METODE CONTRACEPTIVE

METODE CONTRACEPTIVE

Mesajde laurici » Vin Ian 05, 2007 6:02 pm

in timp ce alte fete fac tot posibilul sa mai faca un bebe eu ma gandesc cum sa fac sa ma protejez ca la noi barza e tare buclucasa...:laugh: in mod normal eu nu trebuia sa raman insarcinata dar se pare ca ingerasul meu nu a tinut cont de dorinta stapanilor ...;) asa ca a venit.dar a fost o bucurie imensa.
pana de curand am tot folosit anticonceptionale dar ma gandeam la altceva mai sigur si mai simplu dar care sa nu imi creeze probleme mai tarziu pt ca probabil vom mai face un ingeras dar nu foarte curand.( sterilet sau ...) .
intentioneza merg la d-na fulga dar as vrea sa va aud si parerile voastre.
:kiss:
laurici
 
Mesaje: 354
Membru din: Vin Sep 01, 2006 1:30 pm

Re:METODE CONTRACEPTIVE

Mesajde ACor » Vin Ian 05, 2007 6:28 pm

Laurici, eu la 8 saptamani dupa ce am nascut fetitele mi-am pus sterilet si eu sunt foarte multumita, il tolerez foarte bine si spre bucuria mea am scapat de pastile. Pot sa il tin 5 ani, dar daca vreau pot sa il scot si mai devreme. Eu zic ca e o varianta buna de contraceptie. Pupici!
ACor
 
Mesaje: 222
Membru din: Lun Oct 30, 2006 11:25 am

Re:METODE CONTRACEPTIVE

Mesajde claualex » Vin Ian 05, 2007 6:44 pm

eu folosesc medicamente,am folosit si inainte de sarcina,am intrerupt dupa 5 ani,si la 6 luni de la intrerupere am ramas insarcinata.Dupa sarcina am revenit la aceasi metoda,pot sa spun ca nu m-am ingrasat si nici nu am slabit de la medicamente.


Nu am nimic impotriva steriletului,dar am auzit niste povesti infioaratoare
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:METODE CONTRACEPTIVE

Mesajde ACor » Vin Ian 05, 2007 6:49 pm

Claualex, sa stii ca si eu le-am auzit, dar eu am incredere in medicul meu, el mi-a recomandat aceasta metoda. Chiar sper sa fie totul in regula.
ACor
 
Mesaje: 222
Membru din: Lun Oct 30, 2006 11:25 am

Re:METODE CONTRACEPTIVE

Mesajde ofe » Vin Ian 05, 2007 6:50 pm

eu inainte de a naste am folosit pilule, iar dupa contraceptive injectabile.acum am renuntat ca mai vrem un bb.:kiss:
ofe
 
Mesaje: 560
Membru din: Lun Aug 28, 2006 3:48 pm

Re:METODE CONTRACEPTIVE

Mesajde mgm » Vin Ian 05, 2007 9:09 pm

Eu le-am incercat cam pe toate,dar se pare ca nu prea ma impac cu ele:sick: Mai intai am luat pastile si am avut niste dureri mari de ficat,dupa nasteri am incercat cu sterilet si m-am ales cu alte probleme,asa ca a trebuit scos.Acuma am ramas la prezervative si deocamdata sunt multumita.
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:METODE CONTRACEPTIVE

Mesajde gabi77 » Vin Ian 05, 2007 11:40 pm

eu am folosit si folosesc pastile. n-am avut nimic, nu ma doare nimic, nici macar capu;) . ca nu uit sa le iau.
raman la parerea ca daca le nimeresti pe cele care sunt pt. tine, pilulele sunt cele mai bune.
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:METODE CONTRACEPTIVE

Mesajde laurici » Sâm Ian 06, 2007 9:00 am

asa cum spuneti si voi si la mine a fost k cu anticonceptionalele dar ma gandeam la ceva mai comod gen sterilet , diafragma sau altceva.
laurici
 
Mesaje: 354
Membru din: Vin Sep 01, 2006 1:30 pm

Re:METODE CONTRACEPTIVE

Mesajde botagianina » Sâm Ian 06, 2007 10:35 am

cu toate ca e mai comod cu sterilet am auzit atitea......in fam,de la prietene.....
incit nu am indraznit sa-l incerc.nici medicul nu mi-a garantat 100%ca o sa fie ok.
eu am folosit pastile sau in perioadele de \"dezintoxicare\"prezervativul.(dezintoxicare de pilule;) )
mai bine eram barbati,nu?:evil:
botagianina
 
Mesaje: 1380
Membru din: Vin Oct 27, 2006 3:15 pm

Re:METODE CONTRACEPTIVE

Mesajde ofe » Sâm Ian 06, 2007 10:59 am

n-ar fi bine daca s-ar inventa o pilula pt barbati sau o fi si nu stim noi?:silly: :silly: :silly: :evil:
ofe
 
Mesaje: 560
Membru din: Lun Aug 28, 2006 3:48 pm

Re:METODE CONTRACEPTIVE

Mesajde ACor » Sâm Ian 06, 2007 11:45 am

Mgm, tu ce probleme ai avut cu steriletul? Ca si eu am auzit tot felul, dar nu din experienta directa, ci asa, ca o prietena a avut o alta prietena care nu stiu ce a patit. Eu pana acum sunt ok, dar e bine de stiut ce ar putea sa se intample.
ACor
 
Mesaje: 222
Membru din: Lun Oct 30, 2006 11:25 am

Re:METODE CONTRACEPTIVE

Mesajde xania » Sâm Ian 06, 2007 2:26 pm

[b:]ofe a scris:[/b:]
[quote:]eu inainte de a naste am folosit pilule, iar dupa contraceptive injectabile.acum am renuntat ca mai vrem un bb.:kiss:[/quote:]

Stiam de injectabile, dar se fac si la noi? Nu stiam...E mai comod asa sau cu plasturi(dar nu stiu daca au aparut si la noi).Unde ai facut injectiile?Cum sta treaba cu el? .Imi dai niste detalii? pls. pret.etc
xania
 
Mesaje: 18
Membru din: Joi Oct 19, 2006 10:06 pm

Re:METODE CONTRACEPTIVE

Mesajde botagianina » Sâm Ian 06, 2007 2:33 pm

am si eu o intrebare pt ofe,medicul meu a zis ca au efect 3 luni si dezavantajul e ca nu ai menstruatie
in acest timp.e adevarat????
botagianina
 
Mesaje: 1380
Membru din: Vin Oct 27, 2006 3:15 pm

Re:METODE CONTRACEPTIVE

Mesajde ofe » Sâm Ian 06, 2007 2:37 pm

injectiile se gasesc la orice cabinet de planificare familiala. eu am fost la S.E.C.S. in Marasti undeva pe Fabricii de zahar(daca vrei caut si-ti dau adresa si nr de tel). injectiile se dau o data la 3 luni si costau 90.000 lei anul trecut.dar sunt si citeva inconveniente ori nu-ti vine ciclul(mie nu mi-a venit dar si alaptam asa ca nu stiu exact de la ce era) ori poti sa ai singerari, iti explica ele mai bine. eu am ales aceasta metoda ca mi se parea cea mai potrivita pt perioada de alaptat. dar cel mai bine este sa mergi si sa discuti la fata locului.:kiss:
ofe
 
Mesaje: 560
Membru din: Lun Aug 28, 2006 3:48 pm

Re:METODE CONTRACEPTIVE

Mesajde mgm » Sâm Ian 06, 2007 3:15 pm

La mine de la inceput nu a mers prea grozav cu steriletul,aveam sangerari.Dupa 3 luni in care tot m-am luptat ca sa il pastrez,s-a mai remediat,dar cand am ajuns la control la doctor,mi-a zis ca am rana pe col.L-am scos si acuma fac un tratament,daca nu va disparea,va trebui sa fac cauterizare.Si mie mi s-a parut cea mai buna metoda dupa nasteri,de fapt doctorita mea mi l-a recomandat si am vazut si in spital ca era recomandat de toti doctorii,mai ales mamicilor cu mai multe nasteri.Dar la mine nu a mers.Sincer,intr-un fel ma bucur ca am scapat de el,pt. ca actiunea steriletului e si de a impiedica ovulul sa se intalneasca cu spermatozoidul,dar impiedica si nidatia oului,daca acesta se formeaza,si eu nu m-am impacat niciodata cu chestia asta(de fapt,cata vreme l-am avut combinam cu metoda calendarului).
Am vazut acuma ca ati scris de plasture-tocmai am citit un articol zilele trecute,care zicea ca s-au descoperit unele efecte adverse datorita raspandirii unei prea mari cantitati de hormoni in corp,daca plasturele era pus intr-o zona a corpului care emana mai multa caldura,sau daca cea care il purta avea febra.

Post editat de: mgm, la: 2007/01/06 15:19<br><br>Post editat de: mgm, la: 2007/01/06 15:52
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Următorul

Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron