gripa!!!bato vina:(

gripa!!!bato vina:(

Mesajde claualex » Mie Noi 04, 2009 11:45 am

mai fetelor nu imi da pace,virusul asta porcin..am cautat pe net,si mam crucit cate si ce sunt.

voi cum va protejati..e drept ca inca in cluj nu sunt numai 4 cazuri confirmate,insa nu se stie ce a fi,ce facem sa ne protejam de virus.
eu sunt contra vaccinului,si no sa ma convinga nimeni sal fac mie sau familiei mele.
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re: gripa!!!bato vina:(

Mesajde claualex » Mie Noi 04, 2009 11:57 am

claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re: gripa!!!bato vina:(

Mesajde dem » Dum Noi 08, 2009 12:48 pm

In primul rand sa ramanem calmi si sa nu dam atata credit isteriilor din presa. De multe ori aceasta exagereaza, asa cum am putut constata personal in timpul vacantei intrasemestriale pe care am petrecut-o cu fetele la ai mei (maica-mea e contabil la Iasi la una din scolile despre care zicea presa ca ar avea elevi internati in spital cu aceasta gripa; de fapt copiii erau sanatosi, fusesera in contact cu suspecti dar au stat izolati apoi cat a trebuit si nu au manifestat nici un simptom, nici vorba sa fie bolnavi in spital !).
Deocamdata nu este disponibil vaccinul, asa ca o decizie in acest sens mai poate fi amanata; pana atunci, vigilenta sporita, atentie mai mare la igiena, evitarea aglomeratiei si contactarea medicului la primele semne suspecte pentru instituirea rapida a unui tratament adecvat care sa previna complicatiile.
Unele tari din Europa (Suedia, Finlanda) iau in calcul vaccinarea intregii populatii. Deocamdata nici eu nu ma gandesc la vaccin pentru copii (nici n-ar fi de unde, de altfel); daca situatia se va agrava, voi vedea atunci. Pe de o parte, e doar o gripa care bine tratata poate trece fara urmari. Pe de alta parte, tot o gripa a fost si gripa spaniola care a facut milione de victime pe planeta asta in timpul primului razboi mondial...
Deci, deocamdata stam in expectativa vigilenta.
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re: gripa!!!bato vina:(

Mesajde claualex » Lun Noi 09, 2009 8:46 am

Alex a inceput sa tuseasca,insa fara febra si alte complicatii,am mers vineri la medic-insa e rosu in gat doar.suntem cu antitusive si iam facut aerosol.

intradevar,cred ca se face mare tam-tam cu gripa
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re: gripa!!!bato vina:(

Mesajde giagirl » Vin Noi 13, 2009 10:39 am

eu am vorbit cu o farmacista in care am mare incredere, si am intrebat-o daca sa iau vaccin, sa ne vaccinam, ce parere are?
a zis ca nu poate sa-mi zica ce sa fac eu, dar ea nu se vaccineaza, prefera imunizarea cat mai naturala:cat mai multe fructe, vitamina C, sirop de catina, si alte preparate naturale pentru imunizare, evitarea aglomeratiilor...
noi asta facem acum. DOAMNE AJUTA!! :)
giagirl
 
Mesaje: 750
Membru din: Mie Iun 07, 2006 2:15 pm

Re: gripa!!!bato vina:(

Mesajde claualex » Lun Noi 16, 2009 11:26 am

fructe cat de multe,si asa au aparut clementineel super bune,super vitaminizate..
si sa speram ca e mai mare "gura targului" ca si gripa asta mult vorbita
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca


Înapoi la Vaccinari, probleme curente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron