Copiii speciali

Copiii speciali

Mesajde Madalinutza25 » Vin Ian 23, 2009 7:09 pm

Buna fetelor,
De multa vreme vroiam sa deschid acest topic...
Dupa cum poate stiti, Vladu'al meu este un baietel special... El a fost nascut prematur, si a fost diagnosticat ulterior cu hemipareza pe partea stanga. Chiar daca are acum 3 anisori, psihic este la varsta unui copil de 1 an si jumatate... Inca nu vorbeste, comunica mai greu...
As vrea sa stiu daca mai sunt mamici in situatii asemanatoare, daca sunt mamici logoped, sau psihoterapeute, kinetoterapeute, pentru sfaturi, eventual intalniri pentru a ne ajuta. Noi am fost la recuperare cu el, momentan l-am inscris la o gradinita privata , deoarece sunt de parere ca il ajuta sa fie in colectiv... dar vreau sa incerc tot ce se poate.
Va multumesc pentru ajutor!
Madalinutza25
 
Mesaje: 195
Membru din: Joi Mai 31, 2007 3:49 pm

Re:Copiii speciali

Mesajde rodi78 » Vin Ian 23, 2009 10:16 pm

Nu stiu pe nimeni,nici sa aibe probleme cu copilul si nici o mamica in domeniul ce-l cauti tu,sper sa reusesti tu cumva sa afli cit de repede de la cineva ceea ce cauti.
Noi va dorim numai bine si rabdare,ca va recupera el si va fi bine,cred ca va este greu,dar imi place de tine ca esti mereu zambitoare si nimeni nu ar zice ca ai probleme.
Si cum se descurca Vlad la gradinita?Ii place?Il pupam mul,mult si dulce:kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss:<br><br>Post editat de: rodi78, la: 2009/01/23 22:18
rodi78
 
Mesaje: 1589
Membru din: Joi Aug 17, 2006 11:17 pm
Localitate: cluj napoca

Re:Copiii speciali

Mesajde Madalinutza25 » Sâm Ian 24, 2009 5:15 pm

Buna Rodi, si mersi de raspuns.
Vlad a inceput in noiembrie la gradi, la inceput a fost foarte nasol. Pe langa ca plangea de cum ajungeam pe strada cu gradinita, plangea si acolo, nu vroia sa manance nimic, sa doarma...
Acuma a inceput sa se obisnuiasca, plange putin cand ajungem acolo, dar a inceput sa doarma, sa se joace, sa manance cat de cat... sper sa in timp sa fie si mai bine!Va pup!
Madalinutza25
 
Mesaje: 195
Membru din: Joi Mai 31, 2007 3:49 pm

Re:Copiii speciali

Mesajde giagirl » Sâm Ian 24, 2009 9:30 pm

mada, eu sunt studenta la kinetoterapie, dar , din pacate cred ca tu stii mai mulet, deoarece noi nu aveam sectie de pediatrie, ceea ce ma intereseaza pe mine, deoarece asta vreau sa fie specializarea mea, sa ajut ingerasi scumpi ca si Vladut. Daca ai tu ceva materiale si imi poti trimite ti-as fi foarte recunoscatoare.:kiss: :kiss: :kiss:
p.s. din pacate meseria asta mai mult se fura decat se invata.
giagirl
 
Mesaje: 750
Membru din: Mie Iun 07, 2006 2:15 pm

Re:Copiii speciali

Mesajde Madalinutza25 » Dum Feb 01, 2009 7:40 pm

Buna gia,
Am niste carti, cu jocuri, ceva de genul asta...
Am absentat o perioada de pe site, imi cer scuze... A fost logopeda pe la noi... am tras o tura de plans, chiar daca stiam deja ce mi-a spus, dar altfel e cand ti-o spune un strain in fata....:unsure: Vlad e acuma la nivelul unui copil de un an jumatate.... Mi-a recomandat fundatia de pe strada Aviator Badescu. Stie cineva ceva detalii de fundatia asta? Momentan e bolnav Vlad...din nou!? asa ca vom merge cum se face bine! Mi-a recomandat si gradinita speciala din Manastur, de care nu am auzit pana acuma... si acolo ma duc sa vad care e treaba, ce program au, cam cum e... Mai astept si alte impresii de la voi, sfaturi...
Pupici!
Madalinutza25
 
Mesaje: 195
Membru din: Joi Mai 31, 2007 3:49 pm

Re:Copiii speciali

Mesajde giagirl » Dum Feb 01, 2009 10:10 pm

cand am descoperit problema melindei la gat (torticolis) am mers acolo la terapie. Desi noi nu am avut nevoie, am cunoscut-o pe doamna logoped (daca e aceeasi, ca era invarsta). E o doamna tare draguta. Cei de acolo formeaza chiar o comunitate. Vara faceam iesiri la picnic cu copii in hoia, era fain. Nu am fost decand s-au mutat in cladirea noua, e ffoarte frumoasa de afara. Acolo lucreaza o doamna la masaj(care are si ea ceva probleme)si ea foarte draguta si foarte rabdatoare cu copilasii. Am mai vazut personal tanar care du copilasii dintr-o sala in alta aveau si jucarii multe cu care faceau terapia. Singurul lucru care nu mi-a placut a fost profesorul Salagean, desi este foarte bun, si a avut rezultate bune cu melinda, mi s-a parut putin cam dur. Nici de el nu stiu daca mai lucreaza acolo, ca si el este invarsta. In rest sunt multi copii cu probleme, si astfel mamele se pot intalni intre ele, cu copii care au probleme asemanatoare, si sa schimbe impresii, si noutati in domeniu. In cazurile acestea doctorul cel mai bun al copillui este mama.
Atunci exista o masina care te lua de acasa si te ducea inapoi acasa daca nu aveai posibilitatea sa te delasezi...du-te si te intereseaza.
Ma mir cum de nu ai fost indreptata mai devreme catre centrul asta...
Sanatate multa:kiss: :kiss: :kiss: :kiss:
giagirl
 
Mesaje: 750
Membru din: Mie Iun 07, 2006 2:15 pm

Re:Copiii speciali

Mesajde Ioanab » Mie Feb 04, 2009 3:37 pm

Madalinutza..iti las id-ul de yahoo mess: imlesnite
Am un numar de telefon de la o fundatie dar trebuie sa vorbesti direct ca nu stiu multe detalii! Este o prietena de-a mea cu fundatia si ea la randul ei cu un puiut mai cu probleme!
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am


Înapoi la Vaccinari, probleme curente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron