[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4668: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4670: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4671: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4672: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
parinticlujeni.ro • Vezi subiect - trusou nou nascuti

trusou nou nascuti

trusou nou nascuti

Mesajde Gabriella » Mar Mar 06, 2007 4:20 pm

Stie cineva ce e cu trusoul pt nou nascuti? Normal se zicea ca pana in iunie se dau bani (150 RON) contravaloarea trusoului. Azi am fost pe la primarie si nimeni nu stie nimic, nici pe Motilor, nici pe Eroilor.:woohoo:
Gabriella
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Mar 06, 2007 3:55 pm

Re:trusou nou nascuti

Mesajde rodi78 » Vin Mar 09, 2007 10:55 am

Atunci cind ati depus actele,dupa nasterea copilului,ar fi trebuit sa va dea un biletel pe care sa scrie data,suma si locul unde trebuie sa megeti sa va ridicati bani.:kiss: :kiss: :kiss: la bebe.
rodi78
 
Mesaje: 1589
Membru din: Joi Aug 17, 2006 11:17 pm
Localitate: cluj napoca

Re:trusou nou nascuti

Mesajde Gabriella » Vin Mar 09, 2007 11:26 am

biletel am primit...si banii de cadou pt nou nascuti in valoare de 203 ron(ceva de genul), dar acest cadou si trusoul sunt doua chestii diferite. Ar trebui in mod normal sa primesc contravaloarea trusoului 150 ron.
Gabriella
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Mar 06, 2007 3:55 pm

Re:trusou nou nascuti

Mesajde rodi78 » Vin Mar 09, 2007 2:30 pm

:pinch: :pinch: :pinch: de ce zici tu nu stiu ca eu nu am primit decit 1500000lei vechi la nasterea celui de-al doilea copil,iti doresc succes la descoperirea trusoului,daca aflu ceva te anunt.
rodi78
 
Mesaje: 1589
Membru din: Joi Aug 17, 2006 11:17 pm
Localitate: cluj napoca

Re:trusou nou nascuti

Mesajde Gabriella » Vin Mar 09, 2007 3:04 pm

mersi.
Trusoul ar trebui sa primeasca toti copii nascuti dupa 1 ian 2007 si ar tr sa cuprinda produse pt nou nascuti. Dar din cauza ca nu s-a hotarat exact continutul trusoului si trebuie organizate licitatii pt cumpararea produselor (ceea ce dureaza), s-a hotarat ca pana la sfarsitul lui mai sa se acorde contravaloarea in bani a trusoului si nu produse pt nou nascuti. Se pare ca in Cluj nu se aplica inca hotararea din moment ce toata lumea la primarie ridica din umeri.
Uite legea initiala:
Legea nr. 482 din 19.decembrie.2006 privind acordarea de trusouri pentru nou-nascuti
Parlamentul Romaniei adopta prezenta lege.
ART. 1
(1) Prin prezenta lege se acorda gratuit, pentru fiecare copil nou-nascut, un trusou care sa cuprinda haine, lenjerie si produse pentru ingrijire, in cuantum de 150 lei.
(2) Trusoul pentru nou-nascuti se acorda o singura data de catre autoritatile administratiei publice locale, la iesirea copilului din maternitate sau la eliberarea certificatului de nastere.
(3) Valoarea in lei a trusoului prevazuta la alin. (1) se actualizeaza si se indexeaza anual, prin hotarare a Guvernului, in functie de rata inflatiei.
ART. 2
(1) Fondurile pentru acordarea trusoului pentru nou-nascuti, precum si pentru cheltuielile cu transmiterea drepturilor se asigura de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei.
(2) Criteriile de repartizare si utilizare a sumelor defalcate cu aceasta destinatie de la bugetul de stat se stabilesc anual prin hotarare a Guvernului, prin Ministerul Finantelor Publice.
ART. 3
(1) Produsele, transportul si distributia acestora se contracteaza de catre autoritatile administratiei publice locale ale sectoarelor municipiului Bucuresti, respectiv ale comunelor, oraselor si municipiilor, dupa caz.
(2) Autoritatea Nationala pentru Protectia Drepturilor Copilului monitorizeaza si evalueaza aplicarea prevederilor prezentei legi.
(3) Primarii au obligatia sa comunice, semestrial, pana la data de 20 a lunii urmatoare expirarii semestrului, Autoritatii Nationale pentru protectia Drepturilor Copilului date privind numarul copiilor beneficiari si sumele platite cu acest titlu.
ART. 4
Nerespectarea prevederilor prezentei legi atrage raspunderea disciplinara, administrativa, civila sau penala, dupa caz.
ART. 5
In aplicarea prevederilor prezentei legi se emit norme, aprobate prin hotarare a Guvernului, in termen de 90 de zile de la data publicarii prezentei legi in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.
ART. 6
Prezenta lege intra in vigoare la data de 1 ianuarie 2007.
Aceasta lege a fost adoptata de Parlamentul Romaniei, cu respectarea prevederilor art. 75 si ale art. 76 alin. (2) din Constitutia Romaniei, republicata.
PRESEDINTELE CAMEREI DEPUTATILOR
BOGDAN OLTEANU
PRESEDINTELE SENATULUI
NICOLAE VACAROIU
---------------

EMITENT: PARLAMENTUL ROMANIEI
PUBLICATA IN: MONITORUL OFICIAL NR. 1028 din 27 decembrie 2006
Gabriella
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Mar 06, 2007 3:55 pm

Re:trusou nou nascuti

Mesajde anca27 » Vin Mar 09, 2007 9:25 pm

Poti sa soliciti o lamurire asupra acestei probleme si pe www.domnuleprimar.ro . Cineva din primarie o sa-ti raspunda de ce nu se aplica sau de cand se va face ceva referitor la trusoul noului nascut. Succes! :)<br><br>Post editat de: anca27, la: 2007/03/09 21:26
anca27
 
Mesaje: 298
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:40 pm

Re:trusou nou nascuti

Mesajde anca27 » Mar Mar 13, 2007 11:07 pm

www.ziua.net/index.php?year=2007&mon=01&mday=18 sectiunea social

www.cotidianul.ro/index.php?id=9620&art ... 1339b9fcac<br><br>Post editat de: anca27, la: 2007/03/13 23:08
anca27
 
Mesaje: 298
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:40 pm

Re:trusou nou nascuti

Mesajde Gabriella » Joi Mar 15, 2007 10:04 am

Iti multumesc pt. ajutor. Am trimis o reclamatie pe www.domnuleprimar.ro. In caz ca voi primi un raspuns il voi posta aici, poate ajuta si pe alte mamici.
Gabriella
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Mar 06, 2007 3:55 pm

Re:trusou nou nascuti

Mesajde Gabriella » Mar Mar 20, 2007 2:01 pm

In sfarsit am aflat raspunsul. Nu mi-a raspuns nimeni la sesizare (ceea ce era oricum de asteptat), in schimb am citit un articol aparut in ziarul Monitorul de Cluj unde scrie ca:
Data publicarii: 16/03/2007
• Primaria Cluj-Napoca incepe preluarea cererilor pentru acordarea contravalorii trusourilor pentru nou-nascuti • Valoarea neta a trusoului este de 150 de lei •

Potrivit reprezentantilor Primariei Cluj-Napoca, valoarea in lei pentru trusouri se va acorda parintilor copilului sau, in cazul in care acestia nu sint in masura sa solicite acest drept, imputernicitului sau persoanei desemnate legal ca reprezentant al copilului. Valoarea in lei a trusoului se acorda pentru perioada 1 ianuarie - 31 mai 2007. Pentru a beneficia de acest drept este necesar ca parintii sau reprezentantii legali ai copilului sa depuna, pina la data de 15 iunie 2007, fie la primaria in raza careia domiciliaza parintele titular, fie la primaria unde s-a inregistrat nasterea copilului, o cerere-tip la care se va anexa copia certificatului de nastere al copilului.

In baza cererii, primarul va emite o dispozitie individuala de acordare a acestui drept si va solicita, saptaminal, Directiei de Munca, Solidaritate Sociala si Familie Cluj sumele necesare pentru plata drepturilor stabilite in saptamina anterioara, acestea urmind a fi alocate de la bugetul de stat. Dupa primirea sumelor, plata se va efectua intr-un interval care nu va depasi 30 de zile de la data emiterii dispozitiei.

La Primaria municipiului Cluj-Napoca cererile pentru acordarea trusoului se distribuie si se preiau la camera 18, sectorul nasteri din cadrul Serviciului de Stare Civila. Programul de lucru cu publicul este: luni, marti, miercuri, vineri - intre orele 08.30 si 16.30, respectiv joi - intre orele 08.30 si 18.30.

Procedura pentru acordarea trusoului se face in conformitate cu Legea nr. 482/2006, modificata prin Ordonanta Guvernului Romaniei nr. 3/2007.
Gabriella
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Mar 06, 2007 3:55 pm

Re:trusou nou nascuti

Mesajde popandreea » Dum Iul 15, 2007 1:35 pm

[color=#800080:][/color:]Fetelor va rog lamuriti-ma si pe mine ce se mai aude de trusoul de bebe sau contravaloarea acestuia, eu trebuie sa nasc in octombrie al 2-lea bebe si eram curioasa daca au mai evoluat lucrurile cu \"trusoul\"!
popandreea
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Mai 03, 2007 11:22 pm

Re:trusou nou nascuti

Mesajde Arin » Joi Iul 19, 2007 10:34 am

Au evoluat ..... nu! Adica trusoul pentru nou-nascut va deveni probabil trusou pentru ..... nunta!B) In sensul ca daca imi da \"trusou pentru nou-nascut\" la cat a crescut copilul nostru deja, pot sa il arunc cand mi-l vor da (asta daca nu dau cumva bani). A trecut o luna jumate de cand s-a nascut si am depus actele si ..... (stiti voi semnul ala care nu se arata ca nu-i frumos)! Cica au sa ne sune sa ne anunte (yeah, right!). Lege cretina ca atatea altele: \"primarul emite o dispozitie individuala\". Adica ce primarul trebuie sa constate ca mi s-a nascut copilul? Asta s-a facut deja la nastere. In mod firesc odata inregistrat FARA A MAI FI NEVOIE DE NICI UN ALT ACT, acest \"trusou\" ar trebui acordat (ceea ce s-ar putea face in 2 zile). Insa atunci cum si-ar mai justifica existenta o armata de pierde-vara? Totul ar putea fi fff simplu: faci la sfarsitul saptamanii (sau lunii, hai sa zicem) o lista cu nou-nascutii inregistrati in perioada respectiva, le dai ce ai de le dat (daca le dai daca nu lasa-i naibii in pace) si treci la urmatorii! Stiti cum e si chestia asta? Ca si legea pensiilor: pe hartie exista, in realitate ...... \"avem, da\' n-avem!\"
Sincer mie nu-mi sta in \"trusoul\" lor, insa ma gandesc la amaratii pentru care asta inseamna ceva (mult poate)! Si apoi mai e chestiunea de ... principiu! (Dar ce vorbesc eu de principii cand vine vorba de birocratie!).<br><br>Post editat de: arin, la: 2007/07/19 11:35
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:trusou nou nascuti

Mesajde Ioanab » Joi Mar 06, 2008 7:29 pm

Acu ca am trecut in an nou stie cineva cat se da pentru trusou? Sau se dau produse? Mai exista pe langa acesta si alti bani pentru nou nascuti (fostul premiu)?
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:trusou nou nascuti

Mesajde dicioanacris » Joi Mar 13, 2008 2:43 pm

eu stiu ca se dau 150 RON,contravaloarea trusoului iar pt prima nastere aprox. 200RON.
dicioanacris
 
Mesaje: 189
Membru din: Vin Ian 26, 2007 11:34 am

Re:trusou nou nascuti

Mesajde Gabici » Vin Mar 14, 2008 12:14 pm

Ai dreptate dicioanacris, eu am nascut in noiembrie si am primit in ianuarie premiul de 200 RON, iar in 11 martie trusoul de 150 RON.
Gabici
 
Mesaje: 101
Membru din: Joi Mai 18, 2006 10:05 pm

Re:trusou nou nascuti

Mesajde Ioanab » Sâm Mar 15, 2008 7:53 pm

Deci sa inteleg oare ca eu la a doua nastere primesc doar contravaloarea trusoului de 150 lei si nu ma mai si premiaza cu 200 lei ca-s la a doua nastere?
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Următorul

Înapoi la Indemnizatii, drepturi asociate

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron