recomandati-mi un robot de bucatarie

recomandati-mi un robot de bucatarie

Mesajde divio » Mie Sep 06, 2006 8:21 am

salut! am si eu o intrebare : ce fel de robot de bucatarie folositi pentru a pregati sucurile si piureurile micutilor? eu am o fetita de 4 luni si urmeaza sa trecem pe hrana diversificata, drept urmare vreau sa-mi cumpar un \"ajutor\", mi-ar fi de folos parerile voastre mai experimentate.
divio
 
Mesaje: 34
Membru din: Mar Aug 22, 2006 12:55 pm

Re:recomandati-mi un robot de bucatarie

Mesajde giagirl » Mie Sep 06, 2006 8:31 am

eu am de la zepter.e SUPER. nu stiu cum am putut trai fara el. toaca, macina, orice.
Singurul lucru pe care nu-l face e SUCUL de fructe, dar eu curat, de exemplu merele, si le zdrobesc cu el, dupa care, daca e prea gros,mai pun apa plata.
giagirl
 
Mesaje: 750
Membru din: Mie Iun 07, 2006 2:15 pm

Re:recomandati-mi un robot de bucatarie

Mesajde dia15 » Mie Sep 06, 2006 9:20 am

Robotul meu nu este de super firma..este Solac....dar sunt foarte multumita de el. Pot sa fac suc de citrice, de legume ( morcov, sfecla) sau de fructe (mar, pere, ...piersici) toaca, face aluat,,,, are si blender (in care mixez mincarica lui bibi)...ce mai....de toate .. sunt multumita de el ! Il am de 3 ani si inca este pe \"redute\". acum depinde de tine ce doresti...oferta este foarte mare...si depinde si de citi bani vrei sa investesti...o prietena are de la Philips-Cuccina si este super-ok. Bani sa ai!
dia15
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Mai 12, 2006 6:39 pm

Re:recomandati-mi un robot de bucatarie

Mesajde Elia » Mie Sep 06, 2006 9:32 pm

eu am un robt care , sincer l-as recomanda la toate mamicile. din pacate este adus din strainatate, este de la firma baeba. am vazut ca este asa ceva si la chicco, dar e cam scump. face de toate : fierbe la abur in 15 min orice fel de mkmincare (legume, carne, fructe), apoi taie sau macina cit de tare vrei tu. e mic si ocupa putin spatiu. eu il foloses de vreo 7 luni in fiecare zi.
chiar daca la noi la chicco e mai scump, eu zic ce merita investitia pt ca e vorba de timp si de mincare sanatoasa pt bebe
Elia
 
Mesaje: 121
Membru din: Mie Mai 03, 2006 11:17 am

Re:recomandati-mi un robot de bucatarie

Mesajde Arin » Mie Sep 06, 2006 10:37 pm

Din \"esperienta\" mea de tatic care stie face orice de mancare pentru bebe (e drept ca nu prea face) recomand acel tip de mixer pe care-l tii in mana s-i adaptezi tot felul de chestii, iar daca gasesti unul care are si bol \"te-ai scos\". Avantaje: usor de manevrat (cu piesa cu cuti poti pasira orice incepand de la carnita si terminand cu fructe, chiar direct in vasul de papica), poti sa-l cari cu tine oriunde te duci (si chiar ca ai nevoie la varsta asta), pret destul de mic comparativ cu ditamai robotii care pana la urma fac acelasi lucru, spatiu putin ocupat in bucatarie (se atarna pe perete), poti pasira chiar daca tii bebe in brate, intrucat cu mana libear il tii (mixerul) si tii doar degetul pe buton. Ca si marca, nu mai conteaza de vreme ce toate sunt \"Made in UE\", adica \"pe vapor\". Al nostru e Taunus (cica german, nu stiu) si e excelent. Luat din Selgros, la repezeala, pe la vreo 1 milion, deja si-a \"platit\" banii dati. Pentru alte trebuinte (gen stors citrice), avem un storcator mic electric , excelent de asemenea, care ocupa si el fff putin spatiu. Si de altceva nu cred ca mai ai nevoie pentru bebica.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:recomandati-mi un robot de bucatarie

Mesajde divio » Joi Sep 07, 2006 8:16 am

multumesc tuturor pentru sugestii! o sa tin seama de ele cand voi cumpara robotelul...pupici!
divio
 
Mesaje: 34
Membru din: Mar Aug 22, 2006 12:55 pm

Re:recomandati-mi un robot de bucatarie

Mesajde tzush » Joi Sep 07, 2006 6:32 pm

saluare, leatule!
eu recomand mini-robotul de bucatarie de la BRAUN, cel mai avansat, fiind cel descris de arin. am dat si marca, deoarece cu david ne-am scos tare bine cu el ... si ne-a ajutat si pe noi la fel de mult ca pe snoopy :D
tzush
 
Mesaje: 318
Membru din: Dum Feb 12, 2006 11:16 pm

Re:recomandati-mi un robot de bucatarie

Mesajde gabi77 » Joi Sep 21, 2006 2:05 pm

eu am moulinex ovatio 3, dar pe langa ca a fost o carutza de bani, eu nu-s mega incantata de el, asa ca nu-l recomand. e ff mare, are o gramada de piese si ustensile, dar pt 2 linguritze de papa pt bebe nu-i bun. e mare si la pasirat toata mancarica o arunca in ditamai bolul. si pt suculet, iar nu-mi place ca are sita mica si dupa 2 morcovi si un mar trebuie s-o scot s-o spal, ca daca mai bag vreun fruct nu-l stoarce si arunca pulpa in bolul cu suc:angry: :angry: . la citrice e bun si mai e bine ca are un mini shaker de care m-am folosit tare mult.
si iar ce e ffff nasol, cam toate piesele sunt din plastic, care mai repede sau mai tarziu dau kix.
asa ca, nu luati. recomand si eu tot robotul de la braun(ala pe care il tii in mana)
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:recomandati-mi un robot de bucatarie

Mesajde tzush » Sâm Oct 07, 2006 12:41 pm

[b:]gabi77 a scris:[/b:]
[quote:]eu am moulinex ovatio 3, dar pe langa ca a fost o carutza de bani, eu nu-s mega incantata de el, asa ca nu-l recomand. e ff mare, are o gramada de piese si ustensile, dar pt 2 linguritze de papa pt bebe nu-i bun. e mare si la pasirat toata mancarica o arunca in ditamai bolul. si pt suculet, iar nu-mi place ca are sita mica si dupa 2 morcovi si un mar trebuie s-o scot s-o spal, ca daca mai bag vreun fruct nu-l stoarce si arunca pulpa in bolul cu suc:angry: :angry: . la citrice e bun si mai e bine ca are un mini shaker de care m-am folosit tare mult.
si iar ce e ffff nasol, cam toate piesele sunt din plastic, care mai repede sau mai tarziu dau kix.
asa ca, nu luati. recomand si eu tot robotul de la braun(ala pe care il tii in mana)[/quote:]


dupa cum spuneam ... mini-braun face fata distractiei cu brio. si ma refer la propriu. in afara faptului ca ma ajuta ff mult, e o incantare ptr david sa se joace cu el ... scos din priza, evident :))
tzush
 
Mesaje: 318
Membru din: Dum Feb 12, 2006 11:16 pm

Re:recomandati-mi un robot de bucatarie

Mesajde ofe » Mie Noi 01, 2006 4:40 pm

[b:]gabi77 a scris:[/b:]
[quote:]eu am moulinex ovatio 3, dar pe langa ca a fost o carutza de bani, eu nu-s mega incantata de el, asa ca nu-l recomand. e ff mare, are o gramada de piese si ustensile, dar pt 2 linguritze de papa pt bebe nu-i bun. e mare si la pasirat toata mancarica o arunca in ditamai bolul. si pt suculet, iar nu-mi place ca are sita mica si dupa 2 morcovi si un mar trebuie s-o scot s-o spal, ca daca mai bag vreun fruct nu-l stoarce si arunca pulpa in bolul cu suc:angry: :angry: . la citrice e bun si mai e bine ca are un mini shaker de care m-am folosit tare mult.
si iar ce e ffff nasol, cam toate piesele sunt din plastic, care mai repede sau mai tarziu dau kix.
asa ca, nu luati. recomand si eu tot robotul de la braun(ala pe care il tii in mana)[/quote:]
si eu tot asa am :(
ne-am descurcat cu el, dar speram la ceva mai bun avind in vedere pretul.:angry:
ofe
 
Mesaje: 560
Membru din: Lun Aug 28, 2006 3:48 pm

Re:recomandati-mi un robot de bucatarie

Mesajde Ank » Mie Dec 06, 2006 11:20 am

mamici si tatici, sunt tare nehotarata! vreau sa cumpar un robot de bucatarie pt marea diversificare si imi face cu ochiul cel de la chicco - care mi se pare super pt ca fierbe in aburi, marunteste, dezgheata si incalzeste - adica mi se pare ca face toate operatiunile pt mancarea lui bebe (exceptie sucurile de fructe) ( http://www.chicco.ro/index.php?obj=fron ... dus_id=366)
DAR mi se pare f scump! 330 de lei....Asa ca voiam a va-ntreba - cam cat credeti ca voi avea nevoie de el? cate luni?
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Re:recomandati-mi un robot de bucatarie

Mesajde gabi77 » Mie Dec 06, 2006 2:36 pm

Ank, storcator de fructe ai separat? ca daca n-ai si-ti mai trebuie si din acela, ajungi cu ele la tare mult. daca n-ai eu zic sa-ti iei un robot de bucatarie care are incorporat si storcator. asta de care zici tu, pare ok, si nu mi se pare ff scump, ca eu pe al meu robot am dat ap 6 mil si nu-i nu stiu ce desteptaciune:P .
robotul il folosesti multa vreme si dupa ce bebelina creste, ca mereu iti gaseti ceva de facut cu el. mai ales ca asta si fierbe in abur si incalzeste. si-apoi papa buna la copii trebuie mereu.;)
bafta la cumparaturi si sa-ti iei ceva de care sa va folositi muult si bine!:kiss: :kiss: pe falcutze
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:recomandati-mi un robot de bucatarie

Mesajde muresan » Mie Dec 06, 2006 4:42 pm

Eu am robot Moulinex Odacio 3, dar nu sunt f incantata de el pt ca este f greu de curatat, in rest e aproape ok. Are incorporat si storcator de fructe, dar nu-mi place deloc, asa ca mi-am cumparat un storcator Moulinex Vitae micut si ff usor de curatat, de la Metro cu 1.6 mil, dar sunt si mai ieftine. Storcatorul imi place f mult.Mama mea are robot Braun cu tot cu storcator, dar la fel de prost stoarce fructele. Dc crezi ca este bun cel pe care l-ai vazut, nu te uita ca nu are storcator, ca gasesti si la 600 mii.:kiss:
muresan
 
Mesaje: 731
Membru din: Vin Mai 05, 2006 1:44 pm

Re:recomandati-mi un robot de bucatarie

Mesajde muresan » Mie Dec 06, 2006 4:44 pm

Apropo, robotul care l-ai gasit nu mi se pare scump, mai ales ca au am dat cca 6 mil pe al meu si nu sunt mega incantata.
muresan
 
Mesaje: 731
Membru din: Vin Mai 05, 2006 1:44 pm

Re:recomandati-mi un robot de bucatarie

Mesajde Arin » Mie Dec 06, 2006 5:27 pm

Una din importantele calitati , consideram noi, este sa fie usor de transportat. O sa ai nevoie crede-ma. Cat priveste durata utilizarii .... depinde. Noi deja il folosim ocazional pe cel care-l avem pentru pasirat, insa folosim acum ffff mult storcatorul de citrice (30 RON).
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Următorul

Înapoi la Nutritie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron