Masina de paine

Masina de paine

Mesajde Madalinutza25 » Mie Oct 15, 2008 10:10 pm

Buna fetele,
Nu am vazut pe site vreun topic despre masina de paine... are cineva? Vladu'mananca paine la greu, paine goala... si ma gandeam sa achizitionez una... dar vroiam mai intai sa ma documentez... am gasit pe net si cateva retete, cozonac,chec,etc... dar nimic despre un model anume... voi stiti ceva? imi puteti recomanda sau aveti vreo parere negativa despre vreun produs? Va multumim mult de tot!:kiss:
Madalinutza25
 
Mesaje: 195
Membru din: Joi Mai 31, 2007 3:49 pm

Re:Masina de paine

Mesajde visualVenus » Joi Oct 16, 2008 12:49 am

Noi am avut una Melissa, luata din Cora cu vreo 260 de lei. Toate au cuva teflonata. Ei bine, la asta, dintr-un motiv oarecare, paleta care malaxeaza, tot invartindu-se, a raschetat teflonul de sub ea, ba chiar si metalul de sub! Drept care am dat-o ianpoi, fiind in garantie. Numai ca nu au mai avut cum s-o repare, asa ca ne-au dat banii inapoi. Ceea ce a fost super, ca intre timp masinile de facut paine se ieftinisera B)

Si pana la urma ne-am luat una nemteasca AFK, nefolosita dar la mana a doua, dintr-un magazin din cartier, care ne-a si dat garantie un an. Am dat 70 de lei pe ea acum aproape un an si merge mult mai bine decat cea anterioara, are cuva mai mare. Deja a "trait" mai mult decat aia luata din Cora si nu da semne de oboseala :)

Fiecare astfel de masina vine cu retetele ei, asa ca nu-ti bate capul prea tare. Daca-ti iei, poti sa-ti transmit si reteta ce o folosesc eu sa fac paine semi.

Am facut si pasca si blat de pizza si foi de placinte cu ea si au iesit toate clasa intai.

Painea iese cu totul deosebita ca gust fata de ce stim noi din comert.
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:Masina de paine

Mesajde Ioanab » Joi Oct 16, 2008 2:22 pm

Si parintii mei au si iese o paine excelenta.
Din ce stiu eu (poate gresesc) trebuie ceva faina speciala?
VisualVenus, din ce magazin ai cumparat-o tu?
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:Masina de paine

Mesajde Madalinutza25 » Joi Oct 16, 2008 10:01 pm

Mersi de raspunsuri! Sa stii ca noi am avut ceva probleme cu produsele cumparate din Cora... am patit-o de 2 ori pana acuma...asa ca nu ma incumet de acolo... dar din oras mi-as lua, sau de la Auchan, sau Carrefour? Ce recomandati? Nemtesti? Oricum, vreau sa ma documentez bine inainte... Pe noi ne intereseaza pentru paine(in primul rand), apoi cozonac, negrese, si restul experimentam pe parcurs. Ce am gasit pe net sunt cu zeci de programe, fac inclusiv marmelada?!?! Mai asteptam opinii!!!
Pupici!
Madalinutza25
 
Mesaje: 195
Membru din: Joi Mai 31, 2007 3:49 pm

Re:Masina de paine

Mesajde claualex » Vin Oct 17, 2008 7:36 am

si pe mine ma "tenteaza" o astfel da masinarie,ma tot gandesc de ceva vreme sa imi iau una.
visualvenus,imi poti spune de unde ai luat tu??
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:Masina de paine

Mesajde visualVenus » Vin Oct 17, 2008 9:05 pm

Masina de paine am luat-o dintr-un magazin ce aduce marfa nevanduta din Austria, de la chiloti si ciorapi la... masini de facut paine :-) Dar nu mai au acum, au avut doar trei bucati.

Cat despre faina, noi nu facem paine alba. Folosim faina integrala 1/3 si 2/3 Grania de cozonac. Cea integrala, cea mai gustoasa e cea de secara. Se gaseste la unele magazine naturiste, cam 3.5 lei kg. De pilda la cel de langa Diverta sau la Farmacia Verde de pe Motilor.
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:Masina de paine

Mesajde Madalinutza25 » Dum Oct 19, 2008 9:30 pm

Unde e magazinul asta? Ma intereseaza si pe mine... se poate o adresa? ;) Mersi!
Madalinutza25
 
Mesaje: 195
Membru din: Joi Mai 31, 2007 3:49 pm

Re:Masina de paine

Mesajde visualVenus » Dum Oct 19, 2008 11:00 pm

E in Zorilor, pe Pasteur, la mijlocul distantei dintre blocul turn din capatul de sus al strazii si sensul giratoriu, pe partea dreapta cum stai cu spatele la blocul turn. Langa el e un magazin cu firma mare care se cheama Iacob's. Cum te uiti la Iacob's, e magazinul din stanga. Transinstal se cheama, dar n-are firma afara, de-aia a trebuit sa descriu atata :P
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:Masina de paine

Mesajde Ioanab » Lun Oct 20, 2008 5:11 pm

Multumim...
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:Masina de paine

Mesajde Madalinutza25 » Mie Noi 19, 2008 6:41 pm

Fetelor, mi-am achizitionat masina de paine... :P Sunt foarte incantata, acuma am si pus-o la treaba!Va dau detalii dupa ce e gata, si poze multe multe! ;)
Madalinutza25
 
Mesaje: 195
Membru din: Joi Mai 31, 2007 3:49 pm

Re:Masina de paine

Mesajde Ank » Mie Noi 19, 2008 11:00 pm

Madalinutza, asteptam impresiile! Ma intereseaza mult subiectul, cu gandul la o asemenea masina stau si eu de vre-un an incoa'.
Si cam cat costa una?
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Re:Masina de paine

Mesajde Madalinutza25 » Joi Noi 20, 2008 12:36 pm

Deci fetele...
Am facut ieri painea si... a iesit super buna!!!!!!!! Si Vlad si Vio au mancat pe rupte... Acuma am pus sa fac una cu seminte si fulgi de cereale, o sa pun si o poza cu ce a iesit. Acuma sa va zic detalii despre masina. A costat 190 roni cu transport cu tot si am primit si o oala multifunctionala cadou. Am comandat-o de pe net si am primit-o in 2 zile. Mi-a adus-o nenea pana sus in casa. Are 12 programe, de la painea clasica, la paine frantuzeasca, prajituri, aluat, dar si gem... Stie sa faca o gramada de chestii ;) Am si o carte de retete, dar am mai gasit si pe net retete! VA spun sincer fetelor, ca mie imi place foarte mult ! Masina se numeste MorphyRichards si este englezeasca. Am luat-o de pe siteul electrobazar.ro Momentan mai sunt 2 in stoc. Va dau si linkul daca vreti. Oricum, aduc marfa tot timpul. http://www.electrobazar.ro/masina-de-fa ... 0_321.html
Daca mai aveti intrebari... nu ezitati! Daca mai aveti si voi retete, le astept!:P
Ps. painea din poza este facuta cu programul 1, la nivel mediu de crusta!<br><br>Post editat de: Madalinutza25, la: 2008/11/20 12:40
Madalinutza25
 
Mesaje: 195
Membru din: Joi Mai 31, 2007 3:49 pm

Re:Masina de paine

Mesajde Madalinutza25 » Joi Noi 20, 2008 12:42 pm

Poza [img:]http://www.parinticlujeni.ro/components/com_simpleboard/uploaded/images/pozamica.jpg[/img:]
Madalinutza25
 
Mesaje: 195
Membru din: Joi Mai 31, 2007 3:49 pm

Re:Masina de paine

Mesajde claualex » Joi Noi 20, 2008 1:06 pm

mmmmmmm.foarte imbietoare painea,madalinuta;) ;) ;)
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

reteta de paine

Mesajde visualVenus » Joi Noi 20, 2008 2:59 pm

S-o stapanesti sanatoasa!

Acum daca ai masina, hai sa-ti dau si reteta noastra B)

[*:]300 ml apa
[*:]1/2 cub drojdie, maruntita
[*:]o lgt rasa cu sare
[*:]o lgt rasa cu zahar
[*:]150g faina integrala (de secara, de preferinta, dar merge de orice)
[*:]375g faina alba

Pe programul 2 facem noi. Faina ai grija sa o masori dupa ce ai batut bine vasul de masurat de masa, altfel o sa pui prea putina.

Faina de secara se zice ca e cea mai gustoasa.

Noi mai punem susan sau mac dupa ce termina a doua malaxare.
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Următorul

Înapoi la Nutritie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron