grafice de crestere

grafice de crestere

Mesajde mina » Mar Mar 18, 2008 9:48 am

am deschis acest topic pentru ca informatiile gasite sunt prea sumare si derutante privind cresterea in inaltime si greutate in raport cu virsta copilului. Concret nu stiu daca sa-i fac fetitei analize suplimentare, intrucit mi se pare cam micuta pentru virsta ei: 3,10 ani cca. 96 cm si 14 kg. Voi ce stiti despre acest subiect? Si apropo, la virsta asta se mai da vigantol?
mina
 
Mesaje: 895
Membru din: Dum Apr 30, 2006 12:05 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re:grafice de crestere

Mesajde botagianina » Mar Mar 18, 2008 9:57 am

mina de vigantol stiu ca mi-a zis dr mea ca se da in februarie si octombrie pina sint mari(9-10)asta pot sa iti zic sigur.Despre inaltime si greutate....cred ca depinde inaltimea copilului si de parinti,adica daca sint mai putin inalti sau poate seamana cu bunicii..oricum un set de analize e oricind binevenit si mai ales linistitor.Asa poti sa vezi daca mai are nevoie de niste vitamine,calciu sau altele...greutatea mi se pare putin mica insa nu de speriat.Daca mananca se joaca e activa poate consuma prea repede caloriile :) Dar spre linistea ta fa niste analize .Va pupam :kiss: :kiss:
botagianina
 
Mesaje: 1380
Membru din: Vin Oct 27, 2006 3:15 pm

Re:grafice de crestere

Mesajde mina » Mar Mar 18, 2008 5:17 pm

mersi gianina, noi l-am intrerupt dar o sa-l reluam. Iar cu analizele ma gindesc sa astept pina la bilantul de 4 ani cind oricum probabil va trebui sa-i fac analizele de evaluare a sanatatii populatiei si atunci le fac pe toate o data. Oricum mai sunt 2 luni pina atunci. Altfel, e energica, vioaie, maninca bine, dar nu se pune pe ea. Or fi limbrici???
mina
 
Mesaje: 895
Membru din: Dum Apr 30, 2006 12:05 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re:grafice de crestere

Mesajde botagianina » Mar Mar 18, 2008 8:05 pm

si asta se suspecteaza la copii...Biletul cu analize vine si mai repede de obicei, cam cu o luna ,deci cam acolo sunteti....ramo a fost un copil grasut pina pe la 6 ani dupa care a devenit un \"schelet\".Abia acu de citeva luni s-a mai ingrasat .Nu a avut probl.de sanatate ci cred ca a crescut prea brusc.Vezi,fiecare copil in felul lui...important e sa fie sanatoasa ca oricum o sa ajunga la varsta cind o va preocupa greutatea ..:woohoo: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss:
botagianina
 
Mesaje: 1380
Membru din: Vin Oct 27, 2006 3:15 pm

Re:grafice de crestere

Mesajde mgm » Mar Mar 18, 2008 9:11 pm

Noi mergeam la un doctor care mi-a spus o intamplare:o mama s-a dus la el cu 2 baieti-unul mai gras si altul mai slabut si mai micut.Mama era convinsa ca cel mic nu e in regula,dar dr i-a spus ca cel mare e cu probleme,ca e supraponderal si greutatea in exces cauzeaza inclusiv dereglari hormonale.
Si eu imi faceam griji ca Sebi al meu e mai slabut,la Cristi nu am avut probleme cu greutatea,dar de cand mi-a spus aceste lucruri nu m-am mai ingrijorat.Daca copilul se dezvolta normal si se exclud parazitii intestinali,totul e o.k
Pupici pt. Vmic!!:kiss: :kiss:
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:grafice de crestere

Mesajde dicioanacris » Mie Mar 19, 2008 3:15 pm

[b:]mina,[/b:] mie dr. mi-a spus ca vigantolul dupa varsta de 18 luni(pana atunci 2 pic/zi) se da copilului in perioada rece a anului, respectiv oct-martie si asta pana la 7 ani. Cat despre cealalta problema si eu zic sa nu te stresezi, ai sa vezi in urma analizelor daca e vreo problema.
dicioanacris
 
Mesaje: 189
Membru din: Vin Ian 26, 2007 11:34 am

Re:grafice de crestere

Mesajde mina » Mie Mar 19, 2008 3:37 pm

multumesc fetelor de incurajari! In afara de problema greutatii ma ingrijoreaza si cea a inaltimii. Ore cit ar trebui sa aiba o fetita la 4 ani?
mina
 
Mesaje: 895
Membru din: Dum Apr 30, 2006 12:05 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re:grafice de crestere

Mesajde Ioanab » Mie Mar 19, 2008 6:29 pm

Mina eu am intr-o carte ceva grafice de crestere (cartea este mama si copilul manual Jhonson & Jhonson) sunt grafice separate pentru fete si separate pentru baieti.
La fetite zica ca la trei ani se situeaza undeva in jur de 14,300 kg iar la inaltime in jur de 94 cm.
Asta zice ca e cresterea medie dar pe langa aceasta curba mai exista un maxim respectiv un minim care se considera in limite normale si anume:
Maxim greutate 17 kg si minim 11,5 kg.
La inaltime maxim ar fi 100 si minimin jur de 86.
Acuma asta zice cartea.
Parerea mea referitoare la aceste statistici cred ca o cunosti ca am mai exprimat-o pe la alt topic.
Oricum eu cred ca daca o vezi ca are un tonus bun, mananca bine si nu are alte acuze....nu ar trebui sa te ingrijorezi foarte tare. Eventual un examen de scaun pentru paraziti....
Pupici :kiss: :kiss:
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:grafice de crestere

Mesajde mina » Mie Mar 19, 2008 9:12 pm

mersi ioana! care erau, inca o data, indicii pentru 4 ani?
mina
 
Mesaje: 895
Membru din: Dum Apr 30, 2006 12:05 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re:grafice de crestere

Mesajde Ioanab » Mie Mar 19, 2008 10:16 pm

Mina draga din pacate graficul era doar pana la varsta de 3 ani.
Vezi ca iti trimit pe email un link pe care l-am gasit ulterior si unde dupa introducerea datelor actuale iti spune cam ce zic statisticile....
Dar repet nu te lua prea mult dupa aceste grafice si nu te stresa. Daca tot nu esti linistita mergi la un medic !:kiss:
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:grafice de crestere

Mesajde mina » Joi Mar 20, 2008 9:59 am

mesi ioana, am accesat linkul iar rezultatele arata ca e in limite normale, adica intre minim si maxim. M-am mai linistit.:kiss:
mina
 
Mesaje: 895
Membru din: Dum Apr 30, 2006 12:05 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re:grafice de crestere

Mesajde Ioanab » Vin Mar 21, 2008 5:26 pm

:kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss:
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am


Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron