crize, incapatanare, gigi contra

crize, incapatanare, gigi contra

Mesajde Ioanab » Vin Mar 06, 2009 3:37 pm

Mai fetelor sunt sigura ca toate la un moment dat ne-am confruntat cu "crizele de personalitate" ale puilor nostri.
Toni (ca Sergiu deocamdata se uita si baga la cap tot ce face frate-sau ca sa il poata imita heheh mai tarziu) are zile in care zici ca e apucat.
Nu si nu, nu vrea sa manance, nu vrea sa doarma, daca nu i se face pe placa tipa si parca nu ma mai pot intelege cu el.
Cu vorba buna nu tine, cu aia rea nici asa (si parca mai rau fac cu aia rea) si am zile cand parca mi se termina rabdarea....
Oare cum gestionati voi crizutele astea?

Acuma recunosc o problema majora...bona de cand era mic, ii facea toate poftele numai sa nu planga bietul copil....si asa bietul copil s-a prins ca daca plange i se face pe plac ....eu nu ma las dar dupa un tur de forta din asata nu mai am nici imaginatie ce sa ii mai zic si nici nervi sa ridic tonul sau sa ii dau palmuta de rigoare!
Sunt zile in schimb in care zici ca a fost crescut de supernanny asa e de cooperant..
Da nu astea ma inetereseaza pe mine.....
Ce ma fac cu micul rasfatat?
Voi cum procedati cu ai vostri?
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:crize, incapatanare, gigi contra

Mesajde gabi77 » Vin Mar 06, 2009 6:56 pm

Ioana, bun venit in club!!!:woohoo: eu, din prima zi de gradinita am adus acasa alt copil.:( cataru-i fix tranta pe langa Patrick...nu intotdeauna. la inceput, am aplicat jocul bulinelor negre si rosii, cu tabel (cu Thomas), facut si pus pe usa, a tinut, s-a mai linistit dupa ce a incasat nshpe buline negre.
acum, cand il apuca, incerc sa ma stapanesc, cat pot eu de mult, ii explic ce si cum si daca el o tzine pe-alui, il las cu criza lui cu tot si ma retrag....dupa o vreme, vine si-si cere iertare si promite ca nu mai face (si bineinteles ca nu se tine de cuvant):(
astept si eu sa mai scrie mamici detinatoare de "mici mancatori de nervi":laugh:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:crize, incapatanare, gigi contra

Mesajde visualVenus » Vin Mar 06, 2009 10:00 pm

Si al nostru cel mic avea niste chestii de-astea. Ne dadea comenzi contradictorii (gen "mami, stai cu mine", apoi "mami, du-te"), repetate pana dadea in plans. De fapt cred ca asta era si ideea, sa isi "faca rost" de pretext de plans. Plus ca se apucase sa ne bata, pe mine si pe taica-su.

Medicul de familie mi-a spus ca e mult mai eficient sa-i fac tratament homeopat decat sa-l duc la psiholog. Asa am facut. A fost foarte usor de tinut tratamentul, insa si-a facut efectul abia peste 2-3 luni, cand a devenit un alt copil.
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:crize, incapatanare, gigi contra

Mesajde claualex » Sâm Mar 07, 2009 8:56 am

in ideea ca fetitiele sunt mai cumintii...va inselati...
accese de furie asa din nimic,plasete si urlete,batai din picioare...uneori nu o bag in seama pan se plictiseste..buline triste si vesele si noi avem..merge..uneori..o mai pedepsesc ca nu o las la desene..deloc..eu,mai tip,incerc sa fiu calma..dar nu reusesc intotdeauna.

totusi,eu sper,ca vorba buna si rabdarea noastra sa fie de ajuns si sa se "indrepte" copii spre drumul cel bun...

in plus am observat ca vrea fff multa atentie,daca cumva no bagam in seamna in momentul cand ea a zis ceva,sau sa ne jucam impreuna exact atunci cand vrea ea(indiferent ca noi facem altceva) e gata crizata..si incepe si plange,da musai musai tre sa ne jucam impreuna
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:crize, incapatanare, gigi contra

Mesajde botagianina » Sâm Mar 07, 2009 9:55 am

:P :P :P :P
ma primiti si pe mine in club nu?
eu am crize de personalitate pe cap in dublu exemplar!!!
cu ramo o mai scot la capat ca ii mare si datorita ei am obs din ce cauza apar crizele (care nu au intotdeauna legatura cu ce le declanseaza pe moment)Ramo era suparata deja de la scoala ca x nu s-a jucat cu ea sau din dif motive si acasa orice pretext era scanteia...oricum si raluca a inceput cu crizele si din experienta mea cu ale mele nu merge nici buna nici reaua asa ca le las sa se linisteasca(uneori au nevoie de liniste)si apoi vedem de fapt care a fost motivul real..

degeaba incercam sa le linistesc pt ca urlau mai tare asa ca...
botagianina
 
Mesaje: 1380
Membru din: Vin Oct 27, 2006 3:15 pm

Re:crize, incapatanare, gigi contra

Mesajde mgm » Sâm Mar 07, 2009 4:52 pm

La noi Cristi mai face pe suparatul,el e mai incapatanat,dar am mare noroc ca Sebi e un baiat foarte bun,nu ca e al meu,dar asa e, si cum Cristi vrea sa copieze...;)Eu zic ca mai e ceva,chestiile astea dispar odata cu varsta,adica mi se pare ca devin mult mai cooperanti daca vorbesti cu ei ca si cu un om mare...Cel putin la noi functioneaza asta.Si uneori si un mic santaj-ca nu mai primesc ce isi doresc-masini,cioco,etc :)
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:crize, incapatanare, gigi contra

Mesajde rodi78 » Dum Mar 08, 2009 2:16 pm

Ma inscriu si eu:lol:
Cu Larisa nu am probleme,doar cu invatatul avem putina problema,ii este greu sa se apuce ,ca pe urma totul merge struna,daca ii zic ca nu o las la calculator pana nu ivata,nu se supara si se apuca repede de invatat,este foarte ascultatoare,dar cu Catalin este invers si ce am observat,este ca se razbuna pe Larisa atunci cand il cert sau il pedepsesc,ii este ciuda,ca de ce pe ea nu o cert niciodata.Cand nu reusesc sa-l fac sa se linisteasca,il las singur si nu mai vorbesc cu el.Cand vine cineva la noi,el nu vrea altfel sa se joace,numai cu batai,nu are importanta daca este fetita sau baiat,Eu sper caci cu timpul,sa se mai linisteasca si sa inteleaga mai bine de ce nu-i voie sa faca rele si ca trebe sa ma asculte,pana atunci va doresc multa rabdare si nervi de otel;)
rodi78
 
Mesaje: 1589
Membru din: Joi Aug 17, 2006 11:17 pm
Localitate: cluj napoca

Re:crize, incapatanare, gigi contra

Mesajde Ioanab » Lun Mar 09, 2009 4:08 pm

[b:]gabi77 a scris:[/b:]
[quote:] eu, din prima zi de gradinita am adus acasa alt copil.:( :laugh:[/quote:]Of tu Gabi si eu ce sperante imi puneam in institutia asta de gradi...ca ce o sa se cuminteasca, ce copil o sa am dupa ce va merge la gradi....nol ca mi-a trecut si asta!

De ieri a mai ghicit una...cand ne pregatim sa mergem undeva...el ca nu vine. Da ce faci? Zice ca sta singur acasa!
Na si eu am zis ca hai sa vad ca doar la cat e de mamos sigur cand ii zic ca BINE va tipa ca vine si el...draci ca nu a zis nika pana am fost gata imbracati cu totii si am iesit pe usa... am inchis-o si puteam pleca linistiti ...apoi ca si el vine!
Am observat ca ori imi face in ciuda ori ma incearca.... acu m-am hotarat ca data viitoare ii zic ca bine, nu mai mergem...sa vedem si asa ce mai ghiceste!
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:crize, incapatanare, gigi contra

Mesajde visualVenus » Lun Mar 09, 2009 5:33 pm

:laugh: Nous ne face faza asta cu plecatul mereu. Deja stim: trebuie sa iesim toti din casa, sa se urneasca si el :-)

Ii aduc hainele toate si pantofii la usa, ma incalt si cand sa ies, sare si el ca vine :-)Faza e ca daca stii dinainte ca asa face, macar nu te mai enervezi, ca stii la ce sa te astepti si cum sa-l iei :)

Noi daca vrem ceva de la el, ii zicem exact pe dos, sau il facem sa-i para rau ca nu face/nu are si el. Ideea e sa vina de la el initiativa, ca daca vine de la noi, n-avem nici un spor. De pilda, se spala pe maini, apoi ii spun: "sa nu cumva sa pui tu scaunelul la loc langa perete... imediat ma sterg eu si-l pun eu". La care el, convins ca-i smecher, rade si zice "Bine", ia scaunul si-l pune la loc. Bineinteles ca e foarte incantat daca par apoi surprinsa si un pic suparata ca "iar m-a pacalit" :P

Mie mi-a luat ceva ani sa ma prind ca nu prea merge abordarea directa la prunci asa mici... Pe primii mei copii nu am stiut cum sa-i iau si mereu eram frustrata si de buna seama si ei. Deh :) mai bine mai tarziu decat niciodata!
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca


Înapoi la Educatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron