[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4668: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4670: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4671: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4672: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
parinticlujeni.ro • Vezi subiect - FIMOZA

FIMOZA

FIMOZA

Mesajde corpodeanualina » Joi Feb 08, 2007 12:49 pm

nu stiu ce parere aveti voi despre fimoza ...dar am sa va scriu parerea mea ...
la 2 luni cand am fost la control la ortopedie , doctorul Ordeanu ne-a diagnosticat si cu fimoza...spunandu-ne ca daca pana la 1 an nu s erezolva de la sine trebuie operatie ...indicandu-ne ca pana la varsta de un an la fiecare baita sa incercam sa tragem noi preputu usor si sa curatam bine ....
Ei bine cunoscand un caz in particular ..cand copilul a fost operat la varsta de 2 ani , destul de mare ca sa constientizeze si ramanand o perioada cu \"sechele\"...am zis hai sa ne interesam si daca e sa o facem macar sa o facem acum cand e mic si inca nu constientizeza .....si am inceput \"sapatul\"
Nopti intregi cautand pe net tot felul de articole medicale , intreband totate cadrele medicale pe care le cunosteam ., iclusiv bunicile si mamele mai batrane.......si in final dupa ce am asculat \"n\" variante de rezolvare a problemei am tras concluzia!
Efectiv m-am ingrozit cand am auzit toate parerile: operatia pe primul loc , sau sa-l dam cu nu stiu ce crema cu steroizi, sa incercam decalotarea la fiecare baita ..dar nu prea tare ca poate aparea parafimoza..si tot asa.
Dar am ascultat de medicii pediatrii mai in varsta (si am consultat vreo 2) chiar si de bunici ( care au zis ca ei n-au pomeni asa ceva de cand lumea) si am lasat copilu in pace ...mama natura sa-si faca datoria. Si la 8 luni copilul se decalota super ok!
Fimoza e fiziologica ..uneori de rezolva la pubertate!
\" Fimoza este orice situatie in general in care preputul este stramt si nu poate fi retras la baza glandului. Este o conditie congenitala, fiziologica, normala, naturala, prezenta la majoritatea baietilor, asemanator prezentei himenului la fete. Fimoza dispare in mod natural spontan, prin masturbare sau contact sexual, la fel cum si in cazul fetelor are loc penetrarea himenului, adica spontan, prin masturbare sau contact sexual. Nu exista o varsta prestabilita cand acest lucru trebuie sa se intample. Nu cauzeaza nici o problema de sanatate. Acumularea de smegma sub preput va contribui la protectia impotriva infectiilor si hidratarea glandului, pentru placere erotica maxima (vezi sectiunea despre smegma). In extrem de rare cazuri fimoza persista la varsta adulta, asa cum in rare cazuri unele femei au himen elastic, rezistent la penetrare, si intampina dificultati in pierderea virginitatii. \" http://www.circumcizia.org/fimoza.html


Deci nu va faceti pribleme!! operatia s impune in cazul infectiilor sau cand jetul de pipi nu e continuu , copilu plange cand urineaza.... Dar asa doar de \"dragul artei\" nu are rost sa va chinuiti copii!

...parerea mea !:)
corpodeanualina
 
Mesaje: 406
Membru din: Sâm Mai 20, 2006 3:20 pm

Re:FIMOZA

Mesajde gabi77 » Joi Feb 08, 2007 2:27 pm

Alina, gand la gand cu bucurie. :kiss: pe vechile topicuri am deschis si eu subiectul asta si azi am vrut sa-l redeschid si aici. dar...;) . zilele trecute am fost la ordean la control. piciorutele super ok, umbla f bine, dar... hop cu putzusca la control. clar, fimoza:( . sa ne faca programare, internare si operatia. i-am cerut timp sa ma gandesc, n-am putut lua asa o decizie pe loc. Patrick a fost diagnosticat de catre dr. de fam. la 1 sapt. si de atunci toooot am citit si iar am citit. si acum sunt intr-o mare dilema. fac bine daca ma duc sa-l operez? desi multe din articolele citite m-au convins sa lasam natura sa lucreze in locul nostru.( la noi treaba sta cam asa: decalotare deloc, la baitza nici nu sta, pishu il face cu jet, nu-l doare, nu-i rosu, nu nimic sa-l deranjeze)
am citit undeva si mi-a placut: \" daca aveati fetitza o duceati la dezvirginat\"? cica asa e si la baieti.
oare chirurgii astia nu taie numai de dragul meseriei cateodata?
cu deosebit interes mai astept sa ne scrie si alte mamici de baietei.
Alina:kiss:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:FIMOZA

Mesajde corpodeanualina » Joi Feb 08, 2007 5:13 pm

Gabi eu zic sa mai asteptati daca nu sunt probleme, nu are rost sa supui copilul la anestezie ...plus alte chinuri! Iar daca o sa fie cazul o sa-ti recomand o doctorita care rezolva problema manual in cel mult 2 sedinte ( d-na dr. Cucu )........noi avem o cunostiinta care si-a dus baietelul la ea la doi ani jumate ( diagnosticat de la nastere cu fimoza ..si la 2 ani a facut ceva infectie ) si e super ok copilul!
Tzi-am zis si eu am vb cu o gramada de medici legat de chestia asta , iar pediatrii cu experienta si mai in varsta toti au zis sa-mi vad de treaba ca asta e doar o moda mai nou!! Toti baietii vezi doamne sunt diagnosticati cu fimoza!
corpodeanualina
 
Mesaje: 406
Membru din: Sâm Mai 20, 2006 3:20 pm

Re:FIMOZA

Mesajde Daniela » Joi Feb 08, 2007 5:18 pm

Gabi draga,nu stiu daca i-ti mai amintesti ca ti-am zis de Alex ca am patit si noi exact ca si tine,eu am incercat tot timpul la baita sa-l decalotez,dar plangea si il durea,asa ca nu am insistat prea tare si bineinteles ca am ajuns pana la urma la operatie.Am citit si eu tot ce am gasit despre fimoza si am tot amanat pana pe la 1 an jumate,cand ne-a trimis medicul pediatru de urgenta la chirurgie,ca era aproape complet lipit si nu mai urina in jet,mi-a fost tare frica sa nu faca infectie si l-am dus la dr. Ordeanu.Cand l-a vazut mi-a zis exact cum ti-a zis si tie,sa ma hotarasc si sa daca vreau sa-l duc la operatie, nu pot sa-ti zic ce-a fost in sufletul meu ,dar m-am gandit ca decat sa-l opereze cand e mai mare si sa ramana cu traume,mai bine cand e mai micut si nu stie,si nici nu ramane traumatizat.Sa stii ca dr. Ordeanu e foarte bun,s-a purtat cu noi impecabil,Ne-a internat cu o zi inaintea operatiei pt. analize,iar a 2 a zi l-a operat (a durat 10 min.),cu anestezie generala(mi-a fost teribil de frica dar totul a fost perfect pana la urma).A stat pe terapie 2 ore pana s-a trezit,iar dupa 3 ore eram acasa deja:) .A plans vreo 2 zile cand urina,dar de atunci nu am mai avut deloc probleme,nu a facut nici infectii urinare ,iar la baita cand il spal si-l decalotez nu-l mai doare.
Acum Gabi,tu faci cum crezi ca-i mai bine pentru puiul tau,tu decizi ,daca vrei sa ma intrebi ceva i-ti raspund cu placere:kiss: !
Si eu am fost total impotriva operatiei,dar noi nu mai aveam alta alternativa:S ....
Daniela
 
Mesaje: 294
Membru din: Joi Feb 23, 2006 3:24 pm

Re:FIMOZA

Mesajde rodi78 » Vin Feb 09, 2007 10:15 am

si noi avem probleme cu fimoza:( am intrebat pe toti care au baieti,dar nu am gasit nici un raspuns care sa ne ajute.Am vazut la stiri un batrin ca s-a dus la oprratie de fimoza,am mai auzit ca si dupa operatie se poate inchide la loc,sotul meu avea 10 ani cind s-a operat de fimoza,Cata nu are probleme cind urineaza,dar cind ii fac baita plinge si nu ma lasa sa unblu la putulica.Eu cunosc doi baieti si de cind s-au nascut li se decaloteaza de tot ca la adulti,pe ei cine i-a dezvirginat,daca este sa punem problema asa:laugh: Nu stiu ce sa fac,ce decizie sa iau,care este mai buna operatia sau lasam de la sine:unsure: Alina draga nu stiu cum ati reusit voi sa scapati dar noi nu reusum si am fost odata la medicul de familie si a tras de i sa deschis un pic ,dar s-a inchis la loc.Totusi mai astept un pic.
rodi78
 
Mesaje: 1589
Membru din: Joi Aug 17, 2006 11:17 pm
Localitate: cluj napoca

Re:FIMOZA

Mesajde Arin » Vin Feb 09, 2007 10:59 am

[b:]rodi78 a scris:[/b:]
[quote:]si noi avem probleme cu fimoza:( am intrebat pe toti care au baieti,dar nu am gasit nici un raspuns care sa ne ajute.Am vazut la stiri un batrin ca s-a dus la oprratie de fimoza,am mai auzit ca si dupa operatie se poate inchide la loc,sotul meu avea 10 ani cind s-a operat de fimoza,Cata nu are probleme cind urineaza,dar cind ii fac baita plinge si nu ma lasa sa unblu la putulica.Eu cunosc doi baieti si de cind s-au nascut li se decaloteaza de tot ca la adulti,pe ei cine i-a dezvirginat,daca este sa punem problema asa:laugh: Nu stiu ce sa fac,ce decizie sa iau,care este mai buna operatia sau lasam de la sine:unsure: Alina draga nu stiu cum ati reusit voi sa scapati dar noi nu reusum si am fost odata la medicul de familie si a tras de i sa deschis un pic ,dar s-a inchis la loc.Totusi mai astept un pic.[/quote:]

Daca urineaza normal, daca nu exista semne de inflamatie, daca plange cand incerci sa decalotezi, lasa-l asa si tine-l sub urmarire. (parerea mea). Manoperele intempestive, risca sa faca mai mult rau decat bine (poate ca acum plange si nu te lasa sa pui mana, tocmai pentru ca ai incercat o data si l-a durut). Daca te linistetste, vreau sa-ti spun ca la al nostru nici nu ne-am straduit sa \"decalotam\". Copilul e OK, nu are probleme si atunci de ce sa \"actionam\"? Numai ca sa fim \"decalotati\" in rand cu lumea? Nici vorba. Am mai scris eu undeva pe topic-urile \"prafuite\" ca in multe cazuri desi se ambaleaza lumea ca ar fi fimoza, de fapt , nici vorba.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:FIMOZA

Mesajde corpodeanualina » Vin Feb 09, 2007 11:50 am

exact asa am facut si noi ...ca si Arin! ...am fost norocosi ca am scapat mai repede ..dar si daca nu se inatampla si nu aveam probleme deosebite..hotarasem sa nu facem o obsesie din asta....sa lasam natura sa-si faca cursul!
ganditiva doar la mamicile de varsta alor noastre care nasateau la tzara ....cine drac le umbla la baieti la putzuca?! si nu stia nimeni de fimoza....decat daca erau probleme....si har domnului suntem un popor cu masculi virili si normali dp asta de vedere :P :laugh: :laugh: :laugh:
corpodeanualina
 
Mesaje: 406
Membru din: Sâm Mai 20, 2006 3:20 pm

Re:FIMOZA

Mesajde danasalo » Vin Feb 09, 2007 11:35 pm

Aveti dreptate cu chirurgii.

Noi avem diagnostic pus de la nastere de [b:]Hipospadias[/b:]....si va dati seama ca am sapat pina mi-a iesit pe ochi si am fost la NNN+1 Dr.PLus pe site la Bucuresti trimis poze si dialogat cu cel mai in masura urolog Dr Voinescu.
Acum urmeaza sa mergem- probabil in vara asta- in Debrecen, sa vedem si acolo.

Chestia asta este o malformati a tractului urinar, adica acea gaurica nu e in varf. Sunt mai multe variante, aproape de varf, in mijlocum penisului, sau l abaza penisului...aia e forma cea mai nasoala. Ce sa va zik am citit si am vazut atat de multe ca eram ingrozita ce il asteapta pe micutz.

La 7 luni ni s-a indicat sa facem o prima intervbentie de largire a tractului urinar.

[b:]DAARRRR[/b:]...Alex face pipi normal, nu are gaura aiurea[b:] ci in varf,[/b:] singura chestie care nu e la locul ei e PIELICICA...Pielea nu e de jur in prejur, ci pe o portiune de 3-4 din putica, vorbesc la varf....
Cand am vazut eu ca Alex face pipi corect, putica este in crestere si pielea creste si ea...deci e normal - in afara de aspect, putin diferit- am zis...HO!!!Si bine am facut...pentru ca nici nu trebuie operat, sau inca nu acum.Daca pe la 2, 3 ani apar altele- gen fimoza...sau infectii urinare atunci mai discutam.

Ce fain era....il operau deja minunatii- nu vreau sa dau nume, ca sunt clujeanca si cine stie unde mai ajung si pe ce mana, ca numa la bine nu ma astept de la DR - si dupa operatie e foarte,foarte mare riscul sa ti se infecteze firele de la urina si sa ti le macereze si astfel sa apara 2, 3 gaurrele in loc de una.

Daca doriti detalii avem un forum unde scriem mamicile cu astfel de probleme- chiar va rog sa le spuneti mamicilor care au asa copii sa nu le fie jena, caci nu e ceva neobisnuit, 1 din 300 de baieti se nasc cu asa ceva....

www.Epihipospadiasromania@yahoogroups.com

Concluzie: consultati cat mai multi medici- acolo unde nu e grav..si vedeti.De taiat te taie...dar post operator pot aparea multe complicatii.<br><br>Post editat de: danasalo, la: 2007/02/09 23:36
danasalo
 
Mesaje: 204
Membru din: Lun Aug 14, 2006 12:27 pm

Re:FIMOZA

Mesajde Arin » Vin Feb 09, 2007 11:56 pm

Intr-adevar, hipospadiasul, alaturi de criptorhidie, este una din cele mai frecvente anomalii congenitale prezente la nou-nascutii de sex masculin. Asa cum o descrii tu se poate sa fie o forma minora. Cat priveste partea cu \"ce operam\" si ce nu, in aceste cazuri, nu ma pot pronunta ca-i las pe chirurgi fara \"paine\" ;) ;) ;)
Ceea ce e laudabil este ca au inceput sa apara aceste mici comunitati virtuale, ale celor cu diferite probleme. In special in SUA, acestea exista pentru o gramada de maladii (unele chiar foarte rare), unde cei interesati (sau disperati) pot gasi informatii si sprijin.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:FIMOZA

Mesajde danasalo » Sâm Feb 10, 2007 12:14 am

Asa e, bine ca incep sa mai scrie oamenii. E greu cand nu stii si mai ales nu ai incredere .

Foarte multi insa se ascund, ingropati in prejudecati si aplicand ce ati zis si voi mai sus: pe vremea lui mama nu se stia din astea...de acord, dar nici atatia virusi nu erau si nici stiinta nu era asa dezvoltata. Ganditi-va la mamele voastre- cei care le aveti peste 60 de ani, cum stau cu osteoporoza...caci cine le dadea lor la inceput de menopauza medicamente si vitamine...Le lasau comunistii imputiti sa sufera si ...se mai si radeau de ele.:angry: Sarmana mama avea niste puseuri si se simtea sa asa de rau...
si cite si mai cate...
Ganditi-va cati copii cu poliomelita erau pe vremea aia.... ca nu era vaccin...la noi ...caci dincolo era.

Asa ca ce sa va zik...intrati si pe desprecopii.com, la ajutoare umanitare..si daca vreti sa va descarcati, fetelor o sa plangeti de nu va mai opriti... ...cititi acolo si o sa vi se para ca nu avem nici ce mai mica problema.

Numai sanatate.:kiss:
danasalo
 
Mesaje: 204
Membru din: Lun Aug 14, 2006 12:27 pm

Re:FIMOZA

Mesajde Ioly » Sâm Feb 10, 2007 11:36 am

eu pe Tibi l-am dus la chirurgie si a fost operat de fimoza la 4 ani. Cunoscand pe cineva ne-am internat dimineata si pe la 15-16 ne-am dus acasa revenind la control.
Am tot evitat operatia respectand tot felul de sfaturi de la tot felul de doctori, dar decalotare: de loc, asa ca am optat pentru operatie si este OK, nu a ramas cu nici un fel de sechele dupa si acum totul decurge normal. Noi am fost foarte multumiti de d-ra doctor Doina Zamora de la Pedi I (tot ea ne-a spus ca nu poate fi diagnosticata fimoza decat dupa 1 an pentru ca pana la un an fimoza este fiziologica, numai dupa un an devine congenitala, daca devine..., adica pana la un an se poate \"repara\" de la sine, numai dupa 1 an se poate spune daca este \"musai\" sa se ajunga la \"cutit\"). Tibi a fost suficient de mare sa asculte indicatiile pe care le-a primit atunci, iar acum totul este de domeniul trecutului.
Ioly
 
Mesaje: 552
Membru din: Mar Iul 11, 2006 2:13 pm

Re:FIMOZA

Mesajde ancachira » Lun Feb 12, 2007 9:21 am

draga Gabi..
legat de operatie este hotararea voastra daca vreti sa mergeti sau nu, insa parerea mea este ca daca DR.Ordeanu v-a recomandat operatia sa stii ca nu a facut-o de dragul meseriei pt. ca nu este genul de dr. care sa faca asta.
Ai sa vezi ca v-a fi bine..o rog pe buni sa va supravegheze indeaproare.
ti se face internarea cu o zi inainte in vederea efectuarii analizelor insa nu trebuie sa stati acolo peste noapte,mergi a doua zi pt. operatie care de regula dureaza 10 min.,si peste 2-3 ore poti pleca acasa, si scapi se atatea griji ,ce sa stai sa tot astepti sa vezi ce se mai intampla , si eu am o prietena cate a dus copilu cand a fost mai mare si a ramas traumatizat o perioada si plangea de fiecare data cand trebuia sa faca pipi ,a durat ceva timp pana si-a revenit.
ancachira
 
Mesaje: 88
Membru din: Mie Iul 05, 2006 2:16 pm

Re:FIMOZA

Mesajde rodi78 » Lun Feb 12, 2007 9:37 am

Si eu cunosc un caz ca si al vostru Dana,dar s-a operat,poate ca era mai grav ca si la voi.A fost operat aici in cluj de medici straini veniti in cluj in perioada aceea si mai trebuie inca o operatie.In cazul lui Catalin totusi cred ca ma voi duce cu el la un control si sa vedem ce ne zic medicii de fimoza lui,ca este clar ca e fimoza la noi.pe vremea lui bunica nu se stiau atitea in medicina si poate nu stim noi citi barbati au avut probleme la maturitate,ca eu tot intrebind am descoperit ca foarte multu s-au operat pe la virsta de 16-17ani:woohoo: asa ca voi vedea eu ce voi putea face.Multa sanatate la copilasi vostri:kiss:
rodi78
 
Mesaje: 1589
Membru din: Joi Aug 17, 2006 11:17 pm
Localitate: cluj napoca

Re:FIMOZA

Mesajde gabi77 » Lun Feb 12, 2007 9:39 am

Anca, iti multumim de incurajare si pt. suportul pe care ni-l oferiti. daca buni lui Sorana va fi acolo, pt. noi conteaza tare mult, ca vom fi mai linistiti. probabil ca vom merge sapt. viitoare. Doamne-ajuta sa trecem cu bine!
va pupam pe toti:kiss:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:FIMOZA

Mesajde rodi78 » Mar Feb 20, 2007 11:52 pm

iti tinem pumnii Patrick;) sa fi cuminte si sa nu te certi cu medicii sau cu asistentele:laugh: iti transmitem tot curajul nostru,tie si la mami a ta:) :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss:
rodi78
 
Mesaje: 1589
Membru din: Joi Aug 17, 2006 11:17 pm
Localitate: cluj napoca

Următorul

Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron