tarife la nastere

tarife la nastere

Mesajde giagirl » Joi Iul 10, 2008 2:22 pm

fetelor, cine a nascut mai recent, va rog sa ma ajutati cu niste tarife pt medici pt cezariana. Eu ma gandesc sa recoltam si celule stem.se plateste separat banuiesc.
giagirl
 
Mesaje: 750
Membru din: Mie Iun 07, 2006 2:15 pm

Re:tarife la nastere

Mesajde dem » Joi Iul 10, 2008 5:41 pm

Eu am DPN 25 iulie, si pana acum vreo doua zile ma "pregateam" tot pentru cezariana, din motiv de prezentatie pelviana (intre timp copilul s-a intors). Din cate m-am mai informat, pentru Stanca cel putin ar veni 700-800 ron la medic, cam 200 ron la anestezist, 150 la moasa (sau, ma rog, plus sau minus, in functie de cat se implica), apoi cate 5-10 ron dupa situatie (pentru ajutor la toaleta, pentru portar sa se poata strecura sotul in caz ca trebuie aduse una-alta la mama etc.). De neonato nu m-am interesat, acum 5 ani cand am nascut acolo nu mi-a trecut prin cap ca trebuie prestat si acolo, dar am auzit pe unele ca au dat (pentru lapte praf ca plange copilul de foame sau nu mai stiu pentru ce).
La cezariana mai este si un medic "a doua mana" care ar fi de "cadorisit" tot de catre mama; aici nu stiu ce sa zic, multa lume nu da si din cauza ca, probabil, realizeaza prea tarziu ca medicul curant nu face singur toata treaba, sau nu stiu; o prietena medic mi-a spus ca oricum acesta e in general un rezident mai mult decat fericit ca are ocazia sa "exerseze", ocazie pentru care de multe ori "cotizeaza" el insusi la mai-marii sai. Ma tem ca nu te-am lamurit prea mult.
Oricum, tarifele astea sunt relative, intotdeauna vor fi si care vor da mai mult (am auzit si de 300 EUR cezariana), si altii care vor da mai putin.
Cu recoltarea, nu stiu, asta trebuie discutat direct cu medicul, nu stiu daca in pretul cerut de cei de la Cordblood Center(3270 ron)intra si tariful medicului care recolteaza.<br><br>Post editat de: dem, la: 2008/07/10 18:50
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:tarife la nastere

Mesajde giagirl » Joi Iul 10, 2008 8:00 pm

mersi, dem. eu nu apelez la cordblood, ci la sejtbank, pe ei mi-a recomandat ginecoloaga.
giagirl
 
Mesaje: 750
Membru din: Mie Iun 07, 2006 2:15 pm

Re:tarife la nastere

Mesajde Ioanab » Sâm Iul 12, 2008 3:43 pm

Eu am dat 300 euroi pt cezariana!
Mana a doua nimik ca habar nu am cine ce si cum a fost!
Anestezie nu a fost cazul sa cotizez
Am mai dat maruntis pentru diverse servicii .. gen toaleta etc
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am


Înapoi la Probleme la nastere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron