vaccinul contra cancerului de col uterin

vaccinul contra cancerului de col uterin

Mesajde botagianina » Sâm Oct 18, 2008 10:39 am

pentru ca in curand incepe campania de vaccinare contra cancerului de c.u.am tot cautat pe net informatii despre vaccin,mai ales ca am auzit si eu de scandalurile din alte tari cu tinere moarte dupa ce au facut vaccinul.Ramo e cls a 4 a ,deci ar trebui sa il faca.Acu,sincer nici nu stiu ce sa fac,ma ingrijoreaza doar faptul ca inca nu e destul de vechi ca sa se cunoasca toate efectele bune sau rele in timp....voi ce ati auzit?ati vb cu ceva medic despre el?un ex de comentariu de pe net pt cele care doresc sa citeasca..http://www.ziua.ro/news.php?id=11881&data=2008-08-28
botagianina
 
Mesaje: 1380
Membru din: Vin Oct 27, 2006 3:15 pm

Re:vaccinul contra cancerului de col uterin

Mesajde visualVenus » Sâm Oct 18, 2008 1:43 pm

Madeleine Albright a facut lobby pe langa Tariceanu et al sa introduca acest vaccin la noi. Pe langa zeci de articole elogioase la adresa acestei initiative, iata si cateva care de buna seama ne vor pune pe ganduri: http://www.ziarul-ziarul.com/articol591 ... -ucide.htm
http://www.infoportal.ro/articol~din-so ... ricii.html
cititi si comentariile documentate ale acestui articol: http://www.cotidianul.ro/albright_a_ven ... 46560.html
sau http://www.urbaniulian.ro/2008/09/04/su ... sanatatii/
sau http://forum.realitatea.net/showthread.php?p=431543

Pacat ca nu am realizat la timp ca Ramona e intr-a patra, caci intr-o zi m-a sunat o tipa de la ceva ziar si m-a intrebat daca stiu vreo mamica de fetita de clasa a IV-a, s-o intrebe ce parere are despre acest vaccin. Acum i-am pierdut numarul...
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:vaccinul contra cancerului de col uterin

Mesajde visualVenus » Sâm Oct 18, 2008 10:53 pm

Povestind cu cineva despre asta, mi-a atras atentia ca statul roman in viitor poate face si urmatoarea miscare: daca un parinte a refuzat sa isi vaccineze copilul iar acesta se imbolnaveste de boala combatuta de vaccin, e posibil ca statul sa nu mai ofere tratamentul si spitalizarea gratuite.

Fiind vorba de cancer aici, tratamentul si spitalizarea ar putea costa enorm. De pilda, stiu un citostatic a carui administrare costa lunar 180 milioane lei vechi pe persoana...
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:vaccinul contra cancerului de col uterin

Mesajde claualex » Lun Oct 20, 2008 9:03 am

sincer,ma ingrozesc cand citesc,desi in viitor ma vizeaza si pe mine,acum dupa cate am citit,nu sunt sigura ca as vrea sa ii fac asa ceva Alexandrei.

si vorba aia de ce sa ma oblige?????
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:vaccinul contra cancerului de col uterin

Mesajde botagianina » Lun Oct 20, 2008 1:04 pm

VISUAL VENUS MERSI DE RASPUNSURI,pana la urma m-am hotarat sa refuz momentan vaccinul asta pt Ramona caci daca se face in intervalul de 9-24 ani aproximativ,mai astept sa vad in timp reactii si eficienta,consider ca e totusi prea nou ca sa fie impus ca obligatoriu din mom ce alte tari l-au refuzat si parerile sunt atat de impartite..
botagianina
 
Mesaje: 1380
Membru din: Vin Oct 27, 2006 3:15 pm

Re:vaccinul contra cancerului de col uterin

Mesajde claualex » Lun Oct 20, 2008 1:25 pm

Gianina,sincer-buna alegere ai facut!!!!!


vorba aia...om trai si vom vedea ce se mai intampla,ca doar pan la urma e vorba de copii nostrii
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:vaccinul contra cancerului de col uterin

Mesajde visualVenus » Lun Oct 20, 2008 3:14 pm

[b:]botagianina a scris:[/b:]
[quote:]VISUAL VENUS MERSI DE RASPUNSURI[/quote:]

... cu placere. Si eu cred ca ai ales cea mai buna cale.
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:vaccinul contra cancerului de col uterin

Mesajde botagianina » Lun Oct 20, 2008 4:07 pm

asa cred si eu ...am tinut cont si de faptul ca sunt mai mari sanse sa se dezvolte cancerul la cele care au avut in familie cazuri.La noi nu au fost nici in fam mea nici in cea a sotului...oricum peste citiva ani o sa mai vedem ce a fi..
botagianina
 
Mesaje: 1380
Membru din: Vin Oct 27, 2006 3:15 pm

Re:vaccinul contra cancerului de col uterin

Mesajde botagianina » Lun Noi 24, 2008 10:40 pm

trebuie sa va spun ca mi-am schimbat parerea despre vaccin.Adica am vb cu cumnata mea care e doctor intr-un spital de oncologie din los angeles si are laboratorul ei de cercetare si mi-a explicat cam tot ce era necesar...de ex eu nu am stiut ca sunt 4 tulpini ale virusului si mai ales nu am stiut ca e un VIRUS cu transmitere sexuala mai ales.nu am stiut nici ca si eu il mai pot face.Ea si l-a facut deja.La pers adulte exista un test (de care nici un dr nu mi-a zis)prin care se arata daca am virusul si daca este pot sa ma vaccinez micind sansele sa ajunga sa se dezvolte in cancer...Deci dupa ce am aflat aceste informatii m-am decis sa imi dau acordul sa il faca lui Ramo .ceea ca nu s-a procedat bine in romania e ca nu s-a facut campanie de informare corecta in scoli cu parintii si medici care sa ne explice .
botagianina
 
Mesaje: 1380
Membru din: Vin Oct 27, 2006 3:15 pm

Re:vaccinul contra cancerului de col uterin

Mesajde dianette » Mie Noi 26, 2008 10:50 pm

vai de cand nu am mai intrat pe forum....
sa stii gianina ca ginecologul meu mi-a zis anul trecut ca pot sa imi fac si eu vaccinul. testul ce se face inainte este papanicolaul,nimic altceva. eu inca nu is foarte hotarata desi ma cam bate gandul sa il fac....
dianette
 
Mesaje: 125
Membru din: Vin Apr 13, 2007 12:48 pm

Re:vaccinul contra cancerului de col uterin

Mesajde mihamatei » Joi Noi 27, 2008 11:03 am

si eu am vorbit cu medicul meu si mi-a spus asa: nu este limita de varsta, a fost la inceput, dar se poate face la orice varsta (adica si eu/noi il putem face); se face un test pentru determinarea tipului de HPV (deci nu e Papanicolau simplu),daca esti purtatoare de anumite 3 tulpini(o prietena si-a facut acest test si i-a iesit 16, 18 si 43 sau 45, nu mai stiu exact) atunci nu se poate face vaccinul, testul costa 300 lei, iar daca esti viabila pentru vaccin, adica NU ai aceste 3 tipuri de tulpini, atunci vaccinul se face in 3 doze la un anumit interval(nu stiu exact care e)si costa 450 lei/doza. Asta mi-a spus medicul meu, nu stiu daca costul vaccinului sau al testului are tarif diferit in functie de cabinet/medic. Sper ca m-am facut inteleasa:unsure: !
mihamatei
 
Mesaje: 1293
Membru din: Vin Dec 15, 2006 4:10 pm

Re:vaccinul contra cancerului de col uterin

Mesajde visualVenus » Joi Noi 27, 2008 1:48 pm

Iata ce zice si Presedintele Societatii de Epidemiologie...

http://209.85.129.132/search?q=cache:3- ... =clnk&cd=2
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:vaccinul contra cancerului de col uterin

Mesajde botagianina » Joi Noi 27, 2008 2:23 pm

la articol as vrea sa fac niste mentiuni:
1-la americani nu a inceput nici o campanie de scoatere de pa piata
2-in prospect nu se precizeaza nicidecum de probleme de infertilitate9cine a scris nu a citit prospectul)
3 -reactiile adverse nu sunt mai grave (pe prospect)decit ale eferalganului sau nurofenului...pentru o mai buna informare cereti prospectul in farmacie si cititi-l ca e cel mai bine.bineinteles ca nu se face vaccinul la pers care prezinta reactii adverse la substantele precizate in prospect la "alte componente :clorura de sodiu,L-histidina,polisorbat 80,borat de sodiusi apa".Daca ati citit prospectele de la vaccinurile facute pina acum de copii au trecute cam aceleasi reactii adv.ca acesta.
botagianina
 
Mesaje: 1380
Membru din: Vin Oct 27, 2006 3:15 pm

Re:vaccinul contra cancerului de col uterin

Mesajde RuxandraS » Dum Noi 30, 2008 10:31 pm

hmmm ... prospectele pot fi diferite? adica una se spune la americani si altceva la EMEA si altceva in RO?

LA americani la fda este http://www.fda.gov/cber/label/gardasilLB.pdf

la emea este http://www.emea.europa.eu/humandocs/PDF ... -PI-ro.pdf

In SUA are niste efecte post - marketing si in Europa altele ???

Ok .. nici pe prospectul vaccinului antipolio oral nu scrie ca daca esti insarcinata nu ar trebui sa stai cu copilul proaspat vaccinat ca poti sa iei polio .. desi asta se intampla! Dar daca nu scrie in prospect .. ce te faci cu studiile care arata ca asa este?
RuxandraS
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Noi 30, 2008 10:20 pm

Re:vaccinul contra cancerului de col uterin

Mesajde claualex » Lun Dec 01, 2008 7:53 am

sincer.nu cred ca studiile lor sunt destul de performante ca sa ma asigure pe mine sa imi fac vaccinul sau sa il fac lui Alexandra.
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Următorul

Înapoi la Vaccinari, probleme curente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron