[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4668: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4670: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4671: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4672: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
parinticlujeni.ro • Vezi subiect - Ce facem in timpul liber?

Ce facem in timpul liber?

Ce facem in timpul liber?

Mesajde mgm » Vin Noi 17, 2006 6:35 pm

www.gandul.info/articol_21080/teatrul_m ... ica_cinema
In stirea aceasta aparuta azi,se spune ca tinerii si copiii romani se \"culturalizeaza\" in mare parte doar la tv.
Ce parere aveti?Cand ar trebui dus un copil pt. prima data la un concert de muzica clasica sau la cinema?
Voi ce faceti cu copiii in timpul liber?
Si nu in ultimul rand-cumparati carti,muzica,filme?Cat de des?
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Ce facem in timpul liber?

Mesajde voichita » Vin Noi 17, 2006 10:28 pm

Iti raspund cum e la noi : pt Tudor merg foarte bine cartile , e fascinat de povesti si ii citesc la fiecare adormire, si am mai fost cu el la teatrul de papusi.....pana acum nu am incercat filmul pt ca 1h si jumatate mi se pare cam greu de stat
Cu Serban, fiind mai mare, povestea e mai lunga. merg cartile, toate filmele potrivite pt el, la teatru - cand sunt piese potrivite pt el .de exemplu am fost la \"Take,Iake si Cadar\" si a fost fascinat. Merge si la expozitii de fotografii sau de arhitectura - ca tati a lui e in domeniu- si luna trecuta au avut, cu clasa, propria lor expozitie din atelierul de lucru de la Centrul cultural German in colaborare cu o scoala din Koln. Si sa vedeti ce mandru impartea invitatiile la propria lor expozitie!:laugh: :P
Din fericire , scoala are destul de multe programe educative in care-i implica si pe ei. Legat de muzica ,in vacanta de vara , au avut o saptamana muzicala la sfarsitul careia fiecare participant reausea sa evolueze intr-un program artistic cu publicul .A fost incredibil si spectaculos chiar! De atunci ma tot inebuneste sa-i cumpar baterie sau macar o chitara..:laugh: Si Tudor la fel , numai tobe vrea sa-i aduca mosul! Vai de urechile mele!:laugh: :laugh: :laugh:
voichita
 
Mesaje: 473
Membru din: Sâm Mai 27, 2006 1:56 pm

Re:Ce facem in timpul liber?

Mesajde blueflower » Dum Noi 19, 2006 10:11 pm

...noi am fost azi la Teatrul Puck, unde a fost povestea Punguta cu doi bani...a fost super, Marc a fost atant si a stat cuminte cat a durat piesa, in jur de o ora...dar daca nu-mi spunea o prietena de teatru nu mergeam, nu stiam...asa ca e bine daca mamicile mai spun pe unde merg cu copiii sau daca stiu de ceva expozitii, piese,sau alte activitati culturale pt. copii. Pe mine ma intereseaza...:kiss: :kiss: :kiss:
ps. stie careva programul circului de la expo in cursul saptamanii? Si pana cand sta circul?...as vrea sa merg cu Marc miercuri...daca mai sta pana atunci.Multumiri si pupici...:kiss:
blueflower
 
Mesaje: 496
Membru din: Dum Mai 28, 2006 4:47 pm

Re:Ce facem in timpul liber?

Mesajde sidonia » Lun Noi 20, 2006 9:53 am

Noi inca nu am ajuns la cinema sau concert cu Victor. Cred ca e inca e prea mic pentru asta. In schimb l-am dus la teatru de papusi si a fost foarte incantat.(Off- topic: Blueflower, se pare ca baietii nostri au fost impreuna la Teatru de papusi, duminica. Numai ca al meu a fost cu tati, deci nici o sansa sa va recunoasca...)
Cumparam destul de des carticele de tipul \"citesti si colorezi\" care contin povesti - mai mult sau mai putin clasice - in varianta prescurtata, deci potrivita varstei. Victor e foarte pasionat de aceste carticele. De cateva ori ne-a facut bucuria sa prefere o carte unei jucarii, atunci cand a fost pus sa aleaga. Cand era vreme buna, ii placea sa iesim in parc si sa ii citesc acolo, stand pe banca. In continuare, si in casa, cititul unei povesti (el sta cuibarit in bratele mele) ramane ocupatia lui favorita. Calculatorul si televizorul mai au mult pana sa ajunga pe locul intai din punctul asta de vedere. Din pacate, timpul pe care il alocam noi, parintii, acestei activitati se tot reduce (mai ales de cand a venit fratiorul) si pana sa citeasca singur mai este mult.
Si inca ceva: eu m-am obisnuit sa rasfoiesc cu atentie cartile ce i le cumpar, pentru ca de cateva ori am avut surprize la capitolul ilustratii: in \"povestea unui om lenes\" personajul principal este deesenat spanzurat, in \"tinerete fara batranete....\" apare moartea cu coasa in mana, in \"lupul si vulpoiul\" apare gospodarul cu o fata dura si cu un ciomag in mana, etc
sidonia
 
Mesaje: 412
Membru din: Dum Mai 21, 2006 12:36 pm

Re:Ce facem in timpul liber?

Mesajde djbulibasa » Lun Noi 20, 2006 6:15 pm

S-a redeschis bazinul olimpic

Astazi a fost prima zi cand a fost redeschis bazinul dupa renovare.
Nu m-am stapanit sa nu fac o baitza,asa ca hai sa va spun cate ceva schimbari:
Apa este mai calda,chiar placuta
Faianta din bazine a fost schimbata,bazinul mic ara chiar foarte bine
Inainte pe jos in incinta a fost o gresi alunecoasa,acuma a fost schimbata si nu prea se mai aluneca pe gresia noua.

Am postat cateva poze cu bazinule si o poza cu tarifele noi <br><br>Post editat de: djbulibasa, la: 2006/11/20 18:20
djbulibasa
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Feb 13, 2006 5:08 am

Re:Ce facem in timpul liber?

Mesajde gabi77 » Lun Noi 20, 2006 7:53 pm

Circul este la Expo Transilvania din 18 pana in 26 nov. au reprezentatii zilnice de la ora 17.
sambata si duminica au 2 pe zi, de la 14 si 17. inf la tel. 0722 478210
:kiss:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:Ce facem in timpul liber?

Mesajde admin » Lun Noi 20, 2006 8:00 pm

DJBulibasa a scris: Am postat cateva poze cu bazinule si o poza cu tarifele noi http://natatie.blogspot.com/2006/11/baz ... _1009.html

Am incercat sa intru pe linkurile cu preturi si poze, dar sunt inactive. M-ar fi interesat detaliile legate de preturi.
admin
 
Mesaje: 261
Membru din: Lun Sep 28, 2009 7:25 pm

Re:Ce facem in timpul liber?

Mesajde blueflower » Lun Noi 20, 2006 10:41 pm

mersi gabi de informatii..esti o scumpa ;) :kiss:
blueflower
 
Mesaje: 496
Membru din: Dum Mai 28, 2006 4:47 pm

Re:Ce facem in timpul liber?

Mesajde Arin » Lun Noi 20, 2006 11:04 pm

Poate ca , cifrele unui studiu nu-s neaparat relevante. Poate ca o fi vreo diferenta de niscaiva procente fata de realitate, pe ici pe colo. Insa , un lucru e clar: se adevereste ceea ce spuneam intr-un alt topic. Daca nu luam masuri (nu noi cei de pe forum ci intrega societate), va rog anticipat sa-mi iertati limbajul, \"dar ne ducem dracu\'\"! Nu-i deloc exagerat ca exista unii care termina (atentie) studii superioare si au citit .... cat am uitat eu din povestea cu \"punguta cu doi bani\"! Exista cateva portaluri unde gasesti discutii pe forum-uri, iar daca citesti ce si cum scriu (ca sa nu mai vorbim de cum (nu) gandesc) majoritatea, iti vine sa te sinucizi (repede ca sa nu suferi). Ce muzica clasica? Astea-s aiureli deja (vorba ceea : niste \"tampiti\" care \"taie\" niste viori)! Eu unul nu cumpar CD-uri decat cu muzica clasica. Parerea mea este ca-s singurele care merita. Restul, le gasesti la .... taraba si la TV, nu-i nevoie sa le ai in casa. Mi-am cumparat in ultimul an peste 200 de CD-uri (170 sunt opera COMPLETA Mozart), pe care le pun in permanenta, fiindca n-am vreme sa le ascult decat in cele cateva momente cand sunt acasa sau nu doarme bebe si apoi , sper ca poate \"il prinde\" microbul daca asculta la un an genul asta de muzica. E drept, ca in ultima vreme, ajungi sa-ti fie ... rusine sa spui ca asculti asa ceva, intrucat, cine te aude te va asimila cu .... snobismul. De ce? Simplu. Pentru ca exista o categorie de semianalfabeti, care nu pricep nimic, nici macar nu le place ce aud, insa .... merg la opera si la concerte ca sa arate ca \"fac parte din lumea buna\" (de acum bani au, le mai lipseste eticheta de .... cult si educat. cea ce demonstreaza o data in plus, ca degeaba ai bani , ca pozitia in societate se obtine doar daca poti face dovada ca ... ai \"otzara\" de scoala si educatie). Ori daca spui ca asculti muzica clasica (cand majoritatea asculta muzica de la posturile TV, si stim noi care), o sa fii asimilat cu acestia. Nu ca mi-ar pasa tare de tot, insa tare as vrea sa aud si sa vad pe posturile astea comerciale (majoritatea create parca pentru \"anticultura\"), cel putin doua-trei emisiuni de cultura pe zi (vezi sa nu! Poate cand mi-o iesi o balena din .... urechi). Ce nu inteleg eu , este cum de nu pricep unii, ca nu poti da nici un exemplu de muzica care sa fii rezistat ... sute de ani. Ceea ce dovedeste de fapt ca e intr-adevar muzica de calitate. Restul : niste chestii comerciale care vin si trec (sa intrebe cineva prin 2030 de toate formatiile astea pline de \"vedete\", care fara CD care sa cante in locul lor .... rag precum ala cu urechile lungi!
Iar despre carti, ce sa mai vorbim: bune de stat in rafturi (e drept ca unele nici nu merita altceva). Insa fapt imbucurator, am observat ca se reediteaza opera marilor scriitori romani! Ceea ce e bine!
Daca aveti rabdare si chef, daca doriti sa gasiti o explicatie pentru ce se intampla cu \"tanara generatie\" (extrem de debusolata si lipsita de modele demne de urmat, in ultimi 16 ani), puteti face asta citind cartea \"Criza spiritului american\" de Allan Bloom (profesor renumit trecut prin cele mai mari universitati ale lumii). Extrapolati ce veti citi acolo la \"societatea copie a tot ce inseamna prost gust si comercial\" a ultimilor ani din Romania si o sa vi se lamureasca multe aspecte care tin de cultura, un anume gen de educatie care se baga pe gatul tinerilor, etc.
In rest, de-aia exista timp liber (cat exista, e drept) ca sa-l utilizam cu folos. Nu, nu pentru noi ci pentru copiii nostri. Ca sa nu aungem peste ani, sa citim vreo carte intitulata \"Criza spiritului romanesc\".
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Ce facem in timpul liber?

Mesajde gabi77 » Lun Noi 20, 2006 11:09 pm

blueflower, :kiss:
Admin, eu asta am vazut de pe linkuri:
[b:]INTRARE PUBLIC[/b:]
adulti- 10 lei biletul, 140 lei abonamentul lunar
copii, elevi, studenti- 8 lei biletul, 90 abon,
studentii utcn- 7 lei bil, 80 lei abon.
pensionatii utcn- 7 lei b, 60 abon.
angajatii utcn- 7 lei biletul, 10 lei abonam.
abonament familial- 90 de lei/ luna/ pers.
abonament colaboratori utcn - 80 lei
centru initiere inot- 10 sedinte X 1 ora- inscrieri individuale adult- 120 lei
inscrieri individuale copii 6 - 16 ani - 100 lei
inscrieri cu clasa, gradinitza - 80 lei
chirie culoar bazin - 120 lei/ora
[b:]PROGRAM PUBLIC[/b:]
L-V - 6-16 ; 20-22
S - 7-19
D- 8- 17
abonamentele sunt valabile si in zilele de S si D. in zilele cu competitii sportive programul va fi modificat.
biletul este valabil pt o intrare
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:Ce facem in timpul liber?

Mesajde dem » Mar Noi 21, 2006 10:45 am

Referitor la ceea ce a spus Arin, imi permit sa cred ca imensul apetit al tinerilor pentru subcultura se datoreaza in primul rand parintilor, care ori numai atata pricep si ei, ori realmente nu le pasa.
Eu am observat de cand cu fiica mea ca un copil isi formeaza gusturi in functie de ceea ce ii oferi. Daca e inconjurat de carti, jucarii de calitate si muzica buna, toate acestea vor face parte din realitatea si normalitatea lumii lui.
Acum ceva vreme am avut, in timpul unei calatorii, drept vecina de compartiment o fetita de vreo 4 ani care canta impecabil un \"hit\" al momentului, ceva cu \"Sexi, sexi, stiu ca ma vrei\"... Aia auzea, aia canta copila... Iar mama ei nu parea deloc deranjata. Alt aspect: pe forumul didactic.ro era o discutie intre educatoare si invatatoare din care reiesea ca un mare numar dintre copiii de grupa mare si cei de clase primare erau foarte la curent cu subiectele telenovelelor momentului. O educatoare si-a intrebat copiii, dupa vacanta de vara, cati dintre ei au auzit o poezie sau un cantec nou de la parinti sau bunici; au raspuns afirmativ doar doi din treizeci. Pentru acesti copii, realitatea lumii lor va fi formata din muzica de pe Atomic si telenovele, si pe buna dreptate nu vor intelege ce nu-i in regula cu preferintele lor, daca ei altceva nu stiu.
Deci, ce facem noi in timpul liber, ca sa nu ne \"tembelizam\": citim (foarte mult copilului), ne plimbam prin parc sau gradina botanica, mergem la gradina zoologica atunci cand avem unde, mergem la expozitii. Mai putin la teatru sau opera, ca nu prea avem cu cine lasa copilul. Muzica, de calitate zicem noi (arii de opera, muzica anilor 30-40), face parte din fondul sonor cotidian.
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:Ce facem in timpul liber?

Mesajde mgm » Mar Noi 21, 2006 1:47 pm

Eu cred,din proprie experienta,ca in momentul in care un copil face si un instrument,altfel intelege muzica,si altfel simte.Eu am facut vioara,pian si chitara,si cred ca,fara acestea,nu as fi reusit sa inteleg si sa apreciez muzica,si mai ales cea clasica.De aceea,tare mult as vrea ca si baietii mei sa faca macar un instrument,inca nu stiu ce,ca nu vreau sa le \"bag pe gat\",mi-ar placea sa fie atrasi ei de ceva.De ex. eu mai am inca chitara,si Sebi a parut interesat de ea.Sper ca mai mult decat de o jucarie:P
Oricum,anii petrecuti printre cei care \"mananca muzica pe paine\",m-au facut sa inteleg,ca muzica modeleaza suflete.:)
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Ce facem in timpul liber?

Mesajde supermomy05 » Mar Noi 21, 2006 8:11 pm

Mgm si Arin m-am bucurat foarte mult citind ideile, parerile voastre din acest topic.
Fetele mele abia o sa implineasca 1 an luna viitoare, si abia astept sa mai creasca un pic sa le pot duce peste tot: expozitii, teatru, opera, zoo, etc. Cartiile si jucariile care le motiveaza nu lipsesc din ladita. Si pana la urma depinde de noi cum isi formeaza ei lumea lor. Eu una ma bucur ca acum suntem in alt mediu (ne-am mutat la mama in Manastur), inainte cum stateam alaturi de cumnatele mele si familiile lor inclus si copii...........cred ca fetele mele la 6-7 anisori ar fi devenite \"bagaboante\",la figurat normal!
Copil de 6 ani urland noapte la 12 jumate ca el vrea desene, nu gradinita urmatoarea zi..........Adolescent de 13 ani cantand prin casa cu limbaj necenzurat melodiile [i:]baietilor de cartier[/i:]... Fetele mele sigur nu ar fi crescut cumintele si destepte...Oricum ca si ultima concluzie: aici la [i:]buni acasa[/i:]melodiile cantate in copilaria mea (\"Iepuras coconas\", \"Un elefant se legana\", etc), cartile cu povestile clasice (greu de gasit prin magazine, sau daca le gasesti sunt scumpe!) contribuie cu siguranta la formarea lumii pe care am avut-o si noi parintii la randul nostru. Poate cu mici defecte pe ici pe colo, dar asta e...Incercam cu siguranta sa le oferim copiilor nostri lumea pe care o stiam noi la vremea noastra.



Kinga si fetele: Ella si Sara.
supermomy05
 
Mesaje: 44
Membru din: Joi Mai 04, 2006 11:34 pm

Re:Ce facem in timpul liber?

Mesajde voichita » Sâm Dec 02, 2006 10:38 am

Ideea cu Bazinul Olimpic e excelenta pe puiutii mai mari : au fost Serban si Tudor si s-au simtit foarte bine ,iar cand au venit acasa n-am stiut ce sa le mai dau de mancare atat erau de infomatati!:laugh: :laugh: Apa calduta, curata si nu foarte multa lume ! Tudor a fost pentru prima data si a venit extrem de incantat de tot ce aera acolo , abia l-a mai scos tati din apa!:P
voichita
 
Mesaje: 473
Membru din: Sâm Mai 27, 2006 1:56 pm

Re:Ce facem in timpul liber?

Mesajde miruna » Lun Feb 05, 2007 2:30 pm

mergeti la un loc de joaca pt copii. Sunt f multe. cel mai frumos Taramul magic
miruna
 
Mesaje: 14
Membru din: Lun Ian 15, 2007 1:22 pm

Următorul

Înapoi la Optiuni de petrecere a timpului liber

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron