sucurile de fructe, la ce varsta?

sucurile de fructe, la ce varsta?

Mesajde muresan » Vin Oct 06, 2006 10:43 am

Buna fetelor,
Voi la ce varsta ati inceput sa le dati bbilor suc de fructe, ca mie mi-a zis medicul meu sa-i dau de la 6 sapt., dar alti medici recomanda mai tarziu (4 luni), daca bb papa tzitzi. Voi cum ati procedat?:kiss:
muresan
 
Mesaje: 731
Membru din: Vin Mai 05, 2006 1:44 pm

Re:sucurile de fructe, la ce varsta?

Mesajde Ank » Vin Oct 06, 2006 12:00 pm

Eu i-am dat Anastasiei exclusiv lapte de la san, acu are 3 luni jumate. I-am mai dat de cateva ori ceai Laricol, cica pt colici, dar mai ales impotriva deshidratarii - asta-vara la noi in casa erau 29-30 de grade. Pediatra mi-a spus ca de pe la 4 luni jumate incolo sa incepem cu sucurile de fructe, eu am auzit recomandari conform carora e bine sa astepti 6 luni pana sa ii dai chiar si sucuri de fructe. Asa ca sunt curioasa si eu ce vor raspunde mamicile si taticii mai \"experimentati\" decat noi...
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Re:sucurile de fructe, la ce varsta?

Mesajde gabi77 » Vin Oct 06, 2006 2:24 pm

eu am inceput cu diversificarea pe la 5 luni si jum. eu si sucul de fructe l-am considerat ca facand parte din diversificare.(unii zic ca nu si d-aia dau de pe la 6 sapt. mie mi se pare f. devreme). daca bebeii vostri papa tzitzi eu zic ca pe la 5 luni jum-6 puteti incepe marea aventura numita \"papa solida\";) . la suc am inceput cu o lingurita de suc de morcov apoi dupa 3-4 zile l-am amestecat cu suc de mar. si portia am crescut-o treptat. se dau separat pentru a vedea toleranta la ele, daca ii merge burtica,renunti, ca n-ai incotro si peste o vreme mai incerci. daca nu-i place, nu-l forta, peste cateva zile mai incerci poate revine la sentimente mai bune. faza e valabila si pentru papa. cu sucul nu prea sunt probleme.
poftica buna ;)
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:sucurile de fructe, la ce varsta?

Mesajde ela » Sâm Oct 07, 2006 1:07 pm

eu am inceput diferit cu introducerea sucurilor baietilor mei. Cel mare, care nu a \"beneficiat\" de tzitzi a primit suculetzul de fructe de la 6 saptamini, cel mic care inca are tzitzi a primit suculetzul de la 5,5 luni.... partea nasoala este ca cel mic nici nu a mai vrut sa-l primeasca...la inceput, cind era la citeva linguritze a fost ok, de atunci mi le-a refuzat sistematic... mai ales ca el nici nu stie sa bea cu sticlutza, numai cu canitza. Nu-mi dau seama daca de vina este ca i le-am introdus asa tirziu sau pur si simplu este un \"moft\" al lui.
ela
 
Mesaje: 30
Membru din: Lun Iun 05, 2006 3:04 pm

Re:sucurile de fructe, la ce varsta?

Mesajde claualex » Dum Oct 08, 2006 10:26 am

eu i-am dat pe la 3.5 luni,la inceput cateva lingurite,apoi am crescut gramajul.si fiindca a urmat iarna,toata iarna am tinut-o suc de portocale si mandarine,gref,lamaie,mar,morcovi.
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:sucurile de fructe, la ce varsta?

Mesajde tzupi » Mar Oct 10, 2006 3:33 pm

eu i-am introdus sucurile de fructe de la 6 saptamani, ceiut a baut din spital, iar marea diversifiare cu pireuri si supe de la 3 luni jumate. Fiecare pediatru isi indruma parintii cum stie si cum crede. De asemenea fiecare mamica isi creste ingerasul asa cum doreste:P . Mara papa acum orice ii dam, totusi prefera apa plata in locul sucului de fructe.
tzupi
 
Mesaje: 227
Membru din: Mar Ian 03, 2006 8:14 pm

Re:sucurile de fructe, la ce varsta?

Mesajde blueflower » Lun Oct 23, 2006 3:26 pm

apropo de sucuri de fructe, m-am tot gandit ce sa-i mai fac la al meu...si, intr-o zi, gandindu-ma la venirea virozelor...am ajuns la sucul facut ( in casa, de mine...) din [b:]rodie, catina[/b:]...si altele ( morcov, portocala...). Rodia are f. multa vit. C, iar catina este bogata in vitamine....
...poate incercati si voi...:kiss:
blueflower
 
Mesaje: 496
Membru din: Dum Mai 28, 2006 4:47 pm

Re:sucurile de fructe, la ce varsta?

Mesajde anca27 » Mar Oct 24, 2006 1:09 pm

Catina de unde o iei? Ca si eu ii dau sucuri de fructe - morcov, mar, portocala, sfecla rosie (asta-i cam :sick: ) - si as mai vrea sa variem putin gama.
anca27
 
Mesaje: 298
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:40 pm

Re:sucurile de fructe, la ce varsta?

Mesajde blueflower » Joi Oct 26, 2006 3:24 pm

ancakkk, scuze de intarzierea raspunsului dar am cam tras chiulul de pe site:laugh: , dar pe motive intemeiate...
catina am luat-o din piata mare, din centru; costa 100.000 kg. Eu zic ca merita sa iei pt. ca e f. buna. Poti sa-i pui zilnic in suculet ( in aceasta perioada, cat o mai gasim, caci mult nu va mai fi...vine iarna ce sa faci se usuca si ele...:laugh: ) sau poti sa o storci cu storcatorul si la cata cantitate de suc a iesit pui jumatate de miere de albine si poti sa-i dai si in timpul iernii.
blueflower
 
Mesaje: 496
Membru din: Dum Mai 28, 2006 4:47 pm

Re:sucurile de fructe, la ce varsta?

Mesajde AlinaC » Lun Apr 23, 2007 6:18 am

Eu as vrea sa va intreb daca bebeilor sub un an le-ati dat si sucuri de legume, nu numai de fructe, si ce anume.
Morcovul este \"clasic\", i-am dat si eu la inceput suc de morcov. Apoi am citit in carte ca dupa ce se incepe cu pireu de legume in care e si morcov sa nu se dea si pireu si suc ci numai una dintre ele intr-o zi ca sa nu fie exces de o anumita substanta (nu-mi aduc aminte numele ei pe moment) din morcov.
I-am mai dat suc de rosie - ma rog, un fel de pasta iese, un suc mai gros. Am citit in carte ca se poate da.
As mai incerca si cu alte legume, dar nu gasesc nicaieri nici indicatii nici contraindicatii pentru sucuri din alte legume, numai pentru sucuri de fructe.
Ma batea gandul chiar la niste suc de spanac - trebuie mult ca sa iasa dar cu un storcator bun se poate. Sau la suc de ardei...
Cat despre fructe i-am dat suc de mere, de portocale / mandarine si de para pana acum.
Rodie, catina si ce am mai vazut prin discutiile voastre ati dat sub un an sau mai tarziu?...In poze cel putin copilasii vostri par mai marisori ;)
AlinaC
 
Mesaje: 208
Membru din: Mie Mar 28, 2007 8:00 am


Înapoi la Nutritie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron