vaccinuri necesare la intrarea in colectivitate ?

vaccinuri necesare la intrarea in colectivitate ?

Mesajde dem » Mie Aug 30, 2006 10:46 am

Dragi mamici mai cu experienta,

Zilele acestea ne pregatim de zor pentru marele debut la gradinita, din 15 septembrie. Fetita noastra (3 ani si 2 luni) are facute toate vaccinurile din planul national, iar pana acum nu prea ne-am gandit serios, si nici pediatra ei nu ne-a recomandat, sa-i facem si alte vaccinuri (si fata de cel anti-gripal pediatra era sceptica in privinta eficientei). Acum, ca se schimba datele problemei in privinta expunerii la virusi, ma gandesc ca ar trebui sa-i facem macar Varilrix (anti-varicela, o boala de care putini scapa) si vaccinul impotriva hepatitei A (Havrix, am gasit eu pe internet). La acesta din urma nu m-as fi gandit daca nu as fi asistat la o intamplare din curtea blocului nostru (o fetita si un baietel, care intamplator frecventeaza aceeasi gradinita unde ne-am inscris noi, mancau frateste dintr-o punga de pufuleti dupa ce fiecare isi facuse \"treaba mica\" in curte, pe dupa tufe, ca apartinatorii lor nu se osteneau sa-i duca pana sus, si daca-i mic, nu-i bai un pic de pipi pe spatiul verde... Deci, nu sters, nu spalat, si apoi manutele in aceeasi punga cu mancare...). Ar mai fi de luat in calcul ACT-HIB sau Hiberix, impotriva bolilor provocate de virulsul Haemophilus influenzae tip b.
Oricum voi merge la pediatra, dar vreau sa am cat mai multe date pana atunci.
Stiu ca s-a mai discutat despre vaccinuri, dar a fost mai ales despre cele obligatorii.
Daca aveti informatii sau opinii in privinta eficientei acestor vaccinuri, v-as fi recunoscatoare daca ati scrie.
Multumesc.
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:vaccinuri necesare la intrarea in colectivitate ?

Mesajde mgm » Mie Aug 30, 2006 12:19 pm

Dem,eu le-am facut baietilor pe langa cele obligatorii,Varilixul,Act-hib-ul,iar celui mare si Priorixul(rubeola,rujeola,oreion),pt. ca atunci cand era el mic nu se facea de catre stat.Nu au avut efecte secundare.Sebi este deja in colectivitate si desi si acolo se spala pe maini si eu am grija cu igiena lui,tocmai am descoperit ca are lamblia,chestie care se pare ca exista de mai demult,deci e foarte probabil sa fi luat de la gradinita.Despre Havrix nu stiu nimic,parca Blueflower ii facuse baietelului ei.
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:vaccinuri necesare la intrarea in colectivitate ?

Mesajde blueflower » Mie Aug 30, 2006 11:47 pm

da mgm, asa e...eu i-am facut la Marc prima doza pt. hepatita A ( Avaxim 80 U Pediatric, de la Aventis )
dem si eu i-am facut, pe langa vaccinurile din planul national de vaccinari, cele pt. varicela ( Varilrix ), Act Hib-ul ( pt. haemophilus influenzae tip b si pt. hepatita A. La nici un vaccin optional nu a facut nici o reactie, nu au fost probleme ( numai la intepatura a plans...:( ...dar e pt. binele lui....
blueflower
 
Mesaje: 496
Membru din: Dum Mai 28, 2006 4:47 pm

Re:vaccinuri necesare la intrarea in colectivitate ?

Mesajde dem » Joi Aug 31, 2006 9:59 am

Multumesc mult pentru raspunsuri.
Mgm, imi pare rau pentru copilul tau, va doresc insanatosire grabnica. Si noi ii facem in perioada asta examen coproparazitologic copilului, si am emotii la fiecare proba.
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:vaccinuri necesare la intrarea in colectivitate ?

Mesajde mgm » Joi Aug 31, 2006 11:22 am

Merci.Sanatate la toata lumea!!:kiss:
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm


Înapoi la Vaccinari, probleme curente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron