[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4668: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4670: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4671: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4672: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
parinticlujeni.ro • Vezi subiect - SOS! McDonalds patrunde in scoli!

SOS! McDonalds patrunde in scoli!

Re:la 13:30 pe EuropaFM putem spune in direct...

Mesajde Arin » Mar Oct 31, 2006 2:52 pm

Beton! Acu\' chiar ca stie toata tara. Poate se face si o emisiune pe tema asta, la TV, ca Turcescu (asa cum il vad eu), pare baiat destept. Deci inca un punct castigat! Imi pare rau ca nu am avut cum sa aud emisiunea! Oricum urmeaza \"petitia\"!
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:la 13:30 pe EuropaFM putem spune in direct...

Mesajde dem » Mar Oct 31, 2006 7:06 pm

Hai sa va povestesc si eu o situatie, care nu se incadreaza la \"Nutritie\", unde e acest topic, dar se potriveste de minune cu stilul de a face \"afaceri\" impotriva caruia protestam aici.

Cu vreo doua saptamani in urma observ, dupa-amiaza la ora 5, un afis la gradinita, la panoul grupei copilului (dar erau si la celelalte), un afis cu un continut de genul \"[u:]Maine[/u:] copilul tau va face o poza artistica, bla bla bla, 12 RON, daca nu va place poza nu sunteti obligat sa o cumparati\"; nici un fel de date despre firma sau persoana care urma sa faca acest lucru, nici o modalitate de contact, nimic, nimic. Si a doua zi au si venit si au pozat; fotografiile inca nu le-au adus.
Pe mine m-a enervat acest mod de a incerca sa storci bani de la parinti, si am intrebat-o pe educatoare si despre reactiile celorlalti; mi s-a zis ca nu au fost, ca probabil cei mai multi parinti nici nu au observat afisul. Desi nu eram de acord cu asta, nu am avut inima sa-i spun educatoarei sa nu permita fotografierea copilului meu, ca sa nu fie acesta singurul din grupa ne-pozat (sufletelul lui de trei ani n-ar fi inteles de ce).

Pe langa santajul evident, m-au deranjat foarte mult urmatoarele:

- cum adica sa pozeze cineva copiii fara acordul prealabil al parintilor ? N-am gasit un text de lege care sa interzica explicit acest lucru, dar in legea 272/2004 privind protectia copilului sunt paragrafe precum:
\"Art. 6. - Respectarea si garantarea drepturilor copilului se realizeaza conform urmatoarelor
principii:
c) responsabilizarea parintilor cu privire la exercitarea drepturilor si îndeplinirea obligatiilor
parintesti;
d) primordialitatea responsabilitatii parintilor cu privire la respectarea si garantarea drepturilor
copilului;
k) asigurarea protectiei împotriva abuzului si exploatarii copilului;
Art. 22. - (1) Copilul are dreptul la protejarea imaginii sale publice si a vietii sale intime, private
si familiale.
(2) Este interzisa orice actiune de natura sa afecteze imaginea publica a copilului sau dreptul
acestuia la viata intima, privata si familiala.
(4) Copiii nu pot fi folositi sau expusi de catre parinti, reprezentanti legali sau alte persoane
responsabile de cresterea si îngrijirea lor, în scopul de a obtine avantaje personale sau de a
influenta deciziile autoritatilor publice.\"

Regulamentul oricarui concurs de fotografii cere ca fotografiile in care apar persoane sa fie insotite de acordul scris al acestora; in acest caz, cum sa li se para unora normal sa pozeze copii fara acordul parintilor ?
Si apoi, ce se va intampla cu acele fotografii ? Am vreo garantie ca nu vor fi folosite in scopuri comerciale, fara acordul parintilor (care poate nici nu vor sti ca in oarecare colt de tara sau de lume a aparut un calendar, de exemplu, cu chipurile dragalase ale copiilor lor) ? Sau, mai rau, ca nu vor ajunge pe site-uri de pedofili (ce, tara asta nu are perversi ?). Ca sa nu mai vorbim de faptul ca orice poza facuta in scopuri comerciale este purtatoare de copy-right.

-m-a deranjat metoda de \"marketing\", gen \"loveste si fugi\"; nu am vazut asemenea fotografi prin parcuri, de exemplu, oferindu-se sa faca poze la copii acolo unde acestia sunt insotiti de parintii lor. Nu am nimic impotriva pozatului artistic, ne punem de acord ca parinti, angajam un fotograf si ne pozam copiii dupa pofta inimii, totul frumos si la vedere, nu hotzeste, in anonimat, si repede-repede.

Am aflat, tot intreband, ca asta e o practica veche si relativ obisnuita in gradinite si scoli. Asta n-o face, insa, mai corecta din punct de vedere legal si moral.
Multi parinti considerau in regula ca nu sunt obligati sa cumpere pozele, la celelalte aspecte nu se gandisera.

Am fost la directiune cu obiectiile mele, iar directoarea mi-a dat dreptate, a promis ca nu vor mai fi astfel de situatii, asa ca nu a avut sens sa protestez mai departe.

Postez aici aceasta poveste deoarece mi se pare, la fel ca in cazul McDonald\'s, un alt exemplu despre cum sunt folosite institutiile de invatamant de catre unii \"intreprinzatori\" pentru a stoarce niste bani pe care nu i-ar obtine altfel.
Scuze pentru vorba lunga.
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:la 13:30 pe EuropaFM putem spune in direct...

Mesajde mgm » Mar Oct 31, 2006 7:29 pm

Acelasi lucru s-a intamplat si la noi la gradi anul trecut,ne-au anuntat inainte,nu pot zice ca nu,dar tot asa,s-a creat un fel de presiune asupra parintilor-cum sa nu-ti pozezi copilul?Nu am stabilit noi inainte nimic ca parinti,a venit firma in gradi,s-a pus problema din start ca si cum totul e deja \"aranjat\" si toti trebuie sa ne \"conformam\".Cred ca toata aceste institutii-scoli,gradinite,care in primul rand ar trebui sa protejeze copilul,se \"arunca\" sa organizeze tot felul de evenimente,care in opinia directiunilor(ca pana la urma de conducere tine,zic eu) e ceva distractiv sau \"educativ\",sau pt. a arata pur si simplu ce grozava e scoala sau gradinita respectiva.E clar ca sunt oameni care nu cunosc legile(sau nu le pasa,sau legile sunt interpretabile),si fac ce li se pare ca \"da bine\".
VisualVenus,te admir pt. determinarea cu care mergi mai departe,faptul ca nu te lasi intimidata si te sustin 100%.<br><br>Post editat de: mgm, la: 2006/10/31 19:31
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:la 13:30 pe EuropaFM putem spune in direct...

Mesajde sidonia » Mar Oct 31, 2006 9:55 pm

Bravo, VisualVenus, felicitari pentru ceea ce faci! Ai toata sustinerea noastra! Admin, ce se mai aude cu petitia aceea?
sidonia
 
Mesaje: 412
Membru din: Dum Mai 21, 2006 12:36 pm

Re:la 13:30 pe EuropaFM putem spune in direct...

Mesajde voichita » Mar Oct 31, 2006 10:06 pm

Si noi am patit cu fotografiatul ceva asemnator, numai ca noi am refuzat poza oficiala si a facut tati poze multe si frumoase cu Tudor la gradi. Mi-a placut si de piticul meu care la intrebarea fotografului daca vrea sa-i faca poze i-a raspuns \"nu, ca-i face tati mai frumoase! :laugh: \" Din pacate am fost singurii care am procedat asa!
Felicitari pentru curaj, VisualVenus ,si imi pare rau ca nu am vazut anuntul tau in timp util! Oricum, sunt alaturi de tine pentru binele copiilor nostrii!:)
voichita
 
Mesaje: 473
Membru din: Sâm Mai 27, 2006 1:56 pm

Re:la 13:30 pe EuropaFM putem spune in direct...

Mesajde admin » Mar Oct 31, 2006 10:07 pm

O aveti pe mail prin newsletter-ul trimis acum cateva minute - mai ramane sa primesc reactiile voastre la text si adresele postale unde sa va caute colegii nostri pentru semnatura.:)
admin
 
Mesaje: 261
Membru din: Lun Sep 28, 2009 7:25 pm

multumesc...

Mesajde visualVenus » Mar Oct 31, 2006 10:57 pm

Multumesc de felicitari... nu stiu daca le chiar merit... macar de ar iesi ceva constructiv din toata istoria asta.

[b:]mgm[/b:], eu nu cred ca directorii de scoli sunt inconstienti, sau ca ar crede ca actiunile lor sunt distractive. Cred ca realitatea e ceva mai neagra. Adica isi cam dau seama ce fac, dar fie sunt presati de mai de sus, fie au diverse interese - personale sau poate chiar in folosul scolii.
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

despre petitie

Mesajde visualVenus » Mar Oct 31, 2006 11:14 pm

Multumim admin pentru text si pentru efortul pe care il faceti voi cei de acolo ca sa mergem mai departe!

Petitia nu reflecta intocmai scopul pentru care lupt (cel putin eu) dar sunt de acord sa o trimitem si asa.

Scopul meu este mai larg si vizeaza interzicerea
- tuturor promotiilor comerciale
- comertului organizat in scoli in orele de curs si in alte locatii decat cele prevazute de lege (chioscuril)
in scoli si gradinite, acolo unde copiii nu au inca varsta la care pot discerne singuri.

Este vorba, de fapt, de ce scria dem (multumim de referinte! pana la urma o sa ajungem noi mai tari ca avocatii :lol: )
\"k) asigurarea protectiei împotriva abuzului si exploatarii copilului;\"

Aplicarea aceastei legi ar duce implicit la realizarea doleantelor din petitie, cred eu.<br><br>Post editat de: visualVenus, la: 2006/10/31 23:15
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:despre petitie

Mesajde sidonia » Mie Noi 01, 2006 12:16 am

De acord cu Visual Venus: scopul e mai larg.
Se mai poate reformula? Sau o trimitem deocamdata asa? Sa vedem ce roade culegem?

Nu ar fi bine sa precizam si articolul din legea invatamantului pe care ne bazam? Sa subliniem astfel si ilegalitatea actului respectiv?

Admin, e ok sa forwardam mail-ul spre alti parinti, chiar daca nu sunt utilizatori ai site-ului?<br><br>Post editat de: sidonia, la: 2006/11/01 00:22
sidonia
 
Mesaje: 412
Membru din: Dum Mai 21, 2006 12:36 pm

Re:despre petitie

Mesajde claualex » Mie Noi 01, 2006 8:04 am

ok,am primit mailu,de aici ce avem de facut
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:despre petitie

Mesajde admin » Mie Noi 01, 2006 12:32 pm

Sigur ca puteti s-o trimiteti in cele patru zari - cu cat sunt mai multe adeziuni, cu atat mai bine. Semnaturile vor fi colectate de un coleg care va veni acasa la voi - deci asteptam adresele unde sa va caute.
admin
 
Mesaje: 261
Membru din: Lun Sep 28, 2009 7:25 pm

Re:la 13:30 pe EuropaFM putem spune in direct...

Mesajde ofe » Mie Noi 01, 2006 4:01 pm

[b:]visualVenus a scris:[/b:]
[quote:]B) Am intrat in direct in emisiune si am fost prima. Turcescu a fost mirat sa auda ce se intampla in scolile noastre. Important e ca ne-am spus of-ul sa-l auda toata tara. Sa vedem ce ecou va avea (daca va avea...)[/quote:]
te felicit pt ceea ce ai facut intrind in direct la emisiunea lui turcescu, sper sa auda cine trebuie.
incerc sa trimit si la altii petitia.
sa avem bafta in acest demers!
ofe
 
Mesaje: 560
Membru din: Lun Aug 28, 2006 3:48 pm

Re:la 13:30 pe EuropaFM putem spune in direct...

Mesajde ofe » Mie Noi 01, 2006 4:13 pm

sper ca admin sa ne spuna cind incepe campania de colectare a semnaturilor ca poate nu deschid usa:woohoo: ( ca ma tem de necunoscuti:woohoo: :silly: )
am putea sa ne dam intilnire in parc la pritax ca multe mamici se aduna acolo si asa mai economisim timp.
astept vesti.:kiss:
ofe
 
Mesaje: 560
Membru din: Lun Aug 28, 2006 3:48 pm

Re:la 13:30 pe EuropaFM putem spune in direct...

Mesajde gabi77 » Mie Noi 01, 2006 8:41 pm

e bine cum zici Ofe. ne vedem in parc si mai adunam semnaturi.
tare bine ar fi sa stim cand se vine dupa semnatura, unu sa fim acasa si doi sa stiu, ca si tati ne-a spus sa nu deschidem usa la straini:laugh:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:despre petitie

Mesajde Arin » Mie Noi 01, 2006 9:46 pm

[b:]visualVenus a scris:[/b:]
[quote:]Multumim admin pentru text si pentru efortul pe care il faceti voi cei de acolo ca sa mergem mai departe!

Petitia nu reflecta intocmai scopul pentru care lupt (cel putin eu) dar sunt de acord sa o trimitem si asa.

Scopul meu este mai larg si vizeaza interzicerea
- tuturor promotiilor comerciale
- comertului organizat in scoli in orele de curs si in alte locatii decat cele prevazute de lege (chioscuril)
in scoli si gradinite, acolo unde copiii nu au inca varsta la care pot discerne singuri.

Este vorba, de fapt, de ce scria dem (multumim de referinte! pana la urma o sa ajungem noi mai tari ca avocatii :lol: )
\"k) asigurarea protectiei împotriva abuzului si exploatarii copilului;\"

Aplicarea aceastei legi ar duce implicit la realizarea doleantelor din petitie, cred eu.<br><br>Post editat de: visualVenus, la: 2006/10/31 23:15[/quote:]
Eu zic ca oricum daca cineva va fi sa ia masuri in urma unei astfel de actiuni, apoi cred ca va fi vorba de orice activitate comerciala in scoli. Deci, deocamdata eu zic ca e OK (si oricum mai bine decat sa stam cu mana in .... \"hamburgeri\").:P :P :P
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nutritie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron