trecerea de la formula la normal

trecerea de la formula la normal

Mesajde botagianina » Joi Oct 18, 2007 1:58 pm

dragi mamici de pitici am o mare diilema in privinta trecerii de la laptele praf la cel normal.Habar nu am cum e mai bine:sa il amestec sa se obisnuiasca treptat?....sa il inlocuiesc brusc?....voi cum ati procedat?si ati dat mai mult de 1 an si 3 luni lapte praf la bebei??chiar nu mai stiu ce sa fac!!!m-ar ajuta niste pareri,va rog
botagianina
 
Mesaje: 1380
Membru din: Vin Oct 27, 2006 3:15 pm

Re:trecerea de la formula la normal

Mesajde gabi77 » Joi Oct 18, 2007 3:57 pm

eu i-am dat lapte praf lui Patrick pana acum. la 2 ani si 1 luna. si am trecut pe lapte la cutie, pt ca nu mai vroia sa bea nan. probabil ca se saturase. eu stiu ca nu-i bine sa amesteci formula cu lapte din asta la cutie. trecerea am facut-o brusc;) .
daca poti, mai da-i formula, ca e mai sanatos. eu asa am facut si nu-mi pare rau.
pupici si pofta mare, indiferent de alegerea pe care o faceti:kiss:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:trecerea de la formula la normal

Mesajde Ioanab » Joi Oct 18, 2007 4:52 pm

Si noi am trecut brusc la laptele normal.
I-a vazut pe nepotii mei ca beau lapte din asta si a vrut si el.
I-a placut din prima dar ii pun si cateva masuri de cereale in el pentru consistenta.
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:trecerea de la formula la normal

Mesajde Ank » Mar Noi 06, 2007 11:20 pm

am si eu dilema asta - daca sa raman sau nu la formula. Am alaptat pana la un an si apoi am trecut la laptele praf. Am incercat de cateva ori sa ii dau lapte de vaca - inclusiv adevarat, de la \"sursa\" dar nu prea ii place. Daca i-am pus miere a baut cam jumate de canita.
De ce nu e bine sa fie amestecat cu formula? sincer am incercat si asta - i-am dat doua zile la rand cam o treime lapte de vaca si doua formula si a mers dar apoi a treia zi nu am mai avut lapte de vaca asa ca nu i-am mai dat.
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Re:trecerea de la formula la normal

Mesajde dem » Joi Noi 08, 2007 10:57 am

Eu i-am dat pana la 1 an si 3 luni lapte praf, apoi, cum respectivul lapte era numai pentru varste de pana la 1 an si ma temeam ca dincolo de aceasta varsta nu va fi suficient de hranitor, am trecut la lapte de vaca integral; din cate imi amintesc, in prima zi i l-am amestecat cu cel praf (parca citisem ca nu trebuie schimbat brusc), dar, vazand ca nu obiecteaza, am trecut complet la lapte de vaca (in general iau la cutie; i-am dat o data sau de doua ori si lapte \"de tara\", a fost ok, dar cum nu am o sursa permanenta si de incredere, merge si cel de alimentara).
Si eu i l-am dat mult timp amestecat cu cereale (din biberon cu tetina pentru hrana groasa); acum il prefera cu 1 lingurita de cacao solubila (si acum, la 4 ani, tot din biberon il serveste).<br><br>Post editat de: dem, la: 2007/11/08 11:00
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:trecerea de la formula la normal

Mesajde mihamatei » Lun Noi 12, 2007 1:54 pm

si eu i-am dat lapte praf pana la 1 an, apoi am trecut brusc la lapte de alimentara. l-am urmarit cateva zile sa vad cum reactioneaza, dar nu i-a iesit nimic pe piele, n-a facut diaree, asa ca am continuat cu asta. acum ne aduce cineva din sursa sigura si constanta lapte de vaca proaspat, la inceput i l-am diluat putin ca mi s-a parut prea gras, dar acum il bem asa, iau doar smantana de pe el dupa ce fierbe si se raceste. il bem fara probleme, l-a acceptat din prima si nu a avut nici un fel de reactii urate de la el. si eu ii mai pun seara vreo 3-4 masuri de cereale pentru consistenta. sanatate la pitici si mamici! :kiss: :kiss: :kiss:
mihamatei
 
Mesaje: 1293
Membru din: Vin Dec 15, 2006 4:10 pm

Re:trecerea de la formula la normal

Mesajde botagianina » Lun Noi 12, 2007 4:53 pm

de aseara am terminat si noi cu laptele praf.I-am pregatit 2 biberoane:unul lapte zuzu si unul milumil.cind i-am dat zuzu a baut dar se uita asa mirata cind la mine cind la sticla ,si bea cu inghitituri miiiiici....Ce ma bucur ca l-a acceptat!!!!uf!am scapat de o grija!
botagianina
 
Mesaje: 1380
Membru din: Vin Oct 27, 2006 3:15 pm

Re:trecerea de la formula la normal

Mesajde botagianina » Sâm Noi 24, 2007 8:37 am

tot am uitat sa scriu la acest topic urmarea la trece3rea brusca de la un lapte le altul.Asta pt schimb de experienta.Cam a doua zi de lapte de vaca,Raluca a refuzat categoric sa mai bea lapte.Iau aparut si bubite pe trunchi si membre(alergie).Asa ca am luat dinnou milupa si de data asta am intrebat pe dr mea cum se procedeaza.Pe scurt,dupa morala meritata,a zis ca niciodata nu se face trecerea brusc ci IN TIMP INDELUNGAT SI PRIN ADAUDAREA PUTIN CITE PUTIN A LAPTELUI DE VACA IN CEL PRAF......asa ca noi sintem la 30 ml de lapte de vaca o saptamina ,apoi crestem la 60ml.ce a subliniat dinsa e ca daca refuza din nou in orice mom.sa reduc iar pe cel de vaca si sa o iau de la capat.Ei asta am patit eu pt ca ramona nu a mai baut niciun fel de lapte de la 10 luni si nu am stiut ca exista o regula de trecere la laptele de vaca.CONCLUZIE:intrebati dr inainte de a face cum credeti.Acuma normal ca sint si exceptii.....dar eu v-am povestit ce am patit noi.
botagianina
 
Mesaje: 1380
Membru din: Vin Oct 27, 2006 3:15 pm

Re:trecerea de la formula la normal

Mesajde giagirl » Dum Aug 16, 2009 1:36 pm

dominik face pe 28un an, si m-am gandit sa trec pe lapte de vaca, ca laptele praf ne \"usuca\". Nu stiam ce lapte sa ii dau, pana am descoperit ceva super tare
http://www.automatedelapte.ro/
exista chiar la big(winmarkt manastur) e 3lei- 1l cu pet cu tot.
E SUPER BUN!!
este foarte gras, acolo scrie ca e intre 3.2-3.8, dar nu poti sa il compari cu cel de alimentara de 3.5
asta e...gros, lasa urma pe pahar si are un gust f bun, ca si ala de vaca adevarat.
eu il fierb, de siguranta.
incercati!! il gasiti langa fornetti, dar in exterior, asa se poate folosi nonstop.<br><br>Post editat de: giagirl, la: 2009/08/16 14:36
giagirl
 
Mesaje: 750
Membru din: Mie Iun 07, 2006 2:15 pm

Re:trecerea de la formula la normal

Mesajde Ioanab » Lun Aug 17, 2009 4:13 pm

Foarte tare ideea!!
Ma intreb ce fel de lapte o fi? Din acela pasteurizat ca si cel din supermarket banuiesc, nu?
Ca cel muls de la mu nu prea rezista in aceste conditii....
Noi avem o tanti care vine sambata dimineata si ne aduce 8-10 l de lapte, branza de vaci si oua. E ok doar ca e cam incomod de pastrat atata lapte timp de o saptamana si pe de alta parte nu mereu imi ajunge si trebuie sa mai luam de la supermarket...
E de incercat acest automat.
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:trecerea de la formula la normal

Mesajde Ioanab » Lun Aug 17, 2009 4:14 pm

e 3 lei litrul? sau sticla de 2 litri?
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:trecerea de la formula la normal

Mesajde giagirl » Joi Aug 20, 2009 10:04 am

1l=3lei
automatul pastreaza laptele in jur de 1.2-2 grade celsius, de aceea se pastreaza, si il alimenteaza de 2 ori pe zi.
nu e ca si cel din magazin, nu se compara gustul, sau aspectul...
giagirl
 
Mesaje: 750
Membru din: Mie Iun 07, 2006 2:15 pm

Re:trecerea de la formula la normal

Mesajde Ioanab » Vin Aug 21, 2009 2:22 pm

Da am dat si eu peste niste articole intre timp, si intr-adevar e lapte de la muuu adevarata!
Buna initiativa!
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:trecerea de la formula la normal

Mesajde rodi78 » Mie Aug 26, 2009 7:38 pm

dar este bun la orice,ca si oricare alt lapte?merge cu cereale?
Copii mei mananca foarte mult cu cereale.

Ioana,cu cat iti aduce tanti branza de vaci?
rodi78
 
Mesaje: 1589
Membru din: Joi Aug 17, 2006 11:17 pm
Localitate: cluj napoca

Re:trecerea de la formula la normal

Mesajde giagirl » Joi Aug 27, 2009 8:59 am

am vorbit ieri cu domnul care alimenteaza aparatul si a zis ca e laptele direct cum iese de la vaca, netratat in niciun fel.
giagirl
 
Mesaje: 750
Membru din: Mie Iun 07, 2006 2:15 pm

Următorul

Înapoi la Nutritie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

cron