[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4668: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4670: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4671: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4672: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
parinticlujeni.ro • Vezi subiect - Laptic din biberon?

Laptic din biberon?

Laptic din biberon?

Mesajde Ank » Sâm Noi 04, 2006 8:19 pm

Vreau a va-ntreba dc nu v-ati confruntat cu refuzul bb-ilor de a bea lapte din biberon. Anastasia are 4 luni jumate si pana acum a mancat exclusiv laptic de la mine. Dar mi-ar fi mult mai usor dc ar vrea sa manance si din biberon. O alpatez la cerere si are un program al ei cat de cat, cam la 3 -4 ore mananca de obicei dar..mai are si perioade cand nu mananca bine la \"o masa\" si atunci vrea si dupa doua ore jumate. Si mai tre sa plec si eu de-acasa si numa ma trezesc ca ma suna tati disperat sa vin o data ca tare mai plange...de foame...In primele doua luni s-a intamplat de vreo doua ori cand tot asa plecasem si i-am lasat laptic in biberon si i-a dat tati si a papat tot. Dar acum nu mai merge! Nu mai vrea sa pape din bberon mai deloc. Se joaca un pic cu el, poate inghite vreo 20 ml, si-atat! Greva! Vrea pe mami!:P Ar mai fi si alte metode prin care am putea incerca sa ii dam lapticul? Canita??:dry: Lingurita??
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Re:Laptic din biberon?

Mesajde gabi77 » Sâm Noi 04, 2006 10:07 pm

eiiiii, \"jmecherie\" mare e fetitza! de ce sa pape ea din sticlu cand poate avea bunatate de tzitzi?:P acum e mai mare, pricepe mai multe si se smecheresc. daca lasi dupa ei si-ti prind slabiciunile te \"joaca\" cum vor ei, ca sunt mari santajisti sentimentali.
si noi am patit la fel, dar in momentul in care l-a rupt foamea de-adevaratelea, n-a mai stat la discutii. daca s-a obisnuit cu un fel de biberon mergi cu acelasi soi pana la capat. acum vine si reversul medaliei. dupa ce da de lapticul din sticla, ca vine usor si nu-i mult de muncit, incet-incet va renunta la tzitza. asa a fost la noi, asa a facut bebelinu meu, care la 6 luni cum ii aratam tzitzi urla. e drept ca deja de pe la 4 luni jum-5 cerea saracu papa din ceas in ceas. clar ca nu se satura.
eu zic ca se va invata si cu bibe numai sa -i fie chiar foame si sa mai aveti un pic de rabdare cu ea. cu canitza e prea devreme si cu linguritza un chin.
:kiss: si papa mult si bun
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:Laptic din biberon?

Mesajde Arin » Sâm Noi 04, 2006 10:28 pm

Canita? la 4 luni jumate? No way (cum zice romanul):) :) :) Incearca sa vezi daca tetina e potrivita (marime, orificiu, etc.). Apoi temperatura laptelui (al nostru il prefera de cand se stie \"mai rece\", cum e mai caldut, adica normal zicem noi, nu-l mai bea). Mai poti incerca o \"smecherie\" : cumpara niste mameloane de silicon (se utilizeaza pentru mameloane ombilicate), \"serveste-i\" masa de cateva ori (chiar daca face figuri la inceput) de la noua \"tzitzi\", apoi combina-le (tzitzi fals cu biberon). Poate merge! Insa pe de alta parte merita dat dreptate celei care ti-a scris ca exista riscul sa se obisnuiasca cu bibi si ... salut alimentatie naturala! Asta e! ca tot ce se intampla in viata: avantaje si dezavantaje.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Laptic din biberon?

Mesajde Ank » Lun Noi 06, 2006 1:12 pm

Mdah... am auzit si eu ca dc se obisnuiesc cu biberionul nu mai sunt cooperanti la alaptarea naturala. Dar la noi ar fi vorba doar de vreo 3-4 ori pe saptamana sa bea din biberon - cand am eu cursuri (ca asa sa ma vedeti cum fug la, si de la, masterat, deh, cate 3-4 ore sunt cursurile, numai bine sa i se faca foame piticei).

Si ieri mi-a demonstrat ca intr-adevar poate sa bea din biberon - a fost o situatie mai ciudata - Am fost intr-o vizita si au fost cam multe lucrur noi - imprejurimile si oamenii si in plus au si reinceput sa o supere dintii ca isi tot sugea buza de jos si saliva. Asa ca a inceput sa planga, de mancat nu a vrut, de dormit nu se prea punea probl, asa ca am venit acasa unde a dormit vreo jumate de ora dupa care s-a trezit, tot nu a vrut sa pape si a devenit din ce in ce mai suparata, pan la urma a plans de numa vreo 40 min, nu voia sa pape ca era f agitata, avea per. scurte in care se linistea dc ii tineam suzeta sa o molfaie sau inelul acela cu gel tinut la frigo. Deja simteam si eu ca umreaza sa imi pierd calmul. Nu mai stiam ce sa-i fac, ultima solutie i-am pus vreo 15 ml de laptic in biberon si ..surpriza! i-a \"topit\" una - doua, dupa care am pus-o repede la san si...a papaaat.

Deci..intr-adevar dc ii e foame papa si din biberon! Doar ca inainte de asta va plange putin (ghinionul lui tati). Ma interesa totusi dc nu exista alte meode de a-i da laptic ca deh, dc tot nu e invatata cu biberonul ....
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Re:Laptic din biberon?

Mesajde ACor » Joi Noi 09, 2006 1:02 pm

Buna mamicilor! Eu am o problemuta cu piticele mele. Au 3 luni si acum le dau numai Milumil, mananca extrem de mult si se si ingrasa pe masura. Maria de la 2 kg a ajuns acum la 6. E tare grasunica. Voi ce ma sfatuiti, sa incep sa le dau si altceva in afara de lapte sau e cam devreme? Acuma nu imi fac eu mari probleme ca papa asa de mult, dar parca prea tare se ingrasa. Sa fie oare laptele praf sau asa o fi ritmul lor de crestere? Ce ziceti?
ACor
 
Mesaje: 222
Membru din: Lun Oct 30, 2006 11:25 am

Re:Laptic din biberon?

Mesajde sidonia » Joi Noi 09, 2006 1:29 pm

ACor, am tras un pic cu ochiul la galeria foto si am vazut ca fetitele tale sunt nascute pe 16.08, adica cu doua zile mai tarziu decat baietelul meu. Sper ca nu gresesc, esti mama Sarei si a Mariei, nu?
Ei, de ce fac comparatia de varsta cu baiatul meu: pentru ca acum urmeaza comparatia greutatilor. Mihai al meu a fost mare de la nastere (3,9 kg) si a reusit performanta ca la 2,5 luni sa aiba 7,5 kg :ohmy:. E alimentat exclusiv de la san, deci asta e un pic diferit fata de situatia voastra. Mi-am facut si eu probleme - ca e prea mare... Sunt totusi relativ linistita pentru ca am avut o experienta asemanatoare cu baiatul cel mare. Cand avea vreo 7-8 luni mi-a spus o alta mamica ca e obez si ce Doamne fac cu el, de ce nu am grija...:angry: M-am certat urat cu mamica respectiva si acum imi pare rau ca nu ma mai intalnesc cu ea ca sa vada ce baiat bine dezvolat am. Dupa ce a inceput sa alerge si sa se inalte s-a schimbat totul. Acum e un voinic sanatos si doar pozele imi amintesc de cat de pufos era cand era mic. Si frate-sau, care ii calca pe urme..:lol:
Exista site-uri care gazduiesc grafice de crestere, cum ar fi
http://www.desprecopii.com/info.asp?id=441
sau
http://www.parinti.com/modules.php?name=Grafice
Arunca un ochi si acolo inainte de a-ti face probleme;)
Pupici si sa iti creasca fetitele!
sidonia
 
Mesaje: 412
Membru din: Dum Mai 21, 2006 12:36 pm

Re:Laptic din biberon?

Mesajde ACor » Joi Noi 09, 2006 1:42 pm

Multumesc frumos de informatii, Sidonia. M-am mai informat eu despre graficele de greutate si intr-adevar fetitele se incadreaza intre valorile minime si cele maxime, dar eu imi faceam probleme pt. ca ele au avut greutate mica la nastere. Bine, pana la urma m-am gandit ca e mai bine sa pape mult decat sa nu prea pape. Ma intrebam doar daca nu cumva laptele asta praf le dezvolta prea mult. Oricum multumesc frumos si multa sanatate baieteilor.
ACor
 
Mesaje: 222
Membru din: Lun Oct 30, 2006 11:25 am

Re:Laptic din biberon?

Mesajde danasalo » Vin Noi 10, 2006 10:28 am

Recunoc aceasta minutata problema:P
Noi am avut-o cind Alex avea 3 luni si juma....Daca pina atunci papa tzitzi si mai lua si un BIBi , ca aveam lapte mult si ma mai mulgeam sa ma eliberez....si...CE SA VEZI...intr=o zi nu a mai vrut nici un BIBI ...si nici suzeta....
Si cu circ....mare....si a plins de nu l-am mai putut linisti...:sick: :sick: :woohoo:
Si...atunci am zis asa: papa tzitzi....daca ii e foame...si bea suc de fructe cu lingurita....si asa a fost...si sa vezi cum a papa numai tzitzi si pe la 4 luni si juma am inceput supicile si ...acum are aproape 9 luni si papa mancare si TZITZI. Apropo....EU am inceput sa ii dau cu canitza cu cioc apa si suk....si desi prima data trebe sa fi atenta ca se inneaca....acum bea de numa, numa

E adevarat ca EU nu am alt program inca:silly: :blink:
si cind a veni vremea sa ma intoc in cimpul muncii:P se va descurca el cumva....


Deci fiecare copil face cum doreste...trebuie foarte multa rabdare cu ei....(Recunosc ca m-am dat cu capul de vreo 2 ori de usa de la camara...ca nu mai suportam figurile...dar pe urma m-am obisnuit...B) )
:kiss:
danasalo
 
Mesaje: 204
Membru din: Lun Aug 14, 2006 12:27 pm

Re:Laptic din biberon?

Mesajde Ank » Sâm Noi 11, 2006 3:38 pm

Dana, de cand ati inceput cu canita cu cioc?
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Re:Laptic din biberon?

Mesajde danasalo » Mie Noi 15, 2006 11:40 pm

De pe la 4 luni...dar ti-am scris, mare grija ...cite putin ca se ineaca...oricum nici acum nu vrea cu biberon,....ca mai incerc sa vad...a fost numai o fitza??;) Dar nici vorba.
M-am cam luptat cu el,caci nu vroia nici un alt lichid..si de abia vroia sa bea ceai rece sau apa- imagineaza-ti ca e nascut in februarie, si 4 luni avea in iunie cind au inceput caldurile alea meseriase:silly: Si pina la urma acum bea numai apa, nici suc de fructre nu vrea cu canitza, asa ca il dau cu linguritza si daca nu vrea asa..ii pun un piscot in el si il dau pina la urma.
La voi e un pic mai greu daca e micutza...dar trebuie mult multa rabdare si incercari...
Vezi ca sunt canitza cu cioc si cu gauri mici si mai mari. Eu am luat Primii Pasi...si cu asta s-a obisnuit...Si asta e o chestie, sa iei o cana care sa o mai gaseti in caz ca se sparge sau se uzeazs...ca ei se obisnuiesc cu ea...:woohoo:
:P
danasalo
 
Mesaje: 204
Membru din: Lun Aug 14, 2006 12:27 pm

Re:Laptic din biberon?

Mesajde Ank » Vin Noi 17, 2006 11:53 pm

Mersi de raspuns, Dana! Am cumparatr azi o canita cu cioc, sa vedem...tare sunt curioasa (si un pic pesimista) de cum ii va placea. Zilele trecute am experimetat cu lingurita - i-am dat 30ml de laptic cu lingurita si s-a descurcat mult mai bine decat ma asteptam! A papat chiar repejor! (in vreo 3-4 min). Dar mai in nou are mese chiar distantate, mi-e din ce in ce mai usor! Trec cateodata si mai bine de 4 ore intre mese in timpul zilei!:cheer:
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Re:Laptic din biberon?

Mesajde danasalo » Joi Noi 23, 2006 6:38 pm

Eu incep sa ma intreb ce ma fac atunci cind nu ii mai dau sa suga- imediat Alex face 1 an si....ma cam las de alaptat.
El mananca exclusiv lapte de la mine, nu vrea sa bea alt lapte. Am incercat in canita cu cioc, am incecat in biberon- el nu bea nimik cu bibi- am incercat cu vanilie, cu putina cacao sa ii schimbe gustul....NUU si pace!! inca isi face greata.
Laptele ce l-am incercat a fost: ZUZU, de vaca, praf Nan1, Bebelac...

Ati avut si voi probleme cu asta? Oare daca nu va bea lapte ii va fo suficient ca maninca barnza si iaurt- si mananca bine din aste, ii plac;) ??

Ce ma sfatuiti?
danasalo
 
Mesaje: 204
Membru din: Lun Aug 14, 2006 12:27 pm

Re:Laptic din biberon?

Mesajde Arin » Vin Noi 24, 2006 2:50 pm

[b:]danasalo a scris:[/b:]
[quote:]Eu incep sa ma intreb ce ma fac atunci cind nu ii mai dau sa suga- imediat Alex face 1 an si....ma cam las de alaptat.
El mananca exclusiv lapte de la mine, nu vrea sa bea alt lapte. Am incercat in canita cu cioc, am incecat in biberon- el nu bea nimik cu bibi- am incercat cu vanilie, cu putina cacao sa ii schimbe gustul....NUU si pace!! inca isi face greata.
Laptele ce l-am incercat a fost: ZUZU, de vaca, praf Nan1, Bebelac...

Ati avut si voi probleme cu asta? Oare daca nu va bea lapte ii va fo suficient ca maninca barnza si iaurt- si mananca bine din aste, ii plac;) ??

Ce ma sfatuiti?[/quote:]

Daca mananca alte produse lactate e OK. Nu e singurul copil care nu vrea alt lapte decat cel .... \"original\".:P
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Laptic din biberon?

Mesajde Ioly » Lun Noi 27, 2006 12:20 pm

Danasalo,
Sa shti k shi yo am avut pb cu cel mare, dar pb a fost k nu dorea decat laptele de la vaca vecinului.... :) :) :) am incercat sa-l pacalesc, dar oricat am incercat parca-l shtia dupa miros (sau gust...). Acum s-a \"vindecat\" bea orice lapte, dar vreo 3 ani am tras cu el, mai ales cand nu eram acasa shi nu puteam merge la vecinul dupa lapte ....
Stai linishtita! lasa copilul k va trece de faza asta... noi am mai avut faze: \"nu vreau ou\", \"nu vreau supa\", \"nu vreau spanac\" etc., dar au trecut... acum suntem in faza \"vreau ketchup!\" shi nu prea-mi convine, dar am inventat in casa unul din sucul de roshii pe care l-am pus in toamna shi sper sa-i treaca pana nu mi se termina proviziile....
Ioly
 
Mesaje: 552
Membru din: Mar Iul 11, 2006 2:13 pm

Re:Laptic din biberon?

Mesajde claualex » Lun Noi 27, 2006 2:42 pm

sunt fff bucuroasa,azi sarbatoresc a 3-a noapte fara biberon.:P :P alexandra a renuntat la el intr-o seara cand fiind tetina foarte roasa de dintii ei,am ajutat-o si eu putin :side: :side: si a aruncat ea singura tetina la gunoi,adormind doar cu un mic suspin dupa \"sticla\"
mie nu imi pare rau ca \"in sfarsit\"am scapat de sticla asta afurisita,caci alexandra bea laptele din canita .
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Următorul

Înapoi la Nutritie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron