Retete

Retete

Mesajde mgm » Dum Sep 03, 2006 8:21 pm

Stiu ca exista o sectiune de retete pe site,dar as vrea sa stiu voi ce mai gatiti bun copiiilor vostri?Care e mancarea cea mai apreciata de copil si poate si de parinti?Astept sugestiile voastre!
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Retete

Mesajde claualex » Dum Sep 03, 2006 9:40 pm

mgm,eu am pus o reteta pe site,pls citeste ca sa nu o scriu din nou,(e ultima)si mai pot sa va spun multe retete ca eu sunt fff inventiva.(cand am chef si vreau)<br><br>Post editat de: claualex, la: 2006/09/03 22:41
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:Retete

Mesajde mgm » Dum Sep 03, 2006 10:23 pm

Merci,Clau!Si noi facem pui la cuptor,numai ca punem toate legumele-ceapa,morcovi,ardei,rosii si cartofi si varza,iese foarte bun intr-adevar.Ideea cu mujdeiul nu o stiam,de fapt recent am aflat de la cineva de mujdei facut cu iaurt(din ala crema,deci tot ca smantana) si am incercat si noi o data si a iesit super!
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Retete

Mesajde dem » Lun Sep 04, 2006 8:19 am

A propos de mujdei, ce-am vazut pe la altii si am incercat cu mult succes: dupa ce se freaca usturoiul zdrobit cu ceva sare si ulei pana se emulsioneaza, se adauga dupa gust pulpa de rosii (din alea carnoase, de gradina, de preferinta) trecuta tot prin presa de usturoi. Iar daca se pun mai mult rosii decat usturoi, se poate adauga si putin busuioc uscat.
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:Retete

Mesajde claualex » Lun Sep 04, 2006 9:09 pm

o sa incerc si asta,mersi
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:Retete

Mesajde tzush » Joi Sep 07, 2006 6:39 pm

apropos ... david papa cu mare drag usturoiul ... din burta mea inca. la inceput ii placea laptele chiar daca papam usturoi ... si la fel acum. doar ca ii place la fel de mult si in diverse preparate :D
tzush
 
Mesaje: 318
Membru din: Dum Feb 12, 2006 11:16 pm

Re:Retete

Mesajde Rozica » Mie Sep 20, 2006 11:41 pm

Vreau sa va intreb fetelor, voi le dati la bebei mezeluri? Am o prietena care ii da la al ei cremvusti cu smantana si cu paine.
Rozica
 
Mesaje: 645
Membru din: Mar Iun 13, 2006 5:50 pm

Re:Retete

Mesajde claualex » Joi Sep 21, 2006 8:58 am

rozica,eu i-am dat lui alexandra de la 6-7 luni cremvusti de pui.ii luam de la cris-tim.nu luam niciodata mai mult decat manca o data,intatdeauna intrebam vanzatoarea daca sunt proaspeti.asa ca in concluzie poti sa ii dai linistita.cat despre paine iti spun sincer eu nu prea i-am dat.ii dadeam supicile goale cu multe legume decat paine.alexandra de cand merge la gradinita mananca paine asa normal.eu am o verisoara care si-a infundat copilul cu paine si biscuiti si la 1 an este deja GRAS.
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:Retete

Mesajde gabi77 » Joi Sep 21, 2006 9:40 am

eu inca nu i-am dat cremwursti copilului. am incercat de cateva ori cu o feliutza de sunca piept pui. nu s-a dat in vant dupa ea, asa ca n-am mai insistat. mai incolo o sa-i dau si eu cremw. desi nu vreau sa stiu din ce-s facuti. asta e marea nenorocire, ca pun in ei numai ei stiu ce.
sa nu uitati niciodata sa va uitati la term. de valabilitate si inca ceva, pe cat posibil evitati produsele ce au termen de valabilitate ff mare (ex. campofrio), nu e anti reclama, ci stiu ca au fabrica la tulcea si tr sa puna ceva in produse sa tina mult. si nu recomand nici prod vidate.
daca am putea noi sa facem totul in casa..........
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:Retete

Mesajde mgm » Joi Sep 21, 2006 12:12 pm

Eu am amanat cat s-a putut de mult chestia asta cu mezelurile,lui Cristi inca nu i-am dat(1 an si 5 luni) si nici n-o sa-i dau,cat pot de mult.Sebi,la 4 ani,din pacate,deja a prins gustul lor,dar si la el evit sa iau,mai iau uneori ca ii e pofta,dar m-am uitat,chiar si pe etichetele de la pastrama de pui,de ex. ce scrie...te ingrozesti.Noi avem aici aproape un magazin(Muresan daca stiti),si fac ei o rulada de pui buna,se vede ca nu e cu porcarii prin ea,si de acolo mai luam si altele,ca parca nu-s asa...colorate.:dry:
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm


Înapoi la Nutritie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

cron