[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4668: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4670: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4671: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4672: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
parinticlujeni.ro • Vezi subiect - Vaccinurile sub semnul intrebarii

Vaccinurile sub semnul intrebarii

Vaccinurile sub semnul intrebarii

Mesajde AlinaC » Vin Iun 15, 2007 1:37 pm

Titlul articolului original : Michael Belkin Testimony to Congress
Locatia articolului original : www.whale.to/vaccines/belkin.html<br><br>Post editat de: AlinaC, la: 2007/06/20 13:56
AlinaC
 
Mesaje: 208
Membru din: Mie Mar 28, 2007 8:00 am

Re:Vaccinurile sub semnul intrebarii

Mesajde AlinaC » Vin Iun 15, 2007 1:53 pm

http://www.nccn.net/~wwithin/articole1.htm<br><br>Post editat de: AlinaC, la: 2007/06/20 13:56
AlinaC
 
Mesaje: 208
Membru din: Mie Mar 28, 2007 8:00 am

Re:Vaccinurile sub semnul intrebarii

Mesajde Ioly » Vin Iun 15, 2007 2:01 pm

la noi nu este obligatoriu vaccinul impotriva hepatitei B, este un optional, daca vrei il faci, daca nu, nu... Un medic bun nu-l va recomanda niciodata mai devreme de 3 ani.

Oricum parerea mea este ca organismul copilului trebuie sa-si formeze imunitatea si o face in primul an de viata daca l-am \"indopa\" pe copil cu tot felul de vaccinuri ar ramane cu imunitatea scazuta pentru ca organismul nu ar mai lupta impotriva niciunui virus lasand vaccinurile sa o faca in locul lui...

Baiatul meu cel mic, din cauza unui sindrom cu care s-a nascut, nu a avut voie sa faca vaccinuri, deoarece ii erau potrivnice organismului si avea reactii adverse grave. Am facut vaccinurile in 29, luna trecuta, inainte sa implineasca 2 ani jumate si, cu o singura exceptie cand a facut pneumonie nu a fost bolnav in toata aceasta perioada. Am fost in spital si am facut analize peste analize, dar singurul motiv fiind sindromul despre care am scris.

Sanatate la toata lumea, mai ales la bebei mai mari sau mai mici si sa nu mai fim panicarzi! NOUA NU NI SE POATE INTAMPLA NIMIC!!!!!!!
Ioly
 
Mesaje: 552
Membru din: Mar Iul 11, 2006 2:13 pm

Re:Vaccinurile sub semnul intrebarii

Mesajde Arin » Vin Iun 15, 2007 2:46 pm

[b:]Ioly a scris:[/b:]
[quote:]la noi nu este obligatoriu vaccinul impotriva hepatitei B, este un optional, daca vrei il faci, daca nu, nu... Un medic bun nu-l va recomanda niciodata mai devreme de 3 ani.

Oricum parerea mea este ca organismul copilului trebuie sa-si formeze imunitatea si o face in primul an de viata daca l-am \"indopa\" pe copil cu tot felul de vaccinuri ar ramane cu imunitatea scazuta pentru ca organismul nu ar mai lupta impotriva niciunui virus lasand vaccinurile sa o faca in locul lui...

Baiatul meu cel mic, din cauza unui sindrom cu care s-a nascut, nu a avut voie sa faca vaccinuri, deoarece ii erau potrivnice organismului si avea reactii adverse grave. Am facut vaccinurile in 29, luna trecuta, inainte sa implineasca 2 ani jumate si, cu o singura exceptie cand a facut pneumonie nu a fost bolnav in toata aceasta perioada. Am fost in spital si am facut analize peste analize, dar singurul motiv fiind sindromul despre care am scris.

Sanatate la toata lumea, mai ales la bebei mai mari sau mai mici si sa nu mai fim panicarzi! NOUA NU NI SE POATE INTAMPLA NIMIC!!!!!!![/quote:]

Vaccin = metoda de imunizare ACTIVA. Deci copilul isi dezvolta imunitate, insa nu prin contact cu agentul patogen ci cu antigenele acestuia (purificate) sau chiar agentul patogen atenuat, adica lipsit de virulenta.

Cat priveste articolul, la topic-urile \"prafuite\" s-a mai pus problema. Suntem totusi in secolul XXI si nu putem accepta ca un copil sa se imunizeze facand ..... poliomelita sau ..... hepatita B. Sau chiar TBC. Parerea mea!
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Vaccinurile sub semnul intrebarii

Mesajde dem » Vin Iun 15, 2007 4:22 pm

Nu am pregatire medicala, deci in problema vaccinurilor merg \"pe mana medicilor\".
Am observat, ce e drept, in ultimii ani un curent ostil vaccinarii ca principiu, invocand argumente de genul: ar contraveni naturii organismului uman, care trebuie lasat sa-si dezvolte capacitatea de a lupta cu bolile, ar avea mai multe efecte negative decat pozitive etc.
Totusi, daca privim putin in trecut, aflam lucruri interesante despre ceea ce se intampla inainte de era vaccinarii (si a mult-discutatelor antibiotice - de altfel): de exemplu, in zona Clujului, pana la inceputul secolului XX (1906, mai exact; mai incoace inca nu se pot cerceta acte de stare civila din pricina legii arhivelor) cam 40%-45 % (re&#355;ine&#355;i procentul !!) din totalul copiilor care se nasteau mureau pana la implinirea varstei de 5 ani ! Una din cele mai importante cauze ale mortalitatii infantile in sec. XIX o reprezenta variola, boala care a disparut treptat din spatiul romanesc tocmai datorita vaccinarii. Sunt unele boli impotriva carora organismul uman pur si simplu nu poate lupta singur. De exemplu, in secolul XIV ciuma a ucis aproximativ o treime din populatia globului, si astea sunt estimari facute de istorici profesionisti, nu luate dupa ureche. Sau un exemplu care a fost mentionat - poliomielita: la inceputul anilor 1950 a fost in Romania epidemie de poliomielita, care a afectat foarte multi copii; unii au murit (sora tatalui meu), altii au ramas cu sechele groaznice care practic le-au schimbat cursul vietii (o matusa de-a mea, un vecin de-al meu); in fata unor asemenea exemple, nu stiu daca o boala de genul asta stimuleaza imunitatea organismului, fiind de preferat administrarii vaccinului.
Sa nu uitam ca vaccinurile au aparut din necesitate.
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:Vaccinurile sub semnul intrebarii

Mesajde AlinaC » Sâm Iun 16, 2007 12:18 pm

Salutare!

m-am uitat prin topicurile existente, dar nu am vazut vreunul asemanator, de aceea am creat unul nou.
eu nu stiu ce sa zic momentan, dar gasesc ca e bine sa ma informez cat mai mult, iar apoi poate reusesc sa imi formez o parere mai obiectiva.

AlinaC
AlinaC
 
Mesaje: 208
Membru din: Mie Mar 28, 2007 8:00 am

Re:Vaccinurile sub semnul intrebarii

Mesajde Ioly » Sâm Iun 16, 2007 12:48 pm

dem, eu nu am ripostat impotriva vaccinurilor \"clasice\" (ca sa le numesc intr-un fel pe cele obligatorii), ci impotriva celor \"optionale\", adica: antigripalul sau anti hepatita B etc. Consider ca aceste boli pot fi ferite cu o igiena corespunzatoare si cu multa atentie ...
Ioly
 
Mesaje: 552
Membru din: Mar Iul 11, 2006 2:13 pm

Re:Vaccinurile sub semnul intrebarii

Mesajde dem » Sâm Iun 16, 2007 11:44 pm

Din cate stiu eu, vaccinul impotriva hepatitei B face parte din planul national, se face copiilor inca in maternitate (copilului meu asa i s-a facut). Cel impotriva hepatitei A este optional.
Da, hepatita se poate preveni cu o igiena corespunzatoare, atata timp cat ai controlul asupra majoritatii conditiilor in care traieste copilul. Acest control se diminueaza considerabil cand acesta ajunge la gradinita sau la scoala.
De exemplu, majoritatea colegilor de grupa ai fiicei mele (4 ani) inca nu se spala pe maini dupa ce folosesc toaleta, maini cu care se agata zdravan de wc-uri, care-s de adulti, deci nu ajung prea bine la ele. Si apoi, cu manutele astea, se joaca impreuna, ating aceleasi jucarii pe care multi le baga in gura etc. Am reusit s-o \"dresez\" pe fiica mea sa nu iasa din baie nespalata pe maini; dar inca nu am reusit s-o conving sa nu mai duca la gura jucariile comune (marul Albei ca Zapada, lingurite si cesti de jucarie etc.). In asemenea situatii, ce putem face ?
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:Vaccinurile sub semnul intrebarii

Mesajde AlinaC » Lun Iun 18, 2007 8:52 am

Titlul articolului original : The Medical Time Bomb of Immunization Against Disease Articol tradus de dr. Anca Nitulescu Locatia articolului original : http://www.whale.to/vaccines/mendelsohn.html<br><br>Post editat de: AlinaC, la: 2007/06/20 13:57
AlinaC
 
Mesaje: 208
Membru din: Mie Mar 28, 2007 8:00 am

Re:Vaccinurile sub semnul intrebarii

Mesajde AlinaC » Lun Iun 18, 2007 9:13 am

[b:]80.000 de sugari, suprainjectati cu doze de vaccin antipojar[/b:]


Articolul integral se gaseste in Gandul din 08 dec 2005<br><br>Post editat de: AlinaC, la: 2007/06/20 13:55
AlinaC
 
Mesaje: 208
Membru din: Mie Mar 28, 2007 8:00 am

Re:Vaccinurile sub semnul intrebarii

Mesajde AlinaC » Mar Iun 19, 2007 10:12 am

http://www.yogaesoteric.net/content.asp ... &item=4496<br><br>Post editat de: AlinaC, la: 2007/06/20 13:54
AlinaC
 
Mesaje: 208
Membru din: Mie Mar 28, 2007 8:00 am

Re:Vaccinurile sub semnul intrebarii

Mesajde Ioly » Mie Iun 20, 2007 7:50 am

AlinaC! fara nici o suparare, dar te rog (si cred ca sunt in asentimentul mai multor mamici de pe forum) nu mai posta articole intregi cu copy-paste. Daca vrei sa ne recomanzi ceva scrie pur si simplu link-ul si cine vrea il citeste si cine nu vrea nu, apoi il comentam, dar crede-ma cine are timp si rabdare sa citeasca \"tonele\" de randuri pe care le \"paste\"-uesti tu... Si noi stim sa cautam pe internet... Te-am asteptat la intalnirea mamicilor pentru ca doream sa-ti spun personal asta, dar daca n-ai venit iti scriu aici.

Ciao! si n-o lua ca pe ceva personal, dar uita-te si tu daca mai copiaza cineva atat... de-aia s-au inventat link-urile.<br><br>Post editat de: ioly, la: 2007/06/20 08:51
Ioly
 
Mesaje: 552
Membru din: Mar Iul 11, 2006 2:13 pm

Re:Vaccinurile sub semnul intrebarii

Mesajde AlinaC » Mie Iun 20, 2007 11:34 am

[b:]Ioly a scris:[/b:]
[quote:]AlinaC! fara nici o suparare, dar te rog (si cred ca sunt in asentimentul mai multor mamici de pe forum) nu mai posta articole intregi cu copy-paste. Daca vrei sa ne recomanzi ceva scrie pur si simplu link-ul si cine vrea il citeste si cine nu vrea nu, apoi il comentam, dar crede-ma cine are timp si rabdare sa citeasca \"tonele\" de randuri pe care le \"paste\"-uesti tu... Si noi stim sa cautam pe internet... Te-am asteptat la intalnirea mamicilor pentru ca doream sa-ti spun personal asta, dar daca n-ai venit iti scriu aici.

Ciao! si n-o lua ca pe ceva personal, dar uita-te si tu daca mai copiaza cineva atat... de-aia s-au inventat link-urile.<br><br>Post editat de: ioly, la: 2007/06/20 08:51[/quote:]

Buna!

nu este nici o problema. In cazul articolelor de la acest topic le-am primit si eu in mai multe mail-uri. Unele aveau link-ul de unde sunt luate - intr-adevar ar fi trebuit sa pun link-ul, imi cer scuze. Altele nu aveau link (doar link-ul care preciza sursa articolulului in limba engleza).
Eu una m-am bucurat sa aflu niste informatii pe care nu le stiam le-am postat in ideea ca poate si altii doresc sa fie informati indiferent de ce decizii iau pe baza informatiilor cunoscute. Cred insa ca am facut o greseala nu o sa o mai repet.
La topicul \"Utile de stiut\" am mai facut astfel de postari, majoritatea habar n-am daca exista sau nu pe net, le-am primit prin mail.
Cat despre topicul cu waldorf, mi s-a parut ca a existat un oarecare intreres pentru programa gradinitelor waldorf, iar programa nbu am cum sa o fac mai scurta decat este in actele oficiale.
Nu ma indoiesc de faptul ca stiti sa cautati pe net, va doresc mult succes in cautari!

AlinaC

PS. am stres articolele si am lasat link-uri. Pentru cele in engleza daca cineva le doreste in romaneste poate sa ma contacteze personal<br><br>Post editat de: AlinaC, la: 2007/06/20 13:59
AlinaC
 
Mesaje: 208
Membru din: Mie Mar 28, 2007 8:00 am

Re:Vaccinurile sub semnul intrebarii

Mesajde visualVenus » Vin Noi 02, 2007 5:46 pm

Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:Vaccinurile sub semnul intrebarii

Mesajde botagianina » Vin Noi 02, 2007 6:47 pm

poti sa ma lamuresti te rog cine este autorul articolului ?ca nu am inteles ce anume este....
botagianina
 
Mesaje: 1380
Membru din: Vin Oct 27, 2006 3:15 pm

Următorul

Înapoi la Vaccinari, probleme curente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron