

Mesajde narcisuca » Mar Apr 22, 2008 8:30 am

Asta e sigur!
De cand a inceput gradinita anul acesta si pana ne-am retras am vizitat-o pe doamna directoare saptamanal!!! De fiecare data cu probleme diferite: igiena copiilor-inexistenta; lipsa de supraveghere-buze sparte, muscati, loviti, plini de cucuie; limbaj-ca la coada sapei; mai erau unii mai micuti care inca purtau pampers-cu caca pana-n gat, neschimbati; si multe altele...dar nu s-a schimbat nimic decat atunci cand am facut reclamatie scrisa, direct la Inspectorat, ca nu mai aveam nervi.
In schimb, avea grupa sute de mamarute, fluturasi, am cumparat (fara gluma) aproape 1000 de viple de plastic pentru...nu stiu pentru ce, pixuri numai BIC cu rezerva nush de care erau bune, plastelina in borcanase de mustar (am cautat in tot Clujul vreo doua zile), ghivece cu flori curgatoare, seturi intregi de masinute, bucatarii pt. fetite...dar toate stateau frumos ambalate pe dulapuri, sigilate, singurele lucruri cu care aveau voie sa se joace erau cuburile si asta in liniste deplina!!!
Am aflat ieri ca mai sunt 6 copii in grupa, restul s-au retras toti. Nici nu ma mira.
Rares imi trage in fiecare dimineata la noua gradi (de 4 ore) cate o juma' de ora de plans, ca-i prea mare galagia si lui nu-i place. Si credeti-ma ca pentru o grupa de 25 de copii, de la 3 la 7 ani, e chiar liniste...dar fiind obisnuit cu "imparatul tacerii" de dincolo, il deranjeaza.
narcisuca
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Apr 17, 2008 8:25 am

Re:probleme in gradinitele de stat

Mesajde Iulia30 » Mar Apr 22, 2008 9:01 am

A fost aplicata sanctiunea finala pentru acea femeie? nu pot sa o numesc educatoare.
Nu inteleg cum de directoarea acelei gradinite accepta asemenea femeie in institutie.Nu se poate asa ceva, e inacceptabil.
Iulia30
 
Mesaje: 727
Membru din: Dum Aug 12, 2007 9:51 pm
Localitate: Cluj-napoca

Următorul

Înapoi la Educatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron