produse apicole

produse apicole

Mesajde blueflower » Joi Noi 02, 2006 10:55 pm

voi cum valorificati aceste produse?
eu am primit o sticla de propolis si nu stiu cum sa-i dau la Marc...nu i-am mai dat pana acum.
blueflower
 
Mesaje: 496
Membru din: Dum Mai 28, 2006 4:47 pm

Re:produse apicole

Mesajde muresan » Joi Noi 02, 2006 11:05 pm

mie mi-a recomandat dr sa iau o lingurita de propolis in fiecare zi, timp de 1 luna. acuma la copii nu stiu dc se respecta acelasi dozaj:blush:
muresan
 
Mesaje: 731
Membru din: Vin Mai 05, 2006 1:44 pm

Re:produse apicole

Mesajde blueflower » Joi Noi 02, 2006 11:18 pm

mersi muresan...nu stiu cum sa fac cu Marc, nu are decat 3 anisori...
blueflower
 
Mesaje: 496
Membru din: Dum Mai 28, 2006 4:47 pm

Re:produse apicole

Mesajde visualVenus » Sâm Noi 04, 2006 12:35 am

Eu le-am dat la ai mei cate 1 pic. pe fiecare kg-corp, impartita in 2-3 prize. Adica daca el are 15 kg, ii dai de exemplu 5 pic. de 3 ori pe zi, pe o bucatica mica de paine pe care s-o tina in gurita pana se-nmoaie, apoi o inghite (e gustul cam neplacut, plus ca din cate stiu eu, nu-i prea bine sa ramana propolis pe dinti).

Sporeste imunitatea.
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:produse apicole

Mesajde giagirl » Sâm Noi 04, 2006 1:24 am

si mie mi se tot spune sa-i dau Melindei miere(familia), dar eu am auzit ca, contine o bacterie, nu stiu sigur, si ca nu se da la copii sub un an. Stiu ca noi cand am fost copii nu se stia de chestia asta, si suntem bine, dar vezi cate boli, si mai ales cate mutatii sunt in ziua de azi. pe mine cand ma doare gatul iau propolis cu vit.C sunt niste tabletute care se sug. Nu stiu daca medicul de familie este cel mai avizat sa-ti spuna de varsta de la care poti sa-i dai.Cei care vand miere, iti dai seama, isi fac reclama, zic:\"sigur ca-i puteti da\", exista site-uri de specialitate.Eu zic ca acolo e cel mai sigur raspuns. Multa sanatate.
giagirl
 
Mesaje: 750
Membru din: Mie Iun 07, 2006 2:15 pm

Re:produse apicole

Mesajde giagirl » Sâm Noi 04, 2006 1:25 am

si mie mi se tot spune sa-i dau Melindei miere(familia), dar eu am auzit ca, contine o bacterie, nu stiu sigur, si ca nu se da la copii sub un an. Stiu ca noi cand am fost copii nu se stia de chestia asta, si suntem bine, dar vezi cate boli, si mai ales cate mutatii sunt in ziua de azi. pe mine cand ma doare gatul iau propolis cu vit.C sunt niste tabletute care se sug. Nu stiu daca medicul de familie este cel mai avizat sa-ti spuna de varsta de la care poti sa-i dai.Cei care vand miere, iti dai seama, isi fac reclama, zic:\"sigur ca-i puteti da\", exista site-uri de specialitate.Eu zic ca acolo e cel mai sigur raspuns. Multa sanatate.
giagirl
 
Mesaje: 750
Membru din: Mie Iun 07, 2006 2:15 pm

Re:produse apicole

Mesajde blueflower » Sâm Noi 04, 2006 3:05 am

visualVenus deci sa actionez cu picaturile...nu se pot da cu ceva lichid, al meu daca simte ceva ciudat cu painea o scoate afara..de inghitit e mai usor la noi:lol:
si cat timp se da?
blueflower
 
Mesaje: 496
Membru din: Dum Mai 28, 2006 4:47 pm

Re:produse apicole

Mesajde Nicole » Sâm Noi 04, 2006 3:51 am

dintr-o emisiune medicala de la TV am inteles ca boala pe care o pot face copiii sub un an este \"botulism\".
Nicole
 
Mesaje: 86
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 12:58 pm

Re:produse apicole

Mesajde visualVenus » Sâm Noi 04, 2006 3:56 am

Nu merge tinctura de propolis cu lichide pentru ca ea lipindu-se de orice atinge, se pierde foarte mult pe lingurita. Eventual poti sa o pui pe o bucatica de zahar cubic.

Despre miere: se zice ca pruncii sub un an nu sunt imuni la Clostridium botulinum, care poate exista in miere. Drept urmare, se pot imbolnavi de botulism. Eu le-am dat pruncilor mei miere cat erau sugari si n-au patit nimic.
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca


Înapoi la Nutritie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron