operatia reusita, pacientul mort...

operatia reusita, pacientul mort...

Mesajde visualVenus » Mar Aug 07, 2007 11:37 am

Va scriu sa va spun, pe scurt, povestea unei cunostinte.

Fiindca avea placenta praevia, i-a recomandat medicul ce i-a urmarit sarcina sa stea internata in ultimele saptamani de sarcina. Desi nu i-a convenit, ea mai avand un baietel de 8 ani acasa, s-a conformat. A stat acolo 6 saptamani.

Problema in astfel de cazuri este ca daca nu se incepe operatia in zece minute de cand se rupe apa, riscurile sunt deosebit de mari. De aceea a fost sfatuita sa stea internata.

Ei bine, medicul ce o urmarea a fost in concediu cateva saptamani din cele sase. Cand s-a rupt apa, pe la 8:30 a.m., era in celalalt capat de Cluj (fiind in concediu) si i-a spus fetei sa faca apel la cine e in clinica, caci nu poate ajunge in zece minute. A intrat in operatie cu un medic conferentiar, deci nu orice medic. Problema a fost timpul.

Desi in spital, a intrat in operatie dupa cel putin 90 de minute de la ruperea apei! Pruncul a murit iar ea a suferit o hemoragie foarte puternica, a sangerat mai mult de o ora iar uterul i-a fost scos. Deci nu va mai procrea.

De vina au fost mai multi, printre care si seful clinicii, care nu i-a dat acordul de cezariana la timp. Ma intreb de ce nu i l-a dat apriori, daca tot statea acolo de atatea saptamani, cu placenta praevia, la care e clar ca doar cu cezariana se poate naste...

De asemenea, si medicul ce o urmarea, cred eu, ar fi putut sa o opereze inainte de termenul de 40 de saptamani. Cred ca si acesta are partea sa, importanta, de vina.

Nu stiu daca e adevarat sau nu, insa tatalui i s-a spus ca pruncul avea o malformatie. In cerul gurii. Gura de lup, n-ar fi putut inghiti daca ar fi trait. Insa el nu ii crede... crede ca e doar o diversiune pentru a nu le parea lor rau dupa prunc si pentru a nu avea un motiv prea puternic de a face scandal mai sus...
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:operatia reusita, pacientul mort...

Mesajde giagirl » Mar Aug 07, 2007 11:46 am

s-a intamplat in Cj?
giagirl
 
Mesaje: 750
Membru din: Mie Iun 07, 2006 2:15 pm

Re:operatia reusita, pacientul mort...

Mesajde visualVenus » Mar Aug 07, 2007 5:02 pm

Da, din pacate...
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:operatia reusita, pacientul mort...

Mesajde giagirl » Mar Aug 07, 2007 6:04 pm

daca vor sa faca \"galagie\" pot sa ceara raportul legistului, si cel de la nastere unde ar trebui sa scrie daca s-a nascut sau nu cu malformatie. Nu stiu cat de mult bine ar face chestia asta parintilor care se vor agata de o lupta din care, din pacate nu are nimeni de castigat.Eu, mai mult decat oricine, sunt pentru reglementarea chestiei cu cezariana, deoarece, cum am mai spus si la alt topic, din cauza ca nu mi s-a facut cezariana la timp, am ceva probleme fizice cu Meli, dar Ii multumesc Lui D-zeu ca e in viata. Desi nu cred ca le va alina suferinta, cred ca doar mediatizarea acestor cazuri va face o diferenta,sau chiar darea in judecata a medicilor ce se fac responsabili de tragedie.Sa nu-i mai lasam pe medicii cu experienta sa se joace de-a Dumnezeu cu vietile noastre.
giagirl
 
Mesaje: 750
Membru din: Mie Iun 07, 2006 2:15 pm

Re:operatia reusita, pacientul mort...

Mesajde visualVenus » Mar Aug 07, 2007 10:16 pm

Sunt de acord cu tine! Insa nu vor face deloc galagie, nu stiu de ce... E decizia lor pana la urma, nu poti face nimic.

Iar in cazul tau, dupa ce ca Meli are probleme din cauza unei erori medicale, tot ei, medicii, sunt cei care iti cer spaga pentru a-ti prelungi concediul de ingrijire a copilului, nu?... ca la noi la nimeni :dry:
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:operatia reusita, pacientul mort...

Mesajde mihamatei » Joi Aug 09, 2007 12:13 pm

:( :( :( imi pare rau sa aud asa ceva. nu stiu ce as fi facut daca as fi fost in locul lor.....poate ca eram deja internata pe Marinescu....:S am si eu o cunostinta care a nascut acum 7 ani un baietel, a fost sanatos ( zic ei), dar a murit cand avea 6 saptamani.....nu stiu cum rezista bietii oameni la astfel de intamplari, poate ca le da Dumnezeu o anumita putere, ca altfel....eu sigur m-as strica de cap de tot, ca-s foarte slaba de inger....:( mare pacat ca se intampla lucruri de-astea si din pacate nu ia nimeni nici o masura! rusine!!! :angry:
mihamatei
 
Mesaje: 1293
Membru din: Vin Dec 15, 2006 4:10 pm

Re:operatia reusita, pacientul mort...

Mesajde Arin » Vin Aug 17, 2007 2:43 pm

[b:]visualVenus a scris:[/b:]
[quote:]Va scriu sa va spun, pe scurt, povestea unei cunostinte.

Fiindca avea placenta praevia, i-a recomandat medicul ce i-a urmarit sarcina sa stea internata in ultimele saptamani de sarcina. Desi nu i-a convenit, ea mai avand un baietel de 8 ani acasa, s-a conformat. A stat acolo 6 saptamani.

Problema in astfel de cazuri este ca daca nu se incepe operatia in zece minute de cand se rupe apa, riscurile sunt deosebit de mari. De aceea a fost sfatuita sa stea internata.

Ei bine, medicul ce o urmarea a fost in concediu cateva saptamani din cele sase. Cand s-a rupt apa, pe la 8:30 a.m., era in celalalt capat de Cluj (fiind in concediu) si i-a spus fetei sa faca apel la cine e in clinica, caci nu poate ajunge in zece minute. A intrat in operatie cu un medic conferentiar, deci nu orice medic. Problema a fost timpul.

Desi in spital, a intrat in operatie dupa cel putin 90 de minute de la ruperea apei! Pruncul a murit iar ea a suferit o hemoragie foarte puternica, a sangerat mai mult de o ora iar uterul i-a fost scos. Deci nu va mai procrea.

De vina au fost mai multi, printre care si seful clinicii, care nu i-a dat acordul de cezariana la timp. Ma intreb de ce nu i l-a dat apriori, daca tot statea acolo de atatea saptamani, cu placenta praevia, la care e clar ca doar cu cezariana se poate naste...

De asemenea, si medicul ce o urmarea, cred eu, ar fi putut sa o opereze inainte de termenul de 40 de saptamani. Cred ca si acesta are partea sa, importanta, de vina.

Nu stiu daca e adevarat sau nu, insa tatalui i s-a spus ca pruncul avea o malformatie. In cerul gurii. Gura de lup, n-ar fi putut inghiti daca ar fi trait. Insa el nu ii crede... crede ca e doar o diversiune pentru a nu le parea lor rau dupa prunc si pentru a nu avea un motiv prea puternic de a face scandal mai sus...[/quote:]

\"Malformatia in cerul gurii\" se numeste fisura de palat (banuiesc ca despre asta e vorba) si se rezolva chirurgical. E una din cele mai frecvente anomalii congenitale la om. E drept ca nu e tocmai usor cu un astfel de copil pana cand e operat, insa de aici pana la .... deces....(din acest motiv doar) e cale lunga. Doar daca nu a fost vorba si de alte anomalii (cord, rinichi, tub digestiv, etc). Oricum ..... jalnica \"povestea\"! Iar \"prestatia\" asemenea!
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:operatia reusita, pacientul mort...

Mesajde IoanaFiktusz » Joi Dec 06, 2007 12:16 am

Imi pare nespus de rau ca, din pacate, se pot intampla astfel de probleme azi in maternitatile din Cluj.
De aceea am ales sa fac ceva, desi nu mi-e foarte usor.In prezent realizez un studiu de caz pe mamele din Cluj-Napoca al carui obiectiv este relatia mamelor cu maternitatile de stat si private;va rog din suflet sa incercati sa faceti ceva pentru a schimba intr-un fel sau altul modul in care sunt tratate pacientele maternitatilor din tara noastra;ati putea considera un prim pas acordarea unui interviu narativ anonim in care sa-mi povestiti experienta sarcinii si a nasterii voastre;repet interviul este anonim, iar daca va fi publicat toate datele reale vor fi schimbate cu unele fictive;daca doriti sa-mi acordati un interviu contactati-ma la adresa de email ioana_bleoca@yahoo.com
IoanaFiktusz
 
Mesaje: 83
Membru din: Joi Noi 29, 2007 11:04 pm

Re:operatia reusita, pacientul mort...

Mesajde mina » Joi Dec 06, 2007 9:42 am

Buna ioana! m-as fi bucurat sa vad o reactie la postarile mele, dar in fine! Eu sunt dispusa sa va furnizez informatiile necesare, acum insa va scriu doar pe scurt. Problema mea la nastere a fost urmatoarea: din motive medicale a trebuit sa nasc prin cezariana, nasterea a decurs bine dar la 1-2 zile dupa au aparut problemele: febra, frisoane etc. Motivul: contactarea unui microb intraspitalicesc Proteus! Dupa ce am experimentat mai multe antibiotice fara succes si aproape cind mi-am pierdut speranta, s-a gasit totusi un antibiotic la care am raspuns bine. Asta si dupa un chiuretaj pe viu pt. a verifica daca mai sunt sau nu resturi. O experienta extrem de traumatizanta pentru mine, cu o depresie postnatala ca efect si o spitalizare luunga. Credeam ca nu mai ies vie din spital. Si cireasa de pe tort a fost suspiciunea ca si fetita a luat microbul. Repetarea analizei la fetita a infirmat insa diagnosticul initial. Asa ca intr-un final am ajuns totusi vie acasa si imi fac cruce ca am scapat. Insa cind vine vorba de al doilea copil stau serios pe ginduri unde sa nasc in conditii sterile.
mina
 
Mesaje: 895
Membru din: Dum Apr 30, 2006 12:05 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re:operatia reusita, pacientul mort...

Mesajde IoanaFiktusz » Joi Dec 06, 2007 1:10 pm

Buna Mina!ma bucur ca doresti sa-mi oferi o mana de ajutor;inteleg ca ai dori sa imi acorzi un interviu in care sa-mi relatezi experienta sarcinii si a nasterii tale;iti las adresa mea de email sa ma contactezi pt a stabili o intalnire pentru interviu;adresa de mail ioana_bleoca@yahoo.com
Toate cele bune,Ioana Fiktusz
IoanaFiktusz
 
Mesaje: 83
Membru din: Joi Noi 29, 2007 11:04 pm

Re:operatia reusita, pacientul mort...

Mesajde mina » Joi Dec 06, 2007 1:18 pm

buna ioana, mesajul meu era pt. a motiva si alte mamici, nu vreau sa fiu cap de lista. ieri am facut si alte sugestii la topic-clinici ginecologie. Acum, in decembrie in nici un caz, pe urma, poate.
mina
 
Mesaje: 895
Membru din: Dum Apr 30, 2006 12:05 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re:operatia reusita, pacientul mort...

Mesajde IoanaFiktusz » Joi Dec 06, 2007 1:34 pm

pentru mina,stai linistita nu trbuie sa ne intalnim acum,putm sa ne vedem si la anul pentru interviu,si...no sa fii chiar tu capatul listei mai sunt si alte mamici care au acceptat sa vorbeasca despre experienta nasterii lor chiar de pe acest site;totusi as dori sa imi trimiti un email pentru a intra in posesia adresei tale de email ca sa te pot contacta in viitor, la anul, dupa sarbatori;astept sa-mi scri;
IoanaFiktusz
 
Mesaje: 83
Membru din: Joi Noi 29, 2007 11:04 pm


Înapoi la Probleme la nastere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron