copci? cicatrizant?

copci? cicatrizant?

Mesajde Ank » Vin Aug 22, 2008 10:19 pm

Asta-seara Anastasia a cazut cu capul taman in coltul masutei de sufragerie!.....uuuuf! i-a curs sange evident, si-a facut o rana de vreu-un cm si un pic cu o portiune mica si adanca. Mi-am pus problema daca sa o duc la cusut dar am renuntat, pana la urma nu e chiar atat d emare + ora tarzie, si-asa a plans de numa, d-apoi daca mergeam si la doctor sa o coase! I-am tamponat rana pana cand s-a oprit sangerarea si i-am pus un plasture ca sa doarma linistita.
PFiuuu! e prima data cand are asa o rana care sa sangereze mai tare si tocmai la cap! Sper ca nu am facut rau ca nu am dus-o la urgente... Ce ziceti? cand se impune asta?
Apoi..poate stiti vre-un leac cicatrizant...
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Re:copci? cicatrizant?

Mesajde claualex » Sâm Aug 23, 2008 8:42 am

imi pare rau pt "bubita".parerea mea este sa o duci sa o vada un medic,nu de alta da macar sa stati voi linistiti,eventual sa ii faca o radiografie sa nu cumva sa i sa faca vreun cheag de sange.
acum normal,voi hotarati,dar stiu ca oricum stai cu "inima stransa"

:kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss:
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:copci? cicatrizant?

Mesajde dem » Sâm Aug 23, 2008 9:02 am

Subscriu si eu la sfatul anterior, ca pentru linistea ta e mai bine sa o duci sa o vada un medic, nu neaparat la urgente daca aveti un pediatru "curant" (desi, in principiu, sunt niste semne standard care ar indica o problema in cazul unei lovituri la cap: varsaturi, apatie, stare de confuzie).
Acum strict la obiect: ca cicatrizant folosesc cu mare succes Bepanthen unguent (mai este si in varianta "crema", dar unguentul mi s-a parut mult mai eficient). Cel putin la fiica cea mare a facut minuni cu niste julituri la fata destul de mari si de urate. Cand e cazul, il aplic in strat gros pe rana respectiva.
Multa sanatate !
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:copci? cicatrizant?

Mesajde mgm » Sâm Aug 23, 2008 12:44 pm

Ank,si noi am patit exact la fel cu Sebi mai demult,a dat cu capul de butucul de aerisire de la calorifer,care la astea mai noi e ascutit.Instantaneu i-a curs sange,si cum zici tu,era o rana mica si adanca.Si la noi era seara si nu ne-am mai dus la doctor.I-am pus un bandaj acolo si a stat linistit,ca daca se misca,ii curgea sange.L-am urmarit sa vad cum se simte,sa nu fie ametit,confuz,sa nu ii fie greata,i-am zis si doctoritei de familie ulterior,dar a zis ca daca nu a avut alte simptome,nu crede ca e problema.Sigur nu poti stii,decat daca mergi la radiografie,parerea mea e ca loviturile la cap sunt ciudate,niciodata nu poti stii daca poate fi o problema sau nu,pt ca nici o lovitura nu seamana cu alta sau un copil cu altul.Pe scurt,noi nu am mai mers nicaieri la nici un doctor,dar daca vrei sa fii linistita....Pupici multi Anastasiei,sa ii treaca buba!:kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss:
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:copci? cicatrizant?

Mesajde Ank » Mie Aug 27, 2008 9:49 pm

Multumesc mult de raspunsuri!:kiss:
Da, am mers la medic a doua zi, o cunostinta, a zis ca e ok, ca e la limita, ar putea fi si cusuta dar e ok si asa. Asa ca am lasat-o asa. Ma rog, ieri ne-am intalnit cu un alt medic, cunostinta de familie si ne-a certat ca nu am dus-o sa o coase. Ma gandesc ca totusi, vorba aceea, pana se marita ii va trece! :pinch:

ii punem pansament, desi nu prea si-l lasa, ca cicatrizant am inceput sa punem Propoli, ceva cu aloe si propolis, dem, nu stiu de ce nu mi-a trecut prin cap sa pun Bepanthen, il folosim din materintate pt fundel.
In rest suntem bine :)
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Re:copci? cicatrizant?

Mesajde claualex » Joi Aug 28, 2008 9:03 am

Ank,pupici la bubita:kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss:
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:copci? cicatrizant?

Mesajde mihamatei » Lun Sep 01, 2008 6:38 pm

:kiss: :kiss: :kiss: pentru bubita Anastasiei! sa va faceti bine! astea sunt primele aventuri in casa noua?:unsure:
mihamatei
 
Mesaje: 1293
Membru din: Vin Dec 15, 2006 4:10 pm

Re:copci? cicatrizant?

Mesajde botagianina » Mar Sep 02, 2008 11:58 am

cind a patit si Raluca mea asta-a dat cu capul in calorifer si s-a facut o teietura cam de un cm-am dus-o la urgente si au hotarat sa o coase sa nu ramana cicatricea prea urata fiind fetita,ca era pe frunte.a fost destul de cuminte si s-a vindecat repede.I-a facut si radiografie la cap pt a elimina orice suspiciune .
botagianina
 
Mesaje: 1380
Membru din: Vin Oct 27, 2006 3:15 pm

Re:copci? cicatrizant?

Mesajde Ank » Mar Sep 02, 2008 6:16 pm

multumim de pupici (noi stim sigur ca pupicii vindeca ranile si durerile!) si urari. Intre timp si-a luat jos de vreo 3 ori scoarta :whistle: dar incercam sa o intelegem, imi amintesc cand eram mica si vesnic imi spunea mama sa nu dau jos scaorta ca nu se vindeca frumos, dar tot o luam pentru ca deh, ma manca... S-a vindecat totusi destul de bine, zic eu, practic rana era adanca doar pe o portiune mica , de vreo 2 mm, asa ca sper sa nu ramana urma prea urata. Deh, vorba lui Miha, aventuri in casa noua :laugh:
:kiss: :kiss: la toti copiii cu buba sau fara!
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Re:copci? cicatrizant?

Mesajde pitik » Lun Sep 15, 2008 8:28 am

servus!

apropo de cicatrizari, eu la 28 ani inca ma confrunt cu acnee pe maxilare; cosmeticiana mi-a recomandat masti cu carbonat de calciu sau zinc, pentru cicatrizare; se gaseste pulbere in famacii, destul de greu, zice ea

nu stiti undeva unde pot gasi? poate printre voi se afla o farmacista..
multumesc anticipat!
pitik
 
Mesaje: 24
Membru din: Vin Aug 17, 2007 9:45 am

Re:copci? cicatrizant?

Mesajde gabi77 » Lun Sep 15, 2008 10:37 am

poti folosi si cremele pt. fundic, ale lui bebe. si alea au zinc. nivea e f.buna:kiss:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm


Înapoi la Vaccinari, probleme curente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron