pisu in pat

pisu in pat

Mesajde sidonia » Joi Ian 11, 2007 10:24 am

Lui Victor, la cei 3 ani (si 4 luni) ai sai i se mai intampla uneori sa faca pisu in pat in timpul noptii. Dupa ce am renuntat la scutece, o vreme il trezeam noaptea si il duceam la baie dar apoi am fost sfatuita sa nu mai fac treaba asta, pentru ca nu se va obisnui copilul sa reziste pana dimineata. Asa incat am renuntat la vizitarea toaletei in timpul noptii, in schimb avem de-a face (destul de rar, ce-i drept) cu accidente de tipul celui descris. Nu cu mult timp in urma \"accidentul\" a avut loc in timpul unei vizite pe care o facea in patul lui mami si tati :whistle:, asa ca nu va spun ce nebunie a iesit :woohoo:
Voi ati patit asa ceva? E cazul sa ma alarmez sau e ceva obisnuit inca la varsta asta?
sidonia
 
Mesaje: 412
Membru din: Dum Mai 21, 2006 12:36 pm

Re:pisu in pat

Mesajde mgm » Joi Ian 11, 2007 10:37 am

Sidonia,si Sebi mai facea uneori pe el,la 3 ani si ceva.De fapt noi destul de greu am scapat de scutecul de noapte,pt. ca el bea multe lichide,si nu avem ce face.Eu l-am lasat in pace,nu l-am presat in nici un fel,doar i-am povestit ca el e baiat mare si trebuie sa faca la WC,nu in pat.Intr-o seara a zis: \"mami,eu nu mai fac pisu in pat\",si de atunci nu a mai facut.Se scoala singur noaptea,uneori ma trezeste pe mine sa-l duc,dar in general merge singur.Mi se pare greu sa tii un copil sa nu faca pisu pana dimineata,ca si unui adult ii mai trebuie la baie.Totul e sa faca unde trebuie,si nu pe el.Mult succes!:kiss: :kiss:<br><br>Post editat de: mgm, la: 2007/01/11 10:39
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:pisu in pat

Mesajde Ioly » Joi Ian 11, 2007 3:35 pm

Sidonia, este ceva normal sau cel putin asa mi s-a spus mie cand am fost sa intreb un medic. Tibi a avut o perioada pe la 3 ani jumate - 4 cand mi-a facut des chestia asta. L-am certat, dar n-a avut nici un efect asa ca am adoptat o alta metoda: Am luat un scutec si cand a venit seara si i-am spus ca trebuie sa imbrace pijamaua i-am pus scutecul. A inceput sa planga ca el nu e bebe si ca nu poarta asa ceva. I-am spus ca atat timp cat face pisu pe el trebuie sa-i pun pampers... a dormit o noapte asa, dar a doua zi mi-a promis ca nu o sa mai faca in pat si sa nu i-l mai pun. De atunci nu a mai facut si chiar s-a trezit noaptea si a facut pisu la olita. Acum, la 5 ani si jumate se trezeste singur si merge la baie fara sa ne trezeasca pe noi, imi dau seama ca face asta pentru ca aprinde lumina si fiind usa cu geam ma trezesc si il aud. De multe ori am vrut sa ma duc sa vad ce face, dar am zis ca-i mai bine sa-l las singur.
Ioly
 
Mesaje: 552
Membru din: Mar Iul 11, 2006 2:13 pm

Re:pisu in pat

Mesajde sidonia » Vin Ian 12, 2007 2:09 pm

M-ati mai linistit, fetelor. Sper sa scapam si noi cat de curand de problema. Nu l-am certat pe Victor niciodata pentru asta dar am incercat sa ii explic ca nu e bine si l-am rugat sa ma trezeasca noaptea daca simte ca trebuie sa mearga la baie. Se pare ca a inteles bine despre ce e vorba insa nu reuseste sa aplice.... Ultima data a venit noaptea la mine foarte trist si spunandu-mi, in cuvintele lui, ca si-a dat prea tarziu seama ca vine pisu si ca ma roaga sa il iert pentru ca e ud. Pai cum sa fiu suparata pe el?:lol:
sidonia
 
Mesaje: 412
Membru din: Dum Mai 21, 2006 12:36 pm

Re:pisu in pat

Mesajde claualex » Vin Ian 12, 2007 11:02 pm

Si noi avem probleme noaptea ,uneori.Serile in care bea multe lichide daca nu ii pun scutec...e jale.de obicei inainte sa adorm eu o pun sa faca pisu si atunci nu mai face pana dimineata.dar cand stiu ca bea mai multe lichide ii pun peste noapte scutec<br><br>Post editat de: claualex, la: 2007/01/12 23:03
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:pisu in pat

Mesajde sidonia » Dum Ian 14, 2007 5:40 pm

Claualex, eu nu mai folosesc scutec, desi stiu ca se mai intampla sa faca noaptea in pat (cu toate ca ritualul de seara include si la noi mersul la baie inainte de a merge la culcare). In schimb, folosesc cearceafuri protectoare de la Happy, pe care le pun sub cearceaful obisnuit, asa incat la un \"accident\" spalam doar cearceaful si pijamaua, iar salteaua scapa.
sidonia
 
Mesaje: 412
Membru din: Dum Mai 21, 2006 12:36 pm

Re:pisu in pat

Mesajde Ioly » Lun Ian 15, 2007 9:25 am

Sidonia, exista \"traverse de pat\" pe care le poti folosi peste cearsaf, sunt exact ca si scutecele, absorb fara sa lase umezeala la suprafata, ferestei si coliplul si patul...
Daca le pui sub cearsaf, acesta se uda, iar copilul se poate irita de la umezeala.
Avem la noi, la magazin, in Someseni (intre timp m-am angajat la firma de unde luam scutece Chicco pentru Adi).
Ioly
 
Mesaje: 552
Membru din: Mar Iul 11, 2006 2:13 pm

Re:pisu in pat

Mesajde sidonia » Lun Ian 15, 2007 9:41 am

Ioly, nu cumva vorbim de acelasi produs?
Cearceafurile ce folosesc eu se numesc de fapt \"aleze\" si sunt intr-adevar din material asemanator cu cel din scutece, au dimensiunea aprox. 90x60 cm si nu lasa sa treaca nimic de ele. M-am obisnut sa le pun sub cearceaful obisnuit pentru ca, daca le las deasupra, se aduna sub copil, din cauza ca el se foieste tare mult in timpul noptii.

Cum sunt \"traversele\" despre care vorbesti? foarte diferite de ceea ce am incercat eu sa descriu?

Uite, eu am si gasit link-uri spre cele doua tipuri pe care le folosesc eu:
http://www.bella.ro/ro/produse/produse_ ... i_soft.htm
sau:
http://www.bella.ro/ro/produse/articole ... f/main.htm
sidonia
 
Mesaje: 412
Membru din: Dum Mai 21, 2006 12:36 pm

Re:pisu in pat

Mesajde claualex » Lun Ian 15, 2007 1:37 pm

Sidonia,si eu am avut asa ceva.Am primit de la o cunostinta un pachet dar cu dimensiuni de 60x120,care imi erau perfecte pt saltea caci marginile la puneam sub saltea si nu se misca,caci Alex se foieste toata noaptea dintr-un capat in altut.am cumparat si eu cearsafuri mici 60x60,dar erau pe langa pisu.probabil ca sunt si mari dar eu nu ma gasit nici la Billa nici in farmacii,oricum o sa mai caut.:kiss: :kiss:
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:pisu in pat

Mesajde sidonia » Lun Ian 15, 2007 5:20 pm

Claualex, noi cumparam 60x90cm din Metro sau Cora. Sper sa gasesti si tu!
sidonia
 
Mesaje: 412
Membru din: Dum Mai 21, 2006 12:36 pm

Re:pisu in pat

Mesajde Raisa » Lun Ian 15, 2007 10:01 pm

Daca cumva nu gasiti aleze la Metro sau Cora (eu saptamana trecuta nu am gasit), am pe cineva care lucreaza la Bella si sa-mi da-ti de stire ca sa-l sun si sa ne aduca. Eu si trupa din Manastur de la el ne aprovizionam si cu servetele umede.
Eu le folosesc atunci cand o schimb pe Raisa, pt ca ei ii place sa stea in fundicul gol................si se mai intampla si accidente :woohoo:
Cat despre pisu in pat, draga Sidonia eu zic sa stai linistita, pt ca toti copii trec prin perioada asta. Si Karina pe la 3-4 ani mai facea cateodata in pat si imi zicea ca a visat ca e pe toaleta.;)
Multi pupici si numai bine!
:kiss: :kiss: :kiss:<br><br>Post editat de: raisa, la: 2007/01/15 22:07
Raisa
 
Mesaje: 1141
Membru din: Joi Iul 13, 2006 8:45 pm

Re:pisu in pat

Mesajde Ioly » Mar Ian 16, 2007 9:21 am

Sidonia, aleze sau traverse ... sunt acelasi lucru, dar nu stiu de ce in Romania nu le putem spune pe romaneste, pentru ca aleze inseamna acelasi lucru, dar, din cate am inteles eu, denumirea vine din germana... iar in ceea ce priveste foitul noaptea: exita un soi de traverse (80*180 le spunem noi) care pe langa dreptunghiul respectiv din material netesut cu umplutura de puf are o \"prelungire\" din plastic (polietilena) care se baga sub saltea si astfel se poate misca in patut cat vrea, ca nu se va mai strange sub el. La noi la magazin traversele sunt asa:
TRAVERSA 40X60 0.52 ron (TVA inclus)
TRAVERSA 60X60 0,65 ron (TVA inclus)
TRAVERSA 60X90 0,90 ron (TVA inclus)
TRAVERSA 80X180 1,10 ron (TVA inclus)
se pot vinde si la bucata, dar numai la magazin. Si avem si depozit, de unde se cumpara en-gros (normal preturile sunt ceva mai mici)
Ioly
 
Mesaje: 552
Membru din: Mar Iul 11, 2006 2:13 pm

Re:pisu in pat

Mesajde sidonia » Mar Ian 16, 2007 9:43 am

Suna foarte interesant, Ioly... Unde spuneai ca e firma la care lucrezi? Nu stiu cum voi putea ajunge pana in Someseni, dar cine stie....
sidonia
 
Mesaje: 412
Membru din: Dum Mai 21, 2006 12:36 pm

Re:pisu in pat

Mesajde Ioly » Mar Ian 16, 2007 10:53 am

Pe linia autobuzului 8, a doua statie de la Podul IRA2. Este un magazin de mobila, cum vii din oras pe partea dreapta.

Daca doresti ne putem intalni undeva in oras, cand vin dupa Tibi la gradi, in Manastur. Putem vb pe yahoo messenger, ID-ul meu este: iolanda_31 sau la tel.: 0745-396715
Ioly
 
Mesaje: 552
Membru din: Mar Iul 11, 2006 2:13 pm

Re:pisu in pat

Mesajde sidonia » Mar Ian 16, 2007 11:08 am

Merci, Ioly. Mi-am notat si adresa si datele tale. Mai vorbesc si cu tati, sa vad cum putem face. Ca eu nu ma prea pot misca de acasa din motive de bebe mic si stam in Zorilor, deci nici nu imi e aproape.
sidonia
 
Mesaje: 412
Membru din: Dum Mai 21, 2006 12:36 pm

Următorul

Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron