METODE CONTRACEPTIVE

Re:METODE CONTRACEPTIVE

Mesajde laurici » Sâm Ian 06, 2007 9:42 pm

merci pentru informatii...:ohmy:
cred ca o sa ma intorc la pilulele mele care imi fac sanii frumosi , nu mai am dureri de burtica, ciclul dureaza putin si este in cantitati rezonabile...;) ;)
laurici
 
Mesaje: 354
Membru din: Vin Sep 01, 2006 1:30 pm

Re:METODE CONTRACEPTIVE

Mesajde Tatiana » Dum Ian 07, 2007 11:10 pm

LAURICI eu folosesc steriletul si l-am folosit si inainte de a a doua sarcina. Tot la dr Fulga Florescu merg si dansa mi l-a recomandat. Din fericire n-am avut nici o problema, gen ciclu mai abundent, senzatie de jena, sangerari intre cicluri, totul e ca inainte de a-l avea.
Tatiana
 
Mesaje: 186
Membru din: Mar Ian 24, 2006 2:13 pm

Re:METODE CONTRACEPTIVE

Mesajde muresan » Lun Ian 08, 2007 9:42 am

Voua vi s-a intamplat sa va scada libidoul cand ati folosit pastila ca metoda contraceptiva?
muresan
 
Mesaje: 731
Membru din: Vin Mai 05, 2006 1:44 pm

Re:METODE CONTRACEPTIVE

Mesajde laurici » Lun Ian 08, 2007 9:51 am

merci tatiana de incurajari! cred ca o sa ma mai gandesc si o sa merg la d-ra fulga.
laurici
 
Mesaje: 354
Membru din: Vin Sep 01, 2006 1:30 pm

Re:METODE CONTRACEPTIVE

Mesajde laurici » Lun Ian 08, 2007 9:59 am

muresan , eu am folosit mai multe tipuri de pilule si am avut si eu probleme ca si tine la un moment dat. poate ca ar fi bine sa incerci altceva. asa am facut eu. cand luam triregol aveam dureri de cap, stari depresive si...evident libidou scazut. de cand am luat diane nu am mai avut probleme in afara de durere de cap inainte de ciclu ( suportabila si care dura o zi ) .
problema e ca diane are un continut cam mare de estrogen care mareste riscul de aparitie a cancerului de san . in mod normal alegerea pilulelor ar trebui sa se faca dupa un consult .
laurici
 
Mesaje: 354
Membru din: Vin Sep 01, 2006 1:30 pm

Re:METODE CONTRACEPTIVE

Mesajde Ioly » Lun Ian 08, 2007 10:44 am

Am sa incep cu un \"La multi ani!\" pentru toata lumea ca am lipsit...

Muresan, [pilulele sunt o metoda OK, dar cum fiecare organism este unic si nu te poti lua dupa vorbe trebuie sa ti le recomande \"cineva\". Eu spre exemplu am folosit foarte multi ani triregol cu care m-am simtit foarte bine pana dupa a doua sarcina... Organismul s-a schimbat si nu mi-au mai fost bune asa ca m-am dus la centrul de planificare familiala S.E.C.S si dupa o consultatie si un milion de intrebari mi s-a recomandat altceva si am \"probat\" o luna, nu m-am impacat nici cu alea, pana la urma iau rigevidon si sunt OK. DECI parerea mea este sa mergi ori la un ginecolog, ori la un centru de planificare familiala. Sincer ti-as recomanda a doua varianta pentru ca au mai mult timp pentru tine fara sa te coste foarte mult si sunt specializati mai ales pe asa ceva, iar al doilea motiv este ca la ei pilulele sunt \"subventionate\" de ceva sponsori si sunt la jumatate de pret, iar ca bonus poti sa-ti faci din cand in cand cate un Papanicolau gratis.
Ioly
 
Mesaje: 552
Membru din: Mar Iul 11, 2006 2:13 pm

Re:METODE CONTRACEPTIVE

Mesajde muresan » Lun Ian 08, 2007 10:07 pm

Am luat 4 tipuri de pilule contraceptive, la recomandarea medicului, binenteles, si nici unul dintre tipuri nu a avut alte reactii adverse asupra mea, decat scaderea libidoului. Deocamdata nu am inceput sa iau nimic, dar as vrea ca tare m-am saturat de preze ;) Nu stiu ce sa fac. Sterilet n-as prea vrea pana dupa al doilea bb. O sa merg sa mai discut cu dr a mea, poate imi da ea o solutie, ca ce folos sa ma protejez, dc nu am chef;)
muresan
 
Mesaje: 731
Membru din: Vin Mai 05, 2006 1:44 pm

Re:METODE CONTRACEPTIVE

Mesajde Ioly » Mar Ian 16, 2007 9:23 am

Muresan, eu am apelat la o alta metoda: injectia contraceptiva: se face o data la trei luni si nu ai dureri de cap ca ai uitat sa o iei sau altceva de genul acesta si nici nu are efect negativ asupra libidoului. Am fost la S.E.C.S. chiar dupa ce am scris pe forum...
Ioly
 
Mesaje: 552
Membru din: Mar Iul 11, 2006 2:13 pm

Re:METODE CONTRACEPTIVE

Mesajde loredana » Sâm Ian 20, 2007 3:26 pm

Buna, si eu folosesc injectia contraceptiva si e ok. Ma simt bine si intradevar n-ai batai de cap.
loredana
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Iun 02, 2006 9:34 am

Re:METODE CONTRACEPTIVE

Mesajde muresan » Sâm Ian 20, 2007 10:06 pm

cred ca o sa incerc si eu varianta cu injectia, poate, poate.... mersi mult fetelor:kiss:
muresan
 
Mesaje: 731
Membru din: Vin Mai 05, 2006 1:44 pm

Re:METODE CONTRACEPTIVE

Mesajde IoanaFiktusz » Joi Ian 31, 2008 11:49 am

Fetelor m-a rugat o prietena sa va intreb daca stiti cumva cat costa extractia steriletului?
IoanaFiktusz
 
Mesaje: 83
Membru din: Joi Noi 29, 2007 11:04 pm

Re:METODE CONTRACEPTIVE

Mesajde Ioanab » Joi Mar 06, 2008 7:37 pm

Fetelor ati apelat careva la procedura numita legarea trompelor?
Oare o fi avand efecte secundare? Se modifica ceva hormonal?
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:METODE CONTRACEPTIVE

Mesajde gabi77 » Joi Mar 06, 2008 8:22 pm

eu am auzit ca nu e tare indicata. duce la dereglari hormobale, ingrasat si menopauza apare mult prea devreme. numai un dr. iti poate spune daca e ok.:kiss: :kiss:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:METODE CONTRACEPTIVE

Mesajde claualex » Joi Mar 06, 2008 9:08 pm

vecina mea si-a legat trompele acum la a 2-a nastere,sincer nu stiu prea multe,dar pe week-end ma intalnesc cu ea si daca vrei o intreb mai multe detalii.
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:METODE CONTRACEPTIVE

Mesajde Ioanab » Vin Mar 07, 2008 12:18 pm

O sa intreb si medicul ....
Poate daca iti amintesti CLaualex o intrebi pe vecinuta ta...ca parca ma tenteaza ideea dar nu sunt nici foarte hotarata.Merci
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron