Alocatia

Alocatia

Mesajde anca27 » Lun Oct 02, 2006 2:31 pm

Azi am fost la Directia de Munca sa-mi depun si eu actele pentru a-mi fi virata alocatia pe card. Bineinteles ca am avut la mine toate actele necesare ca stiam de ele de pe forumul vechi (nu poti sa nu iubesti site-ul asta ;) si pe mamicile care scriu aici pe forum) . Am nimerit cu tot cu carucior exact la ghiseul care trebuia. Totul a durat vreo 5 minute. Cand am iesit afara nu-mi venea sa cred ca imi rezolvasem treaba. De acasa ma tot pregateam ca o sa stau mult, cat o sa reziste bebe, tot felul de lucruri din astea imi treceau prin cap. Ca doar deh, suntem in Romania si nu poti sa te nu gandesti ca nu stai la coada sa-ti rezolvi problemele. Si totusi am avut noroc. Acum sa vad daca intr-adevar in decembrie o sa intre pe cont.
anca27
 
Mesaje: 298
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:40 pm

Re:Alocatia

Mesajde Ank » Lun Oct 02, 2006 6:50 pm

Ancakkk, imi spui te rog care e titlul topicului unde sunt insirate actele de care ai avut nevoie. Am incercat sa dau cautare pe forumul vechi dar nu merge (eh, iaca de ce ne place noul format). Alocatia mi-o aduce si mie postasul, nu stiu cum de mi-a scapat si nu am optat sa imi intre si ea pe card odata cu indemnizatia...Si unde exact tre sa stau la coada aia mica?
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Re:Alocatia

Mesajde anca27 » Lun Oct 02, 2006 7:42 pm

Cred ca undeva in paginile 7, 8 sau 9 de pe forumul vechi era un topic \"Alocatia pe card\". Vreo doua zile am \"sapat\" dupa el :laugh: . Dar stai ca-ti spun de ce ai nevoie: copie xerox certificat de nastere, copie xerox actul de identitate al parintelui titular de alocatie, extras de cont vizat de banca si o cerere tip pe care ti-o da functionara de la ghiseu. Alocatiile sunt la ghiseul 1. Se intra in cladire prin partea stanga unde e si rampa si din holul de la intrare o iei la dreapta si ai cateva scari unde trebuie sa-ti ridici singura caruciorul :angry: si imediat pe dreapta gasesti ghiseul respectiv. Unde era mai demult ofiterul de serviciu. Eu nu am stat la nici o coada ca nu era nici un \"client\" in fata mea. Orarul este lunea si miercurea de la 8 la 12. Succes.
anca27
 
Mesaje: 298
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:40 pm

Re:Alocatia

Mesajde Ank » Lun Oct 02, 2006 8:21 pm

Mersi mult Ancakkk! :kiss: sper sa prind si eu \"ne-coada\":P
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Re:Alocatia

Mesajde anca27 » Joi Oct 12, 2006 9:25 pm

Ank ai rezolvat cu alocatia?
anca27
 
Mesaje: 298
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:40 pm

Re:Alocatia

Mesajde Ank » Vin Oct 13, 2006 9:22 am

Neh, inca n-am apucat sa fac drumul, nici eu nici tati :) dar sper ca sapatamana viitoare sa ajungem, ca dosarul e pregatit (deh, stim ce acte ne trebuie:kiss: ). Dar postasul mi-a adus-o fix in aceeasi zi luna asta asa ca e bine. Indemnizatia sunt curioasa cand va sa intre ca suntem cam la 0....:unsure:
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Re:Alocatia

Mesajde Rozica » Vin Oct 13, 2006 3:51 pm

Si la trecerea indemnizatiei pe card ce trebuie sa fac?
Rozica
 
Mesaje: 645
Membru din: Mar Iun 13, 2006 5:50 pm

Re:Alocatia

Mesajde Amani » Lun Noi 27, 2006 10:30 am

Scuze acum... sa inteleg ca trebuie depuse actele separat? O data pentru alocatia copilului si o data pentru indemnizatie?
Amani
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Aug 21, 2006 6:21 pm

Re:Alocatia

Mesajde ACor » Lun Dec 04, 2006 9:41 am

Buna dragi mamici si scumpi bebelusi! Am o problema. Eu am depus cererea de alocatie a fetelor la inceputul lui octombrie si inca nu ne-a venit. Ce ziceti, ar trebui sa merg sa ma interesez sau sa mai astept? Voua la cata vreme dupa ce ati depus cererea v-a venit alocatia?
ACor
 
Mesaje: 222
Membru din: Lun Oct 30, 2006 11:25 am

Re:Alocatia

Mesajde voichita » Lun Dec 04, 2006 9:57 am

Alocatia vine cu o luna intarziere, iar daca ai depus-o in cursul lunii oct. s-ar putea sa fie vorba de doua luni intarziere.In mod normal in dec. trebuie sa-ti vina!
voichita
 
Mesaje: 473
Membru din: Sâm Mai 27, 2006 1:56 pm

Re:Alocatia

Mesajde ACor » Lun Dec 04, 2006 10:26 am

Multumesc frumos Voichita. O sa mai astept atunci. Pupici!!!!!!
ACor
 
Mesaje: 222
Membru din: Lun Oct 30, 2006 11:25 am

Re:Alocatia

Mesajde Arin » Lun Ian 01, 2007 4:08 pm

Incepand cu 1 Ianuarie (ce zi fatidica!!), o veste buna, totusi: alocatia de stat a copilului de pana la 2 ani creste la 200 RON, insa indemnizatia pentru cresterea copilului pana la 2 ani, ..... scade la 600 RON. Ceea ce inseamna\" iati-o tie, da-mi-o mie\", adica avantajate devin cele care nu stau acasa 2 ani. Celelalte, nici nu pierd, dar nici nu castiga nimic. Habar n-am ce se intampla cu alocatia copilului ..... dupa 2 ani. Probabil ca .... nimic. Te priveste ca doar .... nu ti l-a facut statul (pardon UE ca de azi, statul roman ....).

Si fiindca nu stiu unde sa scriu asta, atentie ca de azi, (conform, cica, \"cerintelor\" UE - deja mi-e scarba sa aud asta), intra in vigoare noul cod fiscal modificat (asta pentru cei interesati). Nu stiu prea multe decat ce am auzit la stiri, si anume ca asta inseamna impozite si taxe ..... mai mari (Welcome to EU, romanian people!:sick: :sick: :sick: :sick: :sick: ).
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Alocatia

Mesajde sidonia » Lun Ian 01, 2007 4:58 pm

[b:]Arin a scris:[/b:]
[quote:] alocatia de stat a copilului de pana la 2 ani creste la 200 RON, insa indemnizatia pentru cresterea copilului pana la 2 ani, ..... scade la 600 RON. Ceea ce inseamna\" iati-o tie, da-mi-o mie\", adica avantajate devin cele care nu stau acasa 2 ani. Celelalte, nici nu pierd, dar nici nu castiga nimic. [/quote:]
Dupa cum vad eu treaba (s-ar putea sa nu fiu destul de bine informata...) intr-o familie in care unul din parinti e in Concediu pentru ingrijirea copilului, pana la 1 ianuarie intrau: 8 milioane indemnizatia + 240 mii alocatia copilului = [b:]8.240.000[/b:] in total. De la 1 ianuarie in aceeasi familie vor intra: 6 milioane indemnizatia + 2 milioane alocatia = [b:]8.000.000[/b:]
Parca nu e chiar acelasi lucru......:whistle:
sidonia
 
Mesaje: 412
Membru din: Dum Mai 21, 2006 12:36 pm

Re:Alocatia

Mesajde gabi77 » Lun Ian 01, 2007 9:35 pm

asa stiu si eu. sa stam noi linistiti ca nu castigam nimic. un pic de avantaj e pentru cei cu gemenuti, tripleti. acolo se va simti un pic. dar alocatia de 200 este pana la 2 ani? si pe urma? revine la 24 lei?:dry: cam halandala
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:Alocatia

Mesajde sidonia » Mar Ian 02, 2007 11:14 pm

Da, alocatia de 200 e pana la 2 ani. Apoi, n-a sti nimeni... Cred ca 24... Putin spus halandala
sidonia
 
Mesaje: 412
Membru din: Dum Mai 21, 2006 12:36 pm

Următorul

Înapoi la Indemnizatii, drepturi asociate

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron