Triplu test+amniocenteza

Re:Triplu test+amniocenteza

Mesajde mina » Mie Dec 19, 2007 11:38 pm

:laugh: mersi de luminare, m-amn gindit eu, dar pe urma am zis ca poate e mai complicat :laugh:
mina
 
Mesaje: 895
Membru din: Dum Apr 30, 2006 12:05 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re:Triplu test+amniocenteza

Mesajde gabi77 » Joi Dec 20, 2007 9:58 am

:laugh: :laugh: :laugh: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:Triplu test+amniocenteza

Mesajde claualex » Joi Dec 20, 2007 12:02 pm

Ioana ma bucur ca a iesit bine,Dumnezeu sa va dea sanatate si ma pregatesc de botez;)

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:<br><br>Post editat de: claualex, la: 2007/12/20 12:03
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:Triplu test+amniocenteza

Mesajde Arin » Joi Ian 24, 2008 12:03 am

<br><br>Post editat de: arin, la: 2008/01/24 00:15
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Triplu test+amniocenteza

Mesajde Arin » Joi Ian 24, 2008 12:03 am

Acu, ca am citit tot topicul, as vrea sa-mi spun si eu parerea despre subiect ca unul care a vazut la viata lui destule in legatura cu ce discutati voi. Am sa incep cu niste cifre: riscul de a da nastere unui copil cu sdr. Down la 23 de ani - 1 la 2000, la 30 de ani - 1 la 1.300, la 35 de ani - 1 la 400, la 40 de ani - 1 la 90 (desigur datele sunt orientative).
Ce relevanta au aceste cifre: singurul factor cert asociat cu riscul de sdr. Down este la ora actuala varsta materna. Asadar, un risc exista la orice varsta (fie ca ai 40 fie ca ai 18 ani). Insa riscul creste dupa o anumita varsta, asa incat de aceea se recomanda anumite teste.
Triplul test face parte din ceea ce se numeste \"teste screening\" (adica un test ieftin, rapid, si care poate fi efectuat la o populatie mare de indivizi, in cazul de fata populatia de femei insarcinate).
Desigur asa cum remarca multa lume, triplul test , daca este pozitiv (adica indica un risc mai mare de 1 la 250) este urmat de amniocenteza. Desigur nemultumirea \"generala\" si \"neincrederea\" in acest test (pe care dealtfel le-am remarcat si din cele spuse de voi) pleaca de la faptul ca in multe cazuri rezultatul de la triplu test, nu se confirma la analiza cromosomilor fetali din celulele apartinand lichidului amniotic. Ori tocmai asta e rolul lui. Nu e neaparat sa facem amniocenteza la orice femeie insarcinata ci doar la acele femei la care triplul test deceleaza un (atentie) RISC. TRIPLUL TEST NU PUNE DIAGNOSICUL DE BOALA CROMOSOMIALA (sunt vreo 1200 din care sdr. Down este doar una) ci incadreaza sarcina intr-o categorie de risc (care se va confirma sau nu la amniocenteza).
Fiind un test screening, cu rolul de a selecta din populatia de gravide sarcinile cu risc, acest test AR TREBUI efectuat de orice femeie insarcinata, indiferent de varsta (cinste acelor medici, fie ei de famile sau ginecologi care au auzit de aceste teste si le utilizeaza IN BENEFICIUL PACIENTELOR LOR).
Apoi, o alta remarca: riscul pentru sarcina, in cazul amniocentezei este extrem de mic (sub 1%) in nici un caz 2-4%.
Desigur ca este alegerea fiecaruia ce teste vrea si ce nu vrea sa faca, insa, in opinia mea, intre a face triplu test si a nu-l face, alegerea CORECTA este sa-l faci! De ce? Am sa va dau un singur argument, simplu: chiar daca el nu va fi negativ si va fi urmat de amniocenteza, chiar daca analiza cromosomilor fetali va arata un rezultat nedorit (ex. sindrom Down), chiar daca si in aceste conditii cineva doreste sa pastreze acea sarcina (e dreptul fiecaruia sa decida), e una SA STII, iar atunci cand vei naste sa stii ce te asteapta si ce ai de facut, si .... e cu totul altceva, sa ti se spuna in permanenta, timp de 40 de saptamani ca \"totul e bine\" si la nastere sa constati (si tu si partenerul)ca de fapt .......... E unul din argumente doar si nici macar nu e cel mai puternic.
Un alt aspect: prin aceasta amniocenteza urmata de analiza materialului genetic din celulele din lichidul amniotic (celule apartinand fatului), se analizeaza doar cromosomii fetali. Ceea ce permite diagnosticul bolilor cromosomiale, adica a anomaliilor de numar (cromosomi in plus, in minus) si structura cromosomiala (dupa cum spuneam cam 1200 de posibile boli genetice din cele vreo ....... 12.000 cunoscute azi). Asadar, aceasta analiza nu poate diagnostica in nici un caz \"toate bolile genetice\" ( poate e bine de stiut asta).
Si inchei prin a corecta o mare inexactitate scrisa (si sugerata) intr-unul dintre mesaje(pt. ca nu-mi plac neadevarurile): cel care face analiza cromosomiala nu e nici pe departe cel despre care ati scris la un moment dat (nu-i voi repeta numele din anumite ratiuni). El e doar cel care eventual .... face punctia pentru recoltarea lichidului amniotic. Intreaga analiza se face intr-un serviciu medical numit \"laborator de explorari genetice II\" care insa , intr-adevar are aceeasi locatie (clinica Ginecologie I, parter). E vorba insa de un serviciu complet separat specializat in testare genetica de care insa (dialogul dintre voi arata inclusiv asta), lumea nu stie (sau stie prea putin). O spun doar pentru a aseza lucrurile la locul lor si a nu oferi public \"Cezarului\" ce e de fapt .... \"al Cleopatrei\".<br><br>Post editat de: arin, la: 2008/01/24 00:11
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Triplu test+amniocenteza

Mesajde Ioanab » Joi Ian 24, 2008 12:15 pm

Da Arin, ai dreptate, analiza efectiva este efectuata de dna....... de la laboratorl de genetica.
Probabil confuzia (sau nementionarea dansei in mesaje) a reiesit din faptul ca marea majoritate a mamelor puse in situatia de a face aceasta anliza se gandesc in acele momente mult mai mult la interventia propriu-zisa, la punctie, care ca factor de stres este unul destul de ridicat in acele momente.
Departe de mine gandul de a fipartinitoare de o parte sau alta.... .
In rest sunt cu intru-totul de acord cu informatiile clare furnizate de tine.
Ce mai fac juniorii?
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:Triplu test+amniocenteza

Mesajde blueflower » Sâm Noi 08, 2008 1:49 pm

Citind cele scrise inainte de postura lui Arin inclinam balanta spre a renunta la triplu test, insa dupa ce am citit cele scrise de Arin balanta s-a echilibrat din nou si am ajuns in inevitabilul punct mort :( . Sincer nu stiu ce sa fac...
blueflower
 
Mesaje: 496
Membru din: Dum Mai 28, 2006 4:47 pm

Re:Triplu test+amniocenteza

Mesajde Ioanab » Sâm Noi 08, 2008 6:48 pm

Parerea mea cred ca este deja evidenta avand in vedere ca am facut deja la ambele sarcini aceste investigatii.
Iti doresc sa te poti hotari repede si sa nu ai regrete dupa aceea vis a vis de hotararea luata!
Clar ca nu e usor nici intr-un fel nici in altul....
:kiss: :kiss: :kiss: :kiss: si numai bine!
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:Triplu test+amniocenteza

Mesajde blueflower » Sâm Noi 08, 2008 9:06 pm

Grea hatarare...tocmai am venit de la o prietena care a nascut si ea nu si-a facut testul desi are 33 ani. Pe cand parca ma hotarasc intr-o parte discut cu cineva si ajung in partea ceaialalta :blink: ! Oricum de felul meu ma agit...asa ca ma gandesc ca daca-l fac si imi da ceva raport care ma baga in sperieti mi-e frica ca stressul de dupa sa nu-l afecteze pe bebe. Si in creierul meu este si dorinta ca sa stiu ca bebe e bine vazand ca totusi se nasc atatia copii cu probl. Fetelor poate va par cam aiurea dar e greu cand esti in aceasta situatie!!!:kiss:
blueflower
 
Mesaje: 496
Membru din: Dum Mai 28, 2006 4:47 pm

Re: Triplu test+amniocenteza

Mesajde Iulia30 » Vin Dec 04, 2009 10:18 am

Blueflower ti-ai facut pana la urma triplu test?
Sunt intr-o mare dilema, tocmai l-am intrebat pe doctorul ginecolog daca trebuie sa-mi fac triplu test si mi-a zis ca nu este cazul si ca daca as fi avut peste 35 de ani atunci da. A spus chiar ca acum ar fi o isterie generala in randul femeilor insarcinate in ceea ce priveste triplu test si sa stau linistita.
Daca totusi as dori sa-l fac, as avea nevoie de un bilet de trimitere? si daca da cine ar trebui sa-mi dea aceasta trimitere?
Iulia30
 
Mesaje: 727
Membru din: Dum Aug 12, 2007 9:51 pm
Localitate: Cluj-napoca

Re: Triplu test+amniocenteza

Mesajde visualVenus » Dum Dec 13, 2009 1:20 am

Iulia, eu am facut triplul test acum cativa ani, la indemnul medicului de familie. Daca ai sub 38 de ani (parca), testul este pe bani, atunci costa 90 de lei. Fiind pe bani, nu cred ca e nevoie de trimitere (eu avusesem insa). Nu am facut amniocenteza, fiindca mi-a iesit bine triplul test. L-am facut la Gine I. Poti suna la secretariat (0264-450115) si sa intrebi cum se procedeaza. Succes!
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Triplu test+amniocenteza

Mesajde blueflower » Dum Dec 13, 2009 4:28 pm

scuze Iulia ca nu ti-am raspuns mai devreme, dar nu prea mai am timp de net. Da, eu mi-am facut pana la urma triplu test, tot la gine 1 si a costat 150 ron. Poti sa-l faci si fara trimitere cred, ca doar il platesti oricum. Daca mai ai si alte intrebari iti raspund cu placere.
blueflower
 
Mesaje: 496
Membru din: Dum Mai 28, 2006 4:47 pm

Anterior

Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron