recoltare de celule stem

Felicitari

Mesajde Ioanab » Sâm Iul 18, 2009 11:26 am

Felicitari pentru frumoasa fetita!
Sa fie sanatoasa tun si sa nu ai nevoie de celulel recoltate!!! Sanatate si numai bine!
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:Felicitari

Mesajde larysa » Vin Iul 31, 2009 10:59 am

Multumesc mult! La fel si voua!
larysa
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Feb 04, 2009 9:12 am

Re: recoltare de celule stem

Mesajde sofi.alexa » Mar Dec 01, 2009 3:23 pm

Buna,
Si noi vrem sa facem recoltare de celule stem! Cred ca e foarte utila. Imi puteti recomanda vreo banca de recoltare cu tarife accesibile dar sa aiba si servicii calitative....?
sofi.alexa
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Dec 01, 2009 3:03 pm

Re: recoltare de celule stem

Mesajde dianalorena94 » Mar Dec 01, 2009 4:50 pm

Eu am colaborat cu cei de la Biogenis. Medicul meu mi-a facut recomandarea asta. Si am fost foarte multumita. Au acum o oferta speciala de sarbatori, undeva la 2900 de lei. Poti sa te uiti pe site sa afli mai multe: http://www.biogenis.ro/p-44-tarife.html
dianalorena94
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Dec 01, 2009 4:44 pm

Re: recoltare de celule stem

Mesajde Iulia30 » Mie Dec 02, 2009 9:43 am

Ma intereseaza si pe mine subiectul asta, asa ca le rugam pe fetele care au trecut prin asta sa ne spuna si noua. La cabinetul doctorului la care merg eu am vazut ca avea reclama la Biogenis.
Iulia30
 
Mesaje: 727
Membru din: Dum Aug 12, 2007 9:51 pm
Localitate: Cluj-napoca

Re: recoltare de celule stem

Mesajde larysa » Vin Dec 04, 2009 11:22 am

Eu, dupa cum v-am mai spus, am ales sa fac contractul cu cei de la Cord Blood Center din Cluj la recomandarea prietenei mele si sincer va spun am fost foarte multumita de ei si nu-mi pare rau ca i-am ales. Chiar au experienta in acest domeniu si acest lucru se vede. Nu degeaba ei au fost primii care au deschis banca in Romania, iar banca din Slovacia (a carei parteneri sunt) am inteles ca a fost printre primele banci de celule stem deschise in lume. Eu mi-am bazat alegerea si pe aceste date care mi se par importante. Nu m-as fi simtit in siguranta sa-mi dau celulele pe mana unor oameni care n-au suficienta experienta!
In plus mi-au convenit si conditiile de plata si cele de depozitare. Prin urmare eu pe acestia vii recomand!
larysa
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Feb 04, 2009 9:12 am

Re: recoltare de celule stem

Mesajde larysa » Vin Dec 04, 2009 3:59 pm

Draga dianalorena94,

La momentul in care am semnat eu contractul pentru prelevare de celule stem tariful celor de la Biogenis era de 3452 lei (tariful acela de baza care includea recoltarea, transportul, procesarea si depozitarea pe primul an), tarif pe care il plateai la inceput. La aceasta suma se adauga depozitarea in valoare de 140 de lei (pe care incepeai sa-i achiti din al doilea an). Astfel, pe o perioada de 18 ani (cu toate serviciile incluse) plateai 5832 lei. Mai exact: 3452+140x17=5832 lei. Varianta pe care au pus-o la dispozitie de sarbatori, daca stai sa calculezi tot pentru o perioada de 18 ani, o sa constati ca este mai scumpa decat cealalta cu aproximativ 2000 lei. Pentru ca in prezent platesti mai putin pt tariful de baza, insa taxa anuala de depozitare e mult mai mare. Mai exact, accesand linkul pe care ni l-ai dat am aflat ca tariful de baza e 2900 lei, iar cel pentru depozitare e 290 lei pe an. Prin urmare un calcul simplu iti da urmatoarele sume: 2900+290x17=7830 lei.
In concluzie, ceea ce tot incerc sa va explic aici este ca varianta din aceasta luna este mai scumpa cu aproape 2000 lei daca iei in calcul toate costurile.
Cand m-am hotarat eu sa fac recoltarea am calculat in stilul de mai sus tarifele pentru fiecare firma pe o perioada de depozitare de 18 ani. La Cord Blood Center mi-a iesit un cost total de 5790 lei (tot pe 18 ani), ceea ce mi s-a parut mult mai avantajos.

PS: Sugestie: Calculati atent ofertele ca sa nu aveti surprize ulterioare!

Larysa
larysa
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Feb 04, 2009 9:12 am

Re: recoltare de celule stem

Mesajde Iulia30 » Vin Dec 11, 2009 2:35 pm

Multumesc Larysa.
Iulia30
 
Mesaje: 727
Membru din: Dum Aug 12, 2007 9:51 pm
Localitate: Cluj-napoca

Re: recoltare de celule stem

Mesajde sofi.alexa » Mar Dec 22, 2009 1:27 pm

Buna fetelor,

Revin sa va spun ca am analizat toate ofertele din piata si in final am semnat cu cei de la Biogenis.
Draga Larisa, iti multumec pentru detaliile pe care mi l-ai dat, dar pana la urma calitatea serviciilor si-a spus cuvantul.
Cat despre banii cei 2900 de lei imi acopera recoltare la nastere, transportul probei de sange la banca din Polonia, analizele sangelui si criogenare. Imi mai ramane de platit doar taxa anuala.. ceea ce e ok pentru mine.
Va multumesc pentru sfaturi!!
sofi.alexa
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Dec 01, 2009 3:03 pm

Re: recoltare de celule stem

Mesajde larysa » Joi Dec 24, 2009 12:03 pm

Draga sofi.alexa,

Felicitari! Ma bucur pt tine si mi se pare normal sa alegi ce ti se pare tie mai ok si de calitate. Dar nu sunt ferm convinsa ca m-ai inteles bine. Eu nu incercam sa te lamuresc in privinta firmei cu care sa faci recoltarea pt ca mie mi-e indiferent care cu cine face, insa am tinut doar sa precizez ca mi se pare foarte ciudata acea "oferta". Calitatea o gasesti la ambele firme despre care se discuta, insa pe mine m-a socat doar modul de prezentare a ofertei pe care tu ai ales-o. Din punctul meu de vedere acea oferta a fost gandita asa incat sa induca in eroare. In "secolul vitezei" in care traim, lumea tinde sa nu mai fie atenta la detalii si atunci cauta doar o informatie rapida. Nu m-as mira daca unii ar alege acei 2900 de lei doar pentru ca, prin comparatie cu alte firme care practica tarife in jur de 1500 euro ar fi mai ieftin, iar dupa aceea le-ar parea rau vazand cat au de platit in fiecare an. Si oricum, ceea ce am comparat eu nu a fost neaparat diferenta de pret dintre o firma si alta (sau cel putin nu asta era intentia mea), ci diferenta de pret intre ofertele aceleiasi companii (care in urma cu o luna practica alte tarife la care cu siguranta se va intoarce dupa sarbatori)!
Pe mine acel tarif de 290 de lei anual m-a socat! Poate ca nu simti cand scoti traptat din buzunar acei bani, insa in final ajungi sa platesti mult mai mult decat poate ca intentionai. Nu am nimic impotriva acelei firme, ci am o "problema" cu oferta respectiva. Eu nu sunt genul de om care ma las dusa de nas usor si tocmai de aceea incercam sa-i previn si pe altii.
Dar sa ne intelegem! Tu alegerea ti-ai facut-o asa cum ai crezut de cuviinta, la fel si eu. Insa cei care vor avea nevoie dupa aceea ar fi bine sa se informeze si sa fie foarte atenti. Eu doar atat incerc sa spun aici. Discutia aceasta nu era despre calitate, ci despre raportul calitate-pret.

Sarbatori fericite!
larysa
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Feb 04, 2009 9:12 am

Anterior

Înapoi la Servicii specializate

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron