SOS! McDonalds patrunde in scoli!

Re:SOS! McDonalds patrunde in scoli!

Mesajde mgm » Joi Noi 09, 2006 1:58 pm

Si in Grigorescu!!!!B) :kiss:
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

poze, torturi, recorduri nedorite

Mesajde visualVenus » Joi Noi 09, 2006 3:09 pm

Pozarii astia \"loveste si fugi\" vorba lui dem sunt peste tot. Noi in fiecare an de gradi si de scoala am \"avut parte\" de astfel de poze, si primul nostru an de gradi a fost acum 5 ani... Sa luam toti atitudine cand se mai intampla, sau, si mai bine, de acum, ca sa nu se mai intample.

Despre prajituri in locurile publice: un amic londonez mi-a trimis un articol de curand in care se spunea ca o babuta de 70 de ani a vrut sa ii duca prietenului ei de 90 de ani aflat in azil o prajitura facuta de ea, de ziua lui. Ei bine, conducerea nu a lasat-o pentru ca nu avea certificat! Facand comparatie intre ingredientele sale si cele ale unei prajituri de cumparat, ale babutei erau ok pe cand in cea de cumparat am numarat vreo 8 E-uri... Sa n-ajungem si noi ca ei :dry:

Pentru ca tot acest amic acum vreo 5 ani mi-a trimis alt articol in care se spunea ca in UK tinerii incep sa aiba probleme cu inima si diabet din adolescenta, si asta din pricina sedentarismului (dus/intors la/de la scoala cu masina/autobus)...

Iata ca acum si la noi a aparut acelasi lucru. Zilele trecute la radio pe BBC spuneau ca Romania e pe locul 3 in ce priveste supraponderalitatea populatiei, adica 60% din adultii si 40% din copiii romani sunt supraponderali! Asta din cauza modului defectuos de hranire (fast-food, fara legume si fructe, prea multa sare si zahar) si din cauza aceluiasi sedentarism.

Mi-a spus o vecina ca in UK tocmai se discuta interzicerea mancarii gen fast-food si chips-uri in scoli (n-am verificat stirea insa!)

Avand in vedere aceste preocupari eu zic ca petitia noastra ar trebui sa aiba impact sporit.
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:SOS! McDonalds patrunde in scoli!

Mesajde voichita » Joi Noi 09, 2006 3:10 pm

Din pacate la faza cu pozele suntem exceptia de la regula , ceilalti parinti cu care am discutat sunt entuziasmati de ele si nu li se pare nimic in neregula in modul in care s-a procedat. Doamne departe suntem de situatia in care s-a ne stim si s-a ne aparam drepturile.Sunt foarte dezamagita de reactia lor! asa s-a intamplat si al sedinta cu parintii: toate bune si frumoase, m-am trezit eu sa comentez ca ce se face cu banii din fondul gradinitei!
Din fericire cu Serban la scoala lucrurile stau cu totul altfel si am povestesc pentru ca trebuie sa incetat sa ne lasam manipulati de toti neaveniti ( aici m-a refer in principal la cel cu pozele). Anul acesta Serban are doi colegi, unul din Germania si unul din Austria cu parinti romani , dar care au trait pana acum acolo si anul acesta trebuia s-a stea in Romania. In fine , la sedinta cu parintii , mamele celor doi erau foarte revoltate de foarte multe din lucrurile pe care noi , din obisnuita, le luam de bune: de exemplu nu au fost de acord sa dea nici un ban pentru fondul scolii considerand ca decizia folosirii banilor parintilor trebuie sa raman la parinti si nu in alta parte. Banii pentru dezvoltarea scolii trebuie sa vina de la minister. S-au oferit insa sa cumpere tot ce e nevoie pentru clasa.
Cand am intrebat-o si eu pe directoarea de la gradi lui Tudor pentru ce investitii are nevoie de bani, s-a suparat foc si mi-a zis ca nu-i obligatoriu sa platest fondul gradinitei daca nu-mi convine. Asta da raspuns din partea unui manager de institutie scolara!
voichita
 
Mesaje: 473
Membru din: Sâm Mai 27, 2006 1:56 pm

Re:SOS! McDonalds patrunde in scoli!

Mesajde ofe » Sâm Noi 11, 2006 4:04 pm

asteptam vesti dupa adunarea semnaturilor!:kiss: :kiss: :kiss:
ofe
 
Mesaje: 560
Membru din: Lun Aug 28, 2006 3:48 pm

Re:SOS! McDonalds patrunde in scoli!

Mesajde Ank » Sâm Noi 11, 2006 11:27 pm

eu n-am primit petitia. Era vorba ca o primim prin mail, nu? bine am inteles?
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Re:SOS! McDonalds patrunde in scoli!

Mesajde giagirl » Dum Noi 12, 2006 11:30 am

[b:]Ank a scris:[/b:]
[quote:]eu n-am primit petitia. Era vorba ca o primim prin mail, nu? bine am inteles?[/quote:]

si eu as vrea sa stiu mai exact pentru ce semnam
giagirl
 
Mesaje: 750
Membru din: Mie Iun 07, 2006 2:15 pm

Re:SOS! McDonalds patrunde in scoli!

Mesajde ofe » Dum Noi 12, 2006 2:29 pm

da, petitia am primit-o prin mail precum si tabelul pt semnaturi. le-am listat si am umblat pe la prieteni pt semnaturi dupa care simbata am fost la intilnire. am fost un pic dezamagita ca nu au fost prea multe persoane, dar sper sa se stringa suficiente semnaturi.:kiss:
ofe
 
Mesaje: 560
Membru din: Lun Aug 28, 2006 3:48 pm

Re:SOS! McDonalds patrunde in scoli!

Mesajde ofe » Dum Noi 12, 2006 2:33 pm

am o intrebare pt admin, nu la toti membrii site-ului au fost trimise formularul si lista de semnaturi???
am vb cu citeva fete care sunt membre dar care nu au scris la acest topic(erau interesate de alfel) si nu au primit nimic.
ofe
 
Mesaje: 560
Membru din: Lun Aug 28, 2006 3:48 pm

Re:SOS! McDonalds patrunde in scoli!

Mesajde Elia » Dum Noi 12, 2006 3:52 pm

din pacate stefan al meu e tare racit si nu am ajuns simbata la intilnire in zorilor. cum sa fac sa ajunga si semnatura mea la voi?
Elia
 
Mesaje: 121
Membru din: Mie Mai 03, 2006 11:17 am

Re:SOS! McDonalds patrunde in scoli!

Mesajde Arin » Dum Noi 12, 2006 7:45 pm

[b:]ofe a scris:[/b:]
[quote:]am o intrebare pt admin, nu la toti membrii site-ului au fost trimise formularul si lista de semnaturi???
am vb cu citeva fete care sunt membre dar care nu au scris la acest topic(erau interesate de alfel) si nu au primit nimic.[/quote:]

Din cate am inteles, a fost trimisa pe mail petitia, doar acelora care si-au exprimat adeziunea la aceasta, pe forum. Daca cineva este interesat de subiect, banuiesc ca ar fi util sa-si spuna parerea.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:SOS! McDonalds patrunde in scoli!

Mesajde ofe » Dum Noi 12, 2006 8:28 pm

[b:]Arin a scris:[/b:]
[quote:][b:]ofe a scris:[/b:]
[quote:]am o intrebare pt admin, nu la toti membrii site-ului au fost trimise formularul si lista de semnaturi???
am vb cu citeva fete care sunt membre dar care nu au scris la acest topic(erau interesate de alfel) si nu au primit nimic.[/quote:]

Din cate am inteles, a fost trimisa pe mail petitia, doar acelora care si-au exprimat adeziunea la aceasta, pe forum. Daca cineva este interesat de subiect, banuiesc ca ar fi util sa-si spuna parerea.[/quote:]

ok am inteles. ai dreptate.:kiss:
ofe
 
Mesaje: 560
Membru din: Lun Aug 28, 2006 3:48 pm

Re:SOS! McDonalds patrunde in scoli!

Mesajde muresan » Dum Noi 12, 2006 9:50 pm

[b:]Arin a scris:[/b:]
[quote:][b:]ofe a scris:[/b:]
[quote:]am o intrebare pt admin, nu la toti membrii site-ului au fost trimise formularul si lista de semnaturi???
am vb cu citeva fete care sunt membre dar care nu au scris la acest topic(erau interesate de alfel) si nu au primit nimic.[/quote:]

Din cate am inteles, a fost trimisa pe mail petitia, doar acelora care si-au exprimat adeziunea la aceasta, pe forum. Daca cineva este interesat de subiect, banuiesc ca ar fi util sa-si spuna parerea.[/quote:]


eu mi-am exprimat adeziunea pe forum si nu am primit nici o petitie, nici o lista:dry:
muresan
 
Mesaje: 731
Membru din: Vin Mai 05, 2006 1:44 pm

Re:SOS! McDonalds patrunde in scoli!

Mesajde Ank » Dum Noi 12, 2006 10:27 pm

la fel si eu...
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Re:SOS! McDonalds patrunde in scoli!

Mesajde visualVenus » Dum Noi 12, 2006 10:42 pm

Pacat ca nu toata lumea a primit tabelul de colectat semnaturi prin posta... imi pare rau. Poate ne lamureste admin unde a fost greseala.

Vestea buna este ca, dupa discutia de sambata cu admin si admina :) perioada de colectare a semnaturilor se va prelungi cu macar inca o saptamana (\"la cererea publicului\"), pentru ca de fapt nu am avut decat 2-3 zile sa le strangem. In plus, ele se vor putea trimite si prin posta.

Ank, vreo veste de la BCC?
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:SOS! McDonalds patrunde in scoli!

Mesajde sidonia » Lun Noi 13, 2006 9:52 am

VisualVenus, chiar ca mi-ai dat o veste buna. Pentru ca nici eu nu am reusit sa ajung la intalnirea de sambata si eram foarte trista din cauza asta... Asteptam sa aflam detalii despre cand si unde se pot trimite prin posta. Si sper sa mai pot aduna si eu semnaturi, ca de joi pana sambata a fost tare scurt timpul...
sidonia
 
Mesaje: 412
Membru din: Dum Mai 21, 2006 12:36 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nutritie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron