[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4668: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4670: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4671: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4672: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
parinticlujeni.ro • Vezi subiect - al 2-lea copil

al 2-lea copil

al 2-lea copil

Mesajde Ioly » Vin Iun 15, 2007 11:33 am

deschid topicul acesta pentru ca la \"copii nascuti in iunie\" deviasem foarte mult :)

pentru noi a fost o \"munca\" foarte serioasa cu lamurirea primului ca venirea celui de al doilea o sa fie doar bucurie si nimic altceva, dar a dat roade. Isi dorea enorm sa mergem la ecograf sa-si vada fratioara (asa ii zicea), gustarea de la gradi eram obligata sa o mananc jumatate eu ca sa-l hranim pe bebe si orice primea venea si impartea cu mine. A fost asteptat cu nerabdare si a venit si se iubesc enorm. La gradi cand au fost pusi sa decupeze din hartie colorata si sa faca o scena draga lui el a decupat doi baieti, unul mai mare si unul mai mic care se tin de mana si a zis ca este el si fratele lui.

cat despre nastere a fost intr-adevar mult mai usoara desi a avut 4080 gr... fata de 3200 gr...
Ioly
 
Mesaje: 552
Membru din: Mar Iul 11, 2006 2:13 pm

Re:al 2-lea copil

Mesajde mihamatei » Vin Iun 15, 2007 11:40 am

io inca stau si ma mai gandesc! ce-i drept, mi cam groaza, da o sa mai vedem peste un an sau doi,amu nici intr-un caz, ca tre sa-mi intru si io in mana, inca n-am scapat de nopti nedormite, si as vrea si sa-mi gasesc ceva de lucru, ca sa pot beneficia de indemnizatie, ca acuma nu iau si ni destul de greu, cu inmormantare si renovare de casa si etc. dupa ce viata ne va intra un pic pe fagasul normal, sa ne mai linistim, o sa mai vedem! :kiss: pentru fam. Nagy.
mihamatei
 
Mesaje: 1293
Membru din: Vin Dec 15, 2006 4:10 pm

Re:al 2-lea copil

Mesajde mgm » Vin Iun 15, 2007 12:46 pm

La noi au mers bine lucrurile.Mereu i-am povestit lui Sebi despre fratiorul care va veni,ca o sa-i dam hainute si papa si el,ca frate mai mare o sa ma ajute sa-l schimbam si ca tanti dr o sa-l scoata pe bebe din burtica la spital.E adevarat ca Sebi avea 2 ani si 8 luni,si a inteles destul de multe.Apoi a venit la spital si l-a vazut,si cand am venit acasa era foarte incantat deja de fratiorul lui.Singura chestie de care imi pare rau,este ca in primele saptamani dupa ce l-am nascut pe Cristi eram foarte stresata si obosita si nu am petrecut atata timp cu Sebi cat ar fi trebuit,sau poate am fost mai irascibila si mi-era frica sa nu ii faca ceva celui mic fara sa-si dea seama.Am avut si un moment de panica cand mama a plecat si m-a lasat singura cu amandoi,dar au trecut si vremurile alea si au ramas numai amintirile frumoase.:)
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:al 2-lea copil

Mesajde Gabici » Sâm Iun 16, 2007 6:59 pm

Mersi mult fetelor ca ne impartasiti din experienta voastra, imi place mult sa citesc randurile voastre pentru ca pot invata din ele si imi aduc zambetul pe buze. Credeti-ma, am nevoie de asta, am avut 3 luni ff grele, toata ziua mi-a fost rau din cauza sarcinii (senzatie de greata, dureri de cap, etc.), mult mai rau decat cu prima sarcina. Pur si simplu n-am avut chef de nimic si cand ma ridicam de pe scaun parca aveam niste greutati de 20 kg legate de mine si simteam ca trebuie sa stau jos. Vorbesc la trecut pentru ca din fericire de cateva zile ma simt mult mai bine, am trecut de un hop.
Cel mai tare ma ingrijoreaza faptul ca nu o sa am timp destul pentru Nandi, noi doi fiind impreuna toata ziua suntem foarte apropiati si ma tem ca o sa fie cam dezamagit cand isi va da seama ca nu mai este in centrul atentiei. Un bebe mic este dependent de mama, cum o sa-mi fac timp pentru Nandi?



Gabici
 
Mesaje: 101
Membru din: Joi Mai 18, 2006 10:05 pm

Re:al 2-lea copil

Mesajde Gabici » Sâm Iun 16, 2007 6:59 pm

<br><br>Post editat de: gabici, la: 2007/06/16 20:08
Gabici
 
Mesaje: 101
Membru din: Joi Mai 18, 2006 10:05 pm

Re:al 2-lea copil

Mesajde voichita » Sâm Iun 16, 2007 7:58 pm

Cred ca acum e momentul ca Nandi sa petreaca mai mult imp cu tati ......ca intre barbati! E foarte greu sa le faci toate singura,asa ca cere ajutor din partea celorlalti!;)
voichita
 
Mesaje: 473
Membru din: Sâm Mai 27, 2006 1:56 pm

Re:al 2-lea copil

Mesajde rodi78 » Sâm Iun 16, 2007 11:32 pm

in timp ce te vei ocupa de bebele mic pune-l si pe Nandi sa te ajute,sa-i schimbati scutecelul,sa-l schimbati de hainute etc.icearca sa-l ti cit mai aproape de voi doi sa nu se simta dat laoparte,punel sa te ajute cind ii faceti ceva bebelui,punel sa-i vorbeasca,sa-i cinte si asa se va simti si el bine,povestestei de pa acuma ce veti face voi cind va veni bebe acasa.Va pupam:kiss: :kiss: :kiss:
rodi78
 
Mesaje: 1589
Membru din: Joi Aug 17, 2006 11:17 pm
Localitate: cluj napoca

Re:al 2-lea copil

Mesajde Ioly » Lun Iun 18, 2007 8:03 am

EI! ASTA ESTE INTR-ADEVAR COMPLICAT :)

\"NOI\" (... eu cu Tibi) am facut totul impreuna pentru Adi, mai mult chiar inventam ca am ceva de lucru in alta camera si-lk rugam pe Tibi sa ma ajute si sa aiba grija de bebe. Ii lasam singuri si-i pandeam de dupa usa. Tibi ii spunea din poeziile invatate la gradi, ii canta, ii dadea biberonul cu ceai sau suzeta, iar eu ii priveam si-mi crestea inima de bucurie, acum sunt mai mari si se iubesc foarte mult. Cum Tibi a facut varicela, iar Adi nu a avut voie sa intre in contact cu el din cauza vaccinurilor, pe Adi l-am trimis cu mama la Bucuresti, tot timpul au intrebat unul de altul si au vorbit la telefon, iar azi Tibi pleaca si el la Bucuresti sa mearga la gradina zoologica si sa-l aduca pe Adi acasa, va dati seama cate bucurie pe capul lor... Fara noi pot sa stea oricat, dar unul fara altul nu... Tibi m-a tot intrebat cand ii trec bubitele ca sa mearga odata la Adi, iar Adi era foarte categoric la telefon cand zicea: \"ia tenu\' si vino aci ni ca mi-e dol de tine!\"

Cat despre sarcini, sa stii ca au fost total diferite, n-au semanat de fel, dar si ei sunt la fel de diferiti... Daca mai vrei amanunte, intreaba si-ti raspundem (cred ca pot sa vb in numele tuturor, ca doar de-aia intram pe forum :) )
Ioly
 
Mesaje: 552
Membru din: Mar Iul 11, 2006 2:13 pm

Re:al 2-lea copil

Mesajde Gabici » Lun Iun 18, 2007 10:12 am

Mersi fetelor pentru incurajari!
Voichita, daca s-ar putea crede-ma ca tati ar petrece mult mai mult timp cu Nandi, dar eu cred ca face destul si asa. Cred ca m-ai inteles gresit. Am spus ca eu cu Nandi suntem impreuna toata ziua pentru ca tati ajunge acasa dupa ora 17, dar dupa ce ajunge, tot timpul si-l petrece cu Nandi: se joaca, uda impreuna florile, ii citeste povesti, de multe ori fac baie impreuna, daca trebuie ii schimba si scutecul si multe multe altele, sa nu mai vorbim de faptul ca ma ajuta la facut mancare si la curatenie. Chiar nu vreau sa ma laud, dar toate prietenele si cunostintele (de sex feminin) mi-au spus ca sunt o norocoasa. Iar Nandi il iubeste la nebunie si se trezeste in fiecare dimineata intrebandu-ma: tati lucreaza?
Totusi pana la ora 17 nu mi-e usor, mai ales ca mai am si un magazin de haine second-hand langa casa (in garaj) in care tot eu vand si in timp ce ma ocup de clienti un ochi trebuie sa-mi fie permanent pe baietelul meu, iar cand nu am clienti sa ma joc cu el, sa-l invat (ma mandresc ca la aproape doi ani stie sa spuna 6 poezii, fara ca eu sa-l fac sa spuna, pur si simplu i le spuneam in timp ce ne jucam si el le-a retinut). Dar nu ma plang, ador copiii, la fel si sotul meu, tocmai de asta am decis sa mai facem unul. Stiu sigur ca ne vom descurca si cu doi copii, sunt o persoana calma, cu multa rabdare dar si cu ambitie. Insa sunt si realista si imi dau seama ca nu o sa fie deloc usor si de aceea vreau sa stiu cum au procedat celelalte mame.
Ioly, sper din tot sufletul sa reusesc sa-i invat sa se iubeasca asa cum ai reusit tu cu baietii tai. Inca nu stim daca vom avea fetita sau baiat, dar am sa va tin la curent.

:kiss: la toti.
Gabici
 
Mesaje: 101
Membru din: Joi Mai 18, 2006 10:05 pm

Re:al 2-lea copil

Mesajde Gabici » Lun Iun 18, 2007 10:13 am

Mersi fetelor pentru incurajari!
Voichita, daca s-ar putea crede-ma ca tati ar petrece mult mai mult timp cu Nandi, dar eu cred ca face destul si asa. Cred ca m-ai inteles gresit. Am spus ca eu cu Nandi suntem impreuna toata ziua pentru ca tati ajunge acasa dupa ora 17, dar dupa ce ajunge, tot timpul si-l petrece cu Nandi: se joaca, uda impreuna florile, ii citeste povesti, de multe ori fac baie impreuna, daca trebuie ii schimba si scutecul si multe multe altele, sa nu mai vorbim de faptul ca ma ajuta la facut mancare si la curatenie. Chiar nu vreau sa ma laud, dar toate prietenele si cunostintele (de sex feminin) mi-au spus ca sunt o norocoasa. Iar Nandi il iubeste la nebunie si se trezeste in fiecare dimineata intrebandu-ma: tati lucreaza?
Totusi pana la ora 17 nu mi-e usor, mai ales ca mai am si un magazin de haine second-hand langa casa (in garaj) in care tot eu vand si in timp ce ma ocup de clienti un ochi trebuie sa-mi fie permanent pe baietelul meu, iar cand nu am clienti sa ma joc cu el, sa-l invat (ma mandresc ca la aproape doi ani stie sa spuna 6 poezii, fara ca eu sa-l fac sa spuna, pur si simplu i le spuneam in timp ce ne jucam si el le-a retinut). Dar nu ma plang, ador copiii, la fel si sotul meu, tocmai de asta am decis sa mai facem unul. Stiu sigur ca ne vom descurca si cu doi copii, sunt o persoana calma, cu multa rabdare dar si cu ambitie. Insa sunt si realista si imi dau seama ca nu o sa fie deloc usor si de aceea vreau sa stiu cum au procedat celelalte mame.
Ioly, sper din tot sufletul sa reusesc sa-i invat sa se iubeasca asa cum ai reusit tu cu baietii tai. Inca nu stim daca vom avea fetita sau baiat, dar am sa va tin la curent.

:kiss: la toti.
Gabici
 
Mesaje: 101
Membru din: Joi Mai 18, 2006 10:05 pm


Înapoi la Evenimente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron