Alergiile alimentare

Alergiile alimentare

Mesajde anca27 » Dum Oct 15, 2006 8:57 pm

Ati patit sa va faca copiii alergie la vreun aliment? Si cum se manifesta? Bebe a facut, cred, o mica alergie la ou. S-a umplut de pete rozalii pe tot trunchiul. Pe maini si pe picioare nu. Ce parere aveti?
anca27
 
Mesaje: 298
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:40 pm

Re:Alergiile alimentare

Mesajde Arin » Dum Oct 15, 2006 9:09 pm

In materie de eruptii de cauza alimentara, diagnosticul diferential cu alte afectiuni poate fi pus (uneori chiar dificil) doar de cineva care vede copilul si are toate datele. In principiu dispar rapid dupa scoaterea din alimentatie a factorului cauzal. La noi a aparut ceva de vreo doua ori (odata in timpul alaptarii cand mami mancase ceva mezel si a doua oara la introducerea sucului de portocala. Prima experienta am pus-o noi pe seama a ceea ce am spus, ca n-am avut alta explicatie. In cazul celei de-a doua a fost mai clar). Daca spui ca a aparut la ou, ar trebui sa dispara odata ce nu ii mai dai. Si inca o chestiune: in general nu sunt insotite de alte semne si simptome, ceea ce le diferentiaza oarecum de eruptiile de cauza virala, spre exemplu. Oricum, daca nu esti sigura sau , mai ales, daca se intensifica eruptia, du-l totusi la un pediatru. Daca se estompeaza sau dispare, e OK dar e posibil sa \"repeti figura\" (nu neaparat), cand o sa-i dai iarasi alimentul incriminat (sau un altul).
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Alergiile alimentare

Mesajde Raisa » Lun Oct 16, 2006 10:23 pm

Anca draga eu zic ca nu e cazul sa te sperii, pt ca alergiile apar foarte des la copii. Karina era alergica la tocaturi ,gen chiftele, sarmale, mezeluri si se manifesta exact ca si la puiu tau.Aceste alergii au aparut cam pana la varsta de 3 ani.
Am consultat mai multi dr si bineinteles parerile erau impartite, dar majoritatea mi-au spus ca alergiile apar foarte des la copii mici si sa nu imi fac probleme. De fiecare data imi spune-a sa o ung cu mixtura mentolata si sa evit sa-i mai dau acele alimente:S ................dar vezi ca ei sunt pofticiosi si nu poti intotdeauna sa nu le dai.
Pupici si sa va faceti bine.:)
Raisa
 
Mesaje: 1141
Membru din: Joi Iul 13, 2006 8:45 pm

Re:Alergiile alimentare

Mesajde anca27 » Mar Oct 17, 2006 9:58 pm

Multumim Raisa. Intr-adevar i-au trecut petele. Adio ou pentru o bucata de timp. Si chiar ii placea sa manance galbenus Spre deosebire de mami care nu mananca deloc oua :blush: In schimb acum ii curge nasul si tuseste. O fi fost si ceva de \"natura virala\" . O sa vedem noi cum ne descurcam :silly: Sanatate la toti puiutii!!! :kiss: :kiss:
anca27
 
Mesaje: 298
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:40 pm

Re:Alergiile alimentare

Mesajde danasalo » Mie Oct 25, 2006 10:40 pm

Nu fii asa sigura ca de la ou. Si noua ne-a iesit pe la 6 luni ceva pe piele ...mai ales in zona de incheieterui- miini si picioare.
Si eu ii dadeam si galbenus...si ficat si..Danonino...- iaurtzelu il dadeam de la 4 luni...asa ca nu mi-am facut probleme.
Si am inceput prin eliminare. Concluzia: [b:]Danonino[/b:]...
Eu l-am dat pe Alex cu Locoid...nu mai mult de 4 zile.

Asa ca vezi...poate ii mai dai ceva care crezi tu ca ii place...si sa fie de la aia.
Oricum nu e o sperietura....ei fac tot felul de alergii.

Numa bine
danasalo
 
Mesaje: 204
Membru din: Lun Aug 14, 2006 12:27 pm


Înapoi la Nutritie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron